Jump to content

[GR]Τεχνικος ηλεκτρονικων υπολογιστων!


TehFlator

Recommended Posts

Καλησπερα , θα ηθελα αν καποιος απο εσας ξερει να μου δωσει πληροφοριες για το τι κανει ενας τεχνικος η/υ.

Ειμαι 15 και αυτο που θα ηθελα να ασχοληθω στο μελλον ειναι οι υπολογιστες [πιστευω μεχρι τωρα..]

Τι θα πρεπει να ξερει ενας τεχνικος η/υ? Εχει καμια σχεση με τον προγραματισμμο?Και ισως υπαρχει τροπος να μαθω καποια πραγματα τωρα ωστε ετσι να ειμαι ετοιμος για αργοτερα?Υπαρχει μελλον για αυτην την δουλεια?Ξερω οτι ρωταω πολλα αλλα θελω να μου πειτε και εσεις καποια παγματα εαν και οσοι γνωριζουν.

Να πω οτι δεν μενω στην Ελλαδα , ειμαι κατοικος εξωτερικου , συγκεκριμενα γερμανια..

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μετράει είναι η εμπειρία. Να αντιμετωπίζεις προβλήματα και βλάβες που δεν έχεις αντιμετωπίσει χωρίς δυσκολία. Προτείνω την ενασχόληση με το ανοικτό λογισμικό γιατί τείνει να σου ανοίγει το μυαλό.

 

Το να βρεις κάποιον να σου κάνει ένα φορμάτ είναι πανεύκολο. Το να βρεις κάποιον που μπορεί να σώσει μια εγκατάσταση εκεί που όλοι λένε ότι δε σώζεται και ότι θέλει μόνο φορμάτ και να το κάνεις και σε λιγότερο χρόνο από ότι θέλει ένα φορμάτ, ε εκει παίζονται όλα.

 

Σου μιλάω σαν επαγγελματίας καθώς έχω μαγαζί και κάνω service. Οι περισσότεροι πελάτες μου πρώτα έχουν περάσει από όλους τους άλλους και στο τέλος καταλήγουν σε εμένα, είτε γιατί δε βρίσκουν το πρόβλημα είτε γιατί δεν τους άρεσε (στους πελάτες) αυτό που άκουσαν.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι με ποια κατηγορία θες να ασχοληθείς.

Θες να κάνεις service, πχ να φτιάχνεις υπολογιστές απο το 0;

Θες να κάνεις γενικά μόνο format και να ασχοληθείς με το software service, καθαρισμού malware και backups?

Θες να φτιάχνεις δικά σου προγράμματα ώστε να κάνεις την ζωή των άλλων πιο εύκολη;

 

Για όλους τους τομείς έχεις και διαφορετικές ασχολίες.

Για να φτιάχνεις υπολογιστές απο το 0, πρέπει να ασχολείσαι γενικά με το hardware, να μάθεις ποιές κατηγορίες ταιριάζουν με ποιές και το τι είναι συμβατό με το κάθε τι του υπολογιστή. Πχ δεν μπορείς να βάλεις RAM με 1866 Mhz σε μητρική που σηκώνει μέχρι 1333. Ή δεν μπορείς να βάλεις intel cpu και FM2 socket. Ή να υπολογίσεις πόσα watt χρειάζεται ο αγοραστής ανάλογα με το τι φοράει ο υπολογιστής. Να ασχολείσαι συνέχεια με τα νέα πράγματα που βγαίνουν στην τεχνολογία και να ξέρεις απάντηση πριν την ερώτηση. Να ξέρεις τις διαφορές στις DDR2/3, τις επερχόμενες 4, τα socket, τις θύρες PCI κτλ

 

Για τα format δεν χρειάζεται πολύς κόπος. Μετά τα πρώτα 30 που θα κάνεις θα σου είναι παιχνιδάκι. Η ιστορία είναι μόνο με τα drivers, που άμα δεν γνωρίζεις το hardware του υπολογιστή θα σου πάρει περισσότερη ώρα να κάνεις detect με software ή να ανοίξεις το κουτί να τα ψάξεις μόνος σου. Να ξέρεις γενικά απο ότι λειτουργικό πρόγραμμα κυκλοφορεί και όλες τις λύσεις στις πρώτες εκκινήσεις. Πχ αν θέλει ο πελάτης να του βάλεις antivirus, cleaner, γενικά προγραμματάκια και tweaks στις ρυθμίσεις. Εγώ προσωπικά έχω ένα 8GB USB και έχω περασμένο ότι χρειάζεται για να μην κάθομαι να τα ψάχνω συνέχεια

 

Για να ασχοληθείς με τον προγραμματισμό είναι το πιο δύσκολο. Μαθαίνεις μία καινούρια γλώσσα προγραμματισμού. Βγάζεις πρόγραμμα αλλά θα τραβάς τα μαλλιά σου αν κάνεις 1 typo και βγαίνει όλο το πρόγραμμα με errors και δεν κάνει compile. Και είναι ανάλογα με το τι θα φτιάξεις. C++, VB, Java, Python, HTML και PHP για ιστοσελίδες, Delphi κτλπ. είναι ορισμένες γλώσσες προγραμματισμού γι αυτά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια οταν ακουω τεχνικος ηλεκτρονικων υπολογιστων μου ερχεται στο μυαλο ενας θειος ο οποιος θα σου φτιαξει το pc ειτε το προβλημα ειναι hardware ειτε ειναι software. Σπουδαζω Πληροφορικη στο ΤΕΙ Θεσσ/νικης και το οταν παρω το πτυχιο η ονομασια του θα ειναι Τεχνικος Ηλεκτρονικων Υπολογιστων. Το κορυφαιο? Πιστευω πως δινουν περισσοτερη εμφαση στον προγραμματισμο και πως θα γινεις ενας τελειος προγραμματιστης (αρκει να θες) παρα στο να τους φτιαχνεις ειτε απο το 0 ειτε σε θεματα βλαβης. Δινουν επισης σημασια και στα δικτυα (π.χ. ρυθμιση ενος switcher Κλπ).

 

Το ανοιχτο λογισμικο οπως ειπε ο nekys, δηλαδη να εισαι προγραμματιστης και να προσπαθεις ειτε να διαμορφωσεις με τα θελω σου το ταδε project ειτε να προσπαθεις να διορθωσεις καποια κομματια πιστευω ειναι το καλυτερο. Θα συναντησεις ομως οπως ειπα ο ED πραγματα τα οποια θα τρως μεγαλες ητες. Ενα typo, ενα λογικο λαθος (τα χειροτερα) σου καταστρεφουν ολη την ψυχολογια!

 

Απαραιτητες γνωσεις? Τιποτα.... Απλα να εισαι σχετικος! Να ξερεις πανω κατι ποια η λογικη του προγραμματισμου το οποιο το μαθαινεις στο λυκειο και επισης να μην εισαι ασχετος περι του hardware. Αυτα πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Το ανοιχτο λογισμικο οπως ειπε ο nekys, δηλαδη να εισαι προγραμματιστης και να προσπαθεις ειτε να διαμορφωσεις με τα θελω σου το ταδε project ειτε να προσπαθεις να διορθωσεις καποια κομματια πιστευω ειναι το καλυτερο. Θα συναντησεις ομως οπως ειπα ο ED πραγματα τα οποια θα τρως μεγαλες ητες. Ενα typo, ενα λογικο λαθος (τα χειροτερα) σου καταστρεφουν ολη την ψυχολογια!

Πες τα σε μένα, που έκανα 1 πρόγραμμα 2.5 ώρες στην pascal, έβγαινε με errors και το ξανάκανα απο την αρχή, πήγα στον καθηγητή και τα 2 saves και απο το πρώτο που είχα κάνει το λάθος ήταν μία αγκύλη { και ένα λάθος end.
Link to comment
Share on other sites

Πες τα σε μένα, που έκανα 1 πρόγραμμα 2.5 ώρες στην pascal, έβγαινε με errors και το ξανάκανα απο την αρχή, πήγα στον καθηγητή και τα 2 saves και απο το πρώτο που είχα κάνει το λάθος ήταν μία αγκύλη { και ένα λάθος end.

εγω προγραμματιζω σε Java με eclipse και τετοιο τυπου errors τα βγαζει αλλα και σε αλλα περιβαλλοντα απλά οπως το Notepad++ σου διχνει καθετες γραμμες για καθε αγκύλη οποτε παλι το καταλαβαινεις. Αν εχεις λογικο λαθος τι κανεις :Ρ

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω πραγματικα, εχω ομως αποριες τι ακριβως εννοειτε hardware kai software  και νομιζω πως μ'αρεσουν ολα!Ειδικα το κομματι του προγραμματισμου!Θελω να αρχησω να μαθενω java αλλα δεν θελω να χαραμισω τσαμπα χρονο και μετα να μου ειναι αχρηστο!Τι μου προτεινετε?Σε τι μπορει παραδειγμα να μου χρησιμευσει μια γλωσσα προγραμματισμου σαν επαγγελμα παραδειγμα?

 

Κατι τελευταιο ποσο χρονων ειστε εσεις και ξερετε τοσα πολλα ?:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαριστω πραγματικα, εχω ομως αποριες τι ακριβως εννοειτε hardware kai software  και νομιζω πως μ'αρεσουν ολα!Ειδικα το κομματι του προγραμματισμου!Θελω να αρχησω να μαθενω java αλλα δεν θελω να χαραμισω τσαμπα χρονο και μετα να μου ειναι αχρηστο!Τι μου προτεινετε?Σε τι μπορει παραδειγμα να μου χρησιμευσει μια γλωσσα προγραμματισμου σαν επαγγελμα παραδειγμα?

 

Κατι τελευταιο ποσο χρονων ειστε εσεις και ξερετε τοσα πολλα ?:)

 

από όσο έχω διαβάσει στο internet η java είναι η πιο περιζήτητη γλώσσα προγραμματισμού στην ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

Εαν πας σε ΕΠΑ.Λ ας πουμε τεχνικος υπολογιστων θα ασχοληθεις μεχρι να τελιωσεις την 3η Λυκειου με Δίκτυα, Visual Basic, HTML, Λειτουργικο Windows κ Ubuntu, Microsoft Office, Photoshop, την ιστορια του παγκοσμιου ιστου, θα ανοιξεις tower και θα το κανεις μπιλιες και θα το ξαναδεσεις και πολλα αλλα που δεν θυμαμαι, μη νομισεις πως ειναι ευκολα ακομα και στο επιπεδο τ ΕΠΑ.Λ.

edit

τωρα το προσεξα..

Να πω οτι δεν μενω στην Ελλαδα , ειμαι κατοικος εξωτερικου , συγκεκριμενα γερμανια.

 

Τι θα πρεπει να ξερει ενας τεχνικος η/υ? Εχει καμια σχεση με τον προγραματισμμο?Και ισως υπαρχει τροπος να μαθω καποια πραγματα τωρα ωστε ετσι να ειμαι ετοιμος για αργοτερα?Υπαρχει μελλον για αυτην την δουλεια?Ξερω οτι ρωταω πολλα αλλα θελω να μου πειτε και εσεις καποια παγματα εαν και οσοι γνωριζουν.

 

Οπως ενας γιατρος καρδιολογος μαθαινει για ολο το σωμα και οχι μονο για την καρδια διοτι ολα αλλυλοσυνδεονται, ετσι και ενας που θα τελιωσει τεχνικος η/υ δε θα μαθει μονο το τεχνικο κομματι. Δεν ειναι ευκολη υποθεση αλλα με λιγο διαβασμα θα τα καταφερεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Μια γλώσσα προγραμματισμού δεν είναι ποτέ άχρηστη, πόσο μάλλον η Java που είναι χρόνια στην αγορά, χρησιμοποιείται παντού, είναι πολυπλατφορμική και τη χρησιμοποιούνε παντού (ακόμα και στους application servers του χρηματιστηρίου ;-))

 

Το να είσαι προγραμματιστής όμως αναιρεί το να είσαι τεχνικός υπολογιστών.

Ο τεχνικός ασχολείται με το... τεχνικό κομμάτι. Δηλαδή κυρίως hardware/ δίκτυα και μετά software σε επίπεδο διαχείρισης και συντήρησης.

Ο τεχνικός θα αντικαταστήσει, προσθέσει, αφαιρέσει ακόμα και να επισκευάσει hardware (θα σου χρειαστεί να βάλεις και κολλητήρι πολλές φορές) και θα φροντίσει το μηχάνημα που του έφερε μπουρδέλο ο πελάτης (μέχρι και ποντικοκούραδα έχω δει μέσα σε πύργο) γεμάτο ιούς, κατακερματισμένα αρχεία και κατεστραμμένο λειτουργικό να το πάρει πίσω σαν καινούργιο. Ακόμα και να πιάσεις το AZAX (ή όποιο άλλο καθαριστικό με ψεκαστήρα έχουν εκεί) και να το πλύνεις να δείχνει καινούργιο.

Την κάνω 10+ χρόνια αυτή τη δουλειά (τώρα πια έχω και δική μου εταιρία :D) παρ' όλο που έχω σπουδάσει μηχανικός διαδικτύου. Ότι απορία έχεις σε αυτό το κομμάτι ευχαρίστως να σε βοηθήσω. Αλλά πρέπει πρώτα να καταλήξεις κάπου ;)

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα τεχνικος δεν σημαινει και αυτο που πραγματικα σημαινει. Σαν ειπα τι παιζει με εμενα.

 

Εγω ειμαι 18 στα 19 teh δεν ξερω για τους αλλους και παντα μου αρεζε ο προγραμματισμος απο τα 14 μου στο mxc αρχισα να ψαχνω πως φτιαχνεται ενας lineage server βασισμενος σε java! Εμαθα αρκετα και με βοηθανε πολυ. Προγραμματιστης μπορεις να γινεις και μονος σου, δεν θα μπορεσεις ευκολα ομως να βρεις δουλεια σε καποια εταιρεια (εκτος και αν ειναι φιλου,πατερα, θειου). Μπορεις ομως να φτιαχνεις προγραμματα στο σπιτι σου και να τα πουλας μεσω ιντερνετ. Ασχολουμαι αρκετο καιρο με το hardware και εχω φτασει σε σημειο να συχαινομαι τις σκονες, το καθαρισμα, να αντικριζω διαφορες μλκιες διαφορων μαλακών χρηστων και λοιπα.

 

 

Δεν θα σου πουμε ομως εμεις τι ειναι καλυτερο. Εσυ θα πρεπει να καταλαβεις απο μονος σου!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

AdBlock Extension Detected!

Our website is made possible by displaying online advertisements to our members.

Please disable AdBlock browser extension first, to be able to use our community.

I've Disabled AdBlock