Jump to content

[GR]Προειδοποιεί για μεγάλο σεισμό ο Γεράσιμος Χουλιάρας


MixMasteR

Recommended Posts

Ο εντεταλμένος ερευνητής του Αστεροσκοπείου Αθηνών, Γεράσιμος Χουλιάρας επιβεβαιώνει τις προβλέψεις του καθηγητή, Άκη Τσελέντη περί ισχυρού σεισμού.

9ab2ca7decffe2f696b987faef2287e4_XL.jpg?t=943912800

 

Μάλιστα ο κ. Χουλιάρας δηλώνει πως είναι σχεδόν σίγουρος ότι οι φόβοι του για έναν επικείμενο ισχυρό σεισμό στην Ελλάδα θα επαληθευτούν.

 

Έντονη ανησυχία εκφράζει για κάποια ιστορικά κτίρια στο κέντρο της Αθήνας, τα οποία είχαν χαρακτηριστεί ως «κόκκινα» και «κίτρινα» στο σεισμό της Πάρνηθας το 1999.

 

Αναλυτικότερα ο κ. Χουλιάρας επισημαίνει πως «Πρέπει όλοι να δούμε με προσοχή τη σεισμική θωράκιση των κτιρίων μας. Αν γίνει ένας σεισμός μεγέθους 5,5 Ρίχτερ κάποια κτίρια ακόμη και στο κέντρο της Αθήνας θα πέσουν. Κτίρια όπως το παλιό Εφετείο, το κτίριο του ΙΚΑ στην Πειραιώς, αλλά και άλλα πολλά δημόσια κτίρια πρέπει να ελεγχθούν από τους ειδικούς. Γιατί όταν γίνει ο σεισμός μετά θα τρέχουμε όλοι μας να σώσουμε ότι μπορούμε. Και όλοι ευχόμαστε αν γίνει κάποιος σεισμός να γίνει στη θάλασσα για να μην έχουμε εικόνες όπως στην Ιταλία.

 

Ζούμε σε μια σεισμική χώρα. Αν κρίνουμε από τη στατιστική των σεισμών έχουμε κάθε μήνα έναν σεισμό μεγέθους 5 Ρίχτερ και κάθε χρόνο έναν σεισμό μεγέθους 6 Ρίχτερ. Ισχυρό σεισμό έχει να κάνει πάρα πολύ καιρό οπότε αν κρίνουμε από τη στατιστική περιμένουμε έναν τέτοιο σεισμό. Αλλά κανείς δεν μπορεί να πει το πότε και το πού».

 

Διαβάστε ακόμη: Α. Τσελέντης: Φόβοι για ισχυρό σεισμό στην Ελλάδα

 

ΠΗΓΗ: newsbomb.gr

Link to comment
Share on other sites

Οτι θα γινει ειναι σιγουρο αλλα μακαρι να γινει παραλιακα και καπου μακρια , γιατι θα θρινησουμε πολλους ανθρωπους.

Η Αθηνα ειναι γεματη μετα σαπια κτηρια τα περισσοτερα θα πεσουν μακαρι να μπορουσαμε να ξερουμε το ποτε θα γινει....

Ο θεος βοηθως τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Βαθύ να είναι το εστιακό βάθος και στον υποθαλάσσιο χώρο, όσο πιο μέσα τόσο το καλύτερο, μακάρι να διαψευσθεί πάντως

Link to comment
Share on other sites

re file plaka mas kaneis ? o seismos einai to mono pragma ston kosmo pou den mporoun na ton provlepsoun autos einai kai sigouros ?

 

mipws enowei oti oi MASWNOI me kapoio tropo tha to kanoun ? opws ekanan kai ston purgo tis Ginzas ?

Link to comment
Share on other sites

και τι ξέρεις εσύ ρε αγράμματο ναζάκι; Ούτε ορθογραφία δεν ξέρεις

 

Otan grafei kapios greekenglish den simeni oti den 3erei kai or8ografia..(ektos ki an einai gayros)

 

re file plaka mas kaneis ? o seismos einai to mono pragma ston kosmo pou den mporoun na ton provlepsoun autos einai kai sigouros ?

 

mipws enowei oti oi MASWNOI me kapoio tropo tha to kanoun ? opws ekanan kai ston purgo tis Ginzas ?

 

Ton seismo nomizw oti mporoun na ton problepsoun alla den mporoun na einai kai 100% sigouri

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι καταλαβες τι ολο θεμα τι νοημα εχει?

Προβλεψη ξερεις τι ειναι?θες να σου μαθω μηπως

Ειπα απλα οτι ειναι πιθανο να γινει ενας δυνατος σεισμος

ποτε δεν ειπε το ποτε και το που θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

1) topic cleaned. το γαματε καθε μερα...

 

2)μαθετε λιγο γεωλογια ωστε να μην ακουτε το καθε τυχαιο ... οι στατιστικες ΠΟΤΕ δεν εβγαλαν σεισμους.

 

ΝΑΙ η Ελλαδα με την Ιταλια βρισκονται αναμεσα σε 2 απ τις ενωσεις τεκτονικων πλακων που η τριβη τους προκαλει σεισμους.για αυτο κ θεωρουμαστε σεισμογενεις περιοχες. πως προκαλουνται οι σεισμοι? τριβονται οι πλακες αυτες κ προκαλουν ασυνεχειες δηλαδη απελευθερωνουν ενεργεια(κ απ αυτη βρισκεται το μεγεθος του σεισμου)

 

αλλα ποτε κανεις δεν εχει προβλεψει σεισμους με ακριβεια γιατι ποτε δεν καταφεραν να σκαψουν τοσο ωστε να φτασουν στο πυρηνα κ να μελετησουν τις ασυνεχειες...πανω απο 13km  δεν φτασαν ποτε.κ εγω μπορω να πω οτι καποια στιγμη θα κανει μεγαλο σεισμο κ να πεσω μεσα. αυτο μπορει να ειναι 1000 χρονια μετα

οποτε ζητω η κινδυνολογια.μπεεε

Link to comment
Share on other sites

Δικαίωση για τον Γεράσιμο Χουλιάρα!

Ισχυρός σεισμός μεγέθους 5,9 της κλίμακας ρίχτερ σημειώθηκε πριν από λίγο στα Δωδεκάνησα και συγκεκριμένα μερικά χλμ έξω από τη Ρόδο. Μέχρι τώρα δεν έχουν αναφερθεί ζημιές από την δόνηση.

 

Link to comment
Share on other sites

Δικαίωση για τον Γεράσιμο Χουλιάρα!

Ισχυρός σεισμός μεγέθους 5,9 της κλίμακας ρίχτερ σημειώθηκε πριν από λίγο στα Δωδεκάνησα και συγκεκριμένα μερικά χλμ έξω από τη Ρόδο. Μέχρι τώρα δεν έχουν αναφερθεί ζημιές από την δόνηση.

 

Εγώ είμαι από Ρόδο, και ήμουν σε πολυκατοικία (3ο όροφο) και γαμήθηκε στον σεισμό εγώ είπα πάει εδώ ήταν αλλά σταμάτησε, για να πω την αλήθεια τρόμαξα αλλά ήταν coble η εμπειρία ;p

 

Πήρα την μάνα μου και την κατέβασα κάτω και πήγαμε βόλτα ^_^

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι από Ρόδο, και ήμουν σε πολυκατοικία (3ο όροφο) και γαμήθηκε στον σεισμό εγώ είπα πάει εδώ ήταν αλλά σταμάτησε, για να πω την αλήθεια τρόμαξα αλλά ήταν coble η εμπειρία ;p

 

Πήρα την μάνα μου και την κατέβασα κάτω και πήγαμε βόλτα ^_^

Καλά έκανες, γιατί ποτέ δεν ξέρεις, απλά μακριά από μπαλκόνια, πέφτουν γλάστρες κτλπ. Άσε ρε 6 ρίχτερ δεν είναι και λίγο, πάντως μέσα έπεσε ο τύπος :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...