Jump to content

[GR]ΓΕ.Λ - ΕΠΑ.Λ


randomnamehere

Recommended Posts

Χαιρετώ . Μόλις τελείωσα και επίσημα την πρώτη Λυκείου στο Γενικό Λύκειο . Βαθμός 1ο Τετραμήνου 15.9 , Βαθμός 2ο Τετραμήνου 17.1 , Μαζί με εξετάσεις 15.1 . Δεν είχα καμία επαφή με φροντιστήρια όλο το χρόνο (Εκτός απο 15 μέρες στο τέλος για τις εξετάσεις) . Και πραγματικά έχω απογοητεύει πολύ . Τελείωσα την 3η γυμνασίου με 18,5 και έπεσε πολύ κάτω . Σκέφτομαι πως σίγουρα δεν θα μπορέσω να αντεπεξέλθω στα 7 μαθήματα πανελληνίων . Γι αυτό και σκέφτομαι να πάω ΕΠΑΛ και να δώσω απο εκεί πανελλήνιες , με σκοπό το να περάσω είτε στρατό (ΣΜΥ) είτε εμπορικό ναυτικό . Έτσι έχω κάμποσες ερωτήσεις . Κάθε απάντηση δεκτή .

 

1) Έχει κάποιος μία διεύθυνση που να έχει ακριβώς τις σχολές που περνάς απο ΕΠΑΛ?

2) Μπορώ να διαλέξω κλάδο Πληροφορικής?

3) Με 4 μαθήματα σε ποιες σχολές μπορώ να πάω και σε ποιες με 6?

4) Τα 4 μαθήματα περιλαμβάνουν Μαθηματικά (Κατεύθυνσης ή γενικής?) , Έκθεση , μάθημα ειδικότητας (Πληροφορική αν υπάρχει σε εμένα) και το τέταρτο ποιο είναι?

5) Αν μια σχολή από γενικό έχει βάση πχ 17.000 , με πόσα μόρια περνάς απο ΕΠΑΛ (Μιας και είναι το 10%) ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων . Αν έχω και άλλη απορία θα την γράψω από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ . Μόλις τελείωσα και επίσημα την πρώτη Λυκείου στο Γενικό Λύκειο . Βαθμός 1ο Τετραμήνου 15.9 , Βαθμός 2ο Τετραμήνου 17.1 , Μαζί με εξετάσεις 15.1 . Δεν είχα καμία επαφή με φροντιστήρια όλο το χρόνο (Εκτός απο 15 μέρες στο τέλος για τις εξετάσεις) . Και πραγματικά έχω απογοητεύει πολύ . Τελείωσα την 3η γυμνασίου με 18,5 και έπεσε πολύ κάτω . Σκέφτομαι πως σίγουρα δεν θα μπορέσω να αντεπεξέλθω στα 7 μαθήματα πανελληνίων . Γι αυτό και σκέφτομαι να πάω ΕΠΑΛ και να δώσω απο εκεί πανελλήνιες , με σκοπό το να περάσω είτε στρατό (ΣΜΥ) είτε εμπορικό ναυτικό . Έτσι έχω κάμποσες ερωτήσεις . Κάθε απάντηση δεκτή .

 

1) Έχει κάποιος μία διεύθυνση που να έχει ακριβώς τις σχολές που περνάς απο ΕΠΑΛ?

2) Μπορώ να διαλέξω κλάδο Πληροφορικής?

3) Με 4 μαθήματα σε ποιες σχολές μπορώ να πάω και σε ποιες με 6?

4) Τα 4 μαθήματα περιλαμβάνουν Μαθηματικά (Κατεύθυνσης ή γενικής?) , Έκθεση , μάθημα ειδικότητας (Πληροφορική αν υπάρχει σε εμένα) και το τέταρτο ποιο είναι?

5) Αν μια σχολή από γενικό έχει βάση πχ 17.000 , με πόσα μόρια περνάς απο ΕΠΑΛ (Μιας και είναι το 10%) ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων . Αν έχω και άλλη απορία θα την γράψω από κάτω.

egw 3era kai mporw na s apantisw oti apo epal mporeis na peraseis mono se tei kai oxi se aei
Link to comment
Share on other sites

egw 3era kai mporw na s apantisw oti apo epal mporeis na peraseis mono se tei kai oxi se aei

Στρατός δεν είναι ούτε ΤΕΙ ούτε ΑΕΙ . Το εμπορικό ναυτικό είναι ΤΕΙ .

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου ελεγα να  συνεχισεις στο γενικο λυκειο, και εγω εχω βρεθει στη θεση σου ,περυσι πρωτη λυκειου τελιωσα με 15.5 ( καθολου φροντιστηριο) , φετος 2α λυκειου ( κανα 15 θα εχω βγαλει με φροντιστηριο) αλλα τριτη λυκειου ειναι τελειως διαφορετικα τα πραγματα, ξερω τις δυνατοτητες μου και παω για πανω απο 17,000 μορια

Link to comment
Share on other sites

Από τα ΕΠΑΛ αν θες μόνο σχολές υπαξιωματικών θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να πας από τη στιγμή που τα θέματα που βάζουν είναι γελοία σε σχέση με των ΓΕΛ και με λίγο διάβασμα θα περάσεις άνετα.Σχετικά με την Πληροφορικη ναι μπορείς αλλά μόνο σε ΤΕΙ(δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από τα ΑΕΙ πλέον).Για τα άλλα δε ξέρω να σου απαντήσω δεν ήμουν σε ΕΠΑΛ :p

Link to comment
Share on other sites

Emporiko NAUFTIKO peranas apo EPAL  ( Nomizw kai GELL ginete alla sigoura EPAL )

 

ama fetos eisai teleioses prwti lukeiou... Esu den dineis paneladikes... pas me to neo systima...

 

Episis to Emporiko nautiko den thelei PANELINIES mporeis na perasis kai apo meso oro apolutiriou

Link to comment
Share on other sites

Από τα ΕΠΑΛ αν θες μόνο σχολές υπαξιωματικών θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να πας από τη στιγμή που τα θέματα που βάζουν είναι γελοία σε σχέση με των ΓΕΛ και με λίγο διάβασμα θα περάσεις άνετα.Σχετικά με την Πληροφορικη ναι μπορείς αλλά μόνο σε ΤΕΙ(δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από τα ΑΕΙ πλέον).Για τα άλλα δε ξέρω να σου απαντήσω δεν ήμουν σε ΕΠΑΛ :p

Les oti ma oti nane... Oti akous apo kathe blaka gia ta Epal pas kai to les ... BLIMA

Ta epal einai to idio me ta genika aplos idikeuese poio polu sto thema pou tha spoudasis exoun parapola ++ Kai prwtino sigoura Epal

Link to comment
Share on other sites

Emporiko NAUFTIKO peranas apo EPAL  ( Nomizw kai GELL ginete alla sigoura EPAL )

 

ama fetos eisai teleioses prwti lukeiou... Esu den dineis paneladikes... pas me to neo systima...

 

Episis to Emporiko nautiko den thelei PANELINIES mporeis na perasis kai apo meso oro apolutiriou

Δεν πάει με το καινούριο σύστημα τελικά.Ούτε αυτοί που θα μπουν φέτος Α'Λυκείου...
Link to comment
Share on other sites

Από τα ΕΠΑΛ αν θες μόνο σχολές υπαξιωματικών θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να πας από τη στιγμή που τα θέματα που βάζουν είναι γελοία σε σχέση με των ΓΕΛ και με λίγο διάβασμα θα περάσεις άνετα.Σχετικά με την Πληροφορικη ναι μπορείς αλλά μόνο σε ΤΕΙ(δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από τα ΑΕΙ πλέον).Για τα άλλα δε ξέρω να σου απαντήσω δεν ήμουν σε ΕΠΑΛ :p

ΣΜΥ θέλω . Η αλήθεια είναι πως φροντιστές , γονείς , καθηγητές μου λένε πως έχω πολύ μυαλό και πως δεν πρέπει να πάω ΕΠΑΛ . Απο την άλλη είμαι σίγουρος πως δεν θα αντεπεξέλθω στα 7 μαθήματα πανελληνίων .

 

Σχετικά με την Πληροφορικη ναι μπορείς αλλά μόνο σε ΤΕΙ(δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από τα ΑΕΙ πλέον).Για τα άλλα δε ξέρω να σου απαντήσω δεν ήμουν σε ΕΠΑΛ :p

 

Βασικά ρώτησα για να τα επαλ . Πως πχ παίρνεις ειδικότητα ψυκτικός , ηλεκτρολόγος κτλπ , αν έχει κάτι σχετικό με πληροφορική .

 

Emporiko NAUFTIKO peranas apo EPAL  ( Nomizw kai GELL ginete alla sigoura EPAL )

 

Γίνεται απο ΓΕΛ . Πέρασε ο αδερφός μου.

 

 

Κάποια απάντηση στο τι μαθήματα δίνω ?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικη και Μαθηματικα ΚΑΤ likes this.

True story, στις σχολές σε περνάνε τα μαθήματα βαρύτητας...
Link to comment
Share on other sites

True story, στις σχολές σε περνάνε τα μαθήματα βαρύτητας...

Ειναι τελευταια χρονια του συστηματος του χρονου, και οπως και με τις δεσμες... θα βαλουν τα δυσκολοτερα θεματα ever
Link to comment
Share on other sites

Βασικά ρώτησα για να τα επαλ . Πως πχ παίρνεις ειδικότητα ψυκτικός , ηλεκτρολόγος κτλπ , αν έχει κάτι σχετικό με πληροφορική .

φυσικά ρε λολ.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...