Jump to content

[GR] Θέλω βοήθεια στην επιλογή Πανεπιστημίου/Επαγγέλματος.


`Vaxil

Recommended Posts

Καλησπέρα σας !

 

 

 

Δημιούργησα τιούτο το thread , ως αποτυχία συνεννόησης με τον εαυτό μου , όσον αφορά " το μέλλον" μου.


Δεξί Click στο Vaxil.png > Properties.

 

Είμαι 16 χρονών και το Σεπτέμβριο θα φοιτώ στη 2α ΓΕΛ.

Ο πατέρας μου έχει επιχείρηση(3 ατόμων) εγκατάστασης και συντήρησης ανελκυστήρων.

Είχα καταλήξει για Φυσική > Αστροφυσική.

Βαριέμαι την αποστήθιση αν και αν με ενδιαφέρει κάτι θα μου μείνει  ΑΝΕΤΑ για τα άλλα 20 χρόνια.

 

 

Αυτή τη στιγμή είμαι ανάμεσα σε Αστροφυσική και Αυτοματισμό.

Δε μπορώ να αποφασίσω τι θέλω , όχι επειδή δεν μου αρέσει τίποτα αλλά επειδή με ενδιαφέρουν και μου αρέσουν ΟΛΑ ( εκτός των ομαδικών αθλημάτων).

 

Δεν έχω την οικονομική ευχαίρεια ( τώρα ειδικά) να πληρώσω ιδιωτικό πανεπιστήμιο/φύγω εξωτερικό ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ.

 

Δέχομαι να βγω στην ξενιτιά , αν και προτιμώ Ελλάδα.


Ερωτήσεις.

 

1) Όσοι με ξέρετε , όσο με ξέρετε , τι θα μου προτίνατε ;

2) Τι ακριβώς περιέχει ο Αυτοματισμός ως επαγγελματική από κατάσταση ;

 

 

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας, να ξέρετε ότι πιθανότοτα να με βοήθησαν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

http://www.mech.ntua.gr/gr/home

 

GOGOGOGO, ασχολείσαι με φυσική (πολύ φυσική) , παντός είδους μηχανές , κι εμπεριέχει και τον αυτοματισμό που σε ενδιαφέρει σε πολλά μαθήματα.

 

Μπορείς να δουλέψεις : σε εργοστάσια, καράβια (αν και αν σε ενδιαφέρει καλύτερα να πας ναυπηγός), επιχειρήσεις που έχουν να κάνουν με το θέμα κτλ κτλ

 

και με μεταπτυχιακό δουλεύεις ακόμα και σε μπουρδέλο , το επάγγελμα ανοίγεται άπειρα

 

 

CONS : Mέχρι να την τελείωσεις θα σου πέσει ο κώλος, κάποια μαθήματα είναι πολύ ζόρικα , 8έλει πολλά μόρια για να μπείς. Αλλά μπορείς να πας στην αντίστοιχη σε άλλες πόλεις.

Link to comment
Share on other sites

μην πας αυτοματισμό,έχω 2 γνωστούς που πήγανε και μετά απο 1 χρόνο αποφάσισαν να ξανα δώσουνε γιατί δεν τους άρεσε εκεί.

 

θα μου πεις,οκ είναι θέμα γούστου..αλλα οκ,αν δεν ξέρεις πολλά για αυτή την σχολή μην το σκέφτεσαι καν..μην πας.

Link to comment
Share on other sites

http://www.mech.ntua.gr/gr/home

 

GOGOGOGO, ασχολείσαι με φυσική (πολύ φυσική) , παντός είδους μηχανές , κι εμπεριέχει και τον αυτοματισμό που σε ενδιαφέρει σε πολλά μαθήματα.

 

Μπορείς να δουλέψεις : σε εργοστάσια, καράβια (αν και αν σε ενδιαφέρει καλύτερα να πας ναυπηγός), επιχειρήσεις που έχουν να κάνουν με το θέμα κτλ κτλ

 

και με μεταπτυχιακό δουλεύεις ακόμα και σε μπουρδέλο , το επάγγελμα ανοίγεται άπειρα

 

 

CONS : Mέχρι να την τελείωσεις θα σου πέσει ο κώλος, κάποια μαθήματα είναι πολύ ζόρικα , 8έλει πολλά μόρια για να μπείς. Αλλά μπορείς να πας στην αντίστοιχη σε άλλες πόλεις.

Και ο αδερφός μου στα ΤΕΙ Πειραιά είναι για Μηχανολόγος Μηχανικός.

Φυσική αγαπάω όσο τίποτε οπότε , ιτς κ.

 

Θα το συζητήσω και με τον αδερφό μου να δω τι ακριβώς μπορείς να κάνεις γιατί δεν πολυκατάλαβα,.

 

Ευχαριστώ πολύ πάντως !

Link to comment
Share on other sites

mangaka , Tokyo

Λογικά για εξωτερικό , Ευρώπη θα πάω αν και θέλω ΤΟΣΟ πολύ Ιαπωνία..

 

Λένε πως στην Ιαπωνία το 93% των αποφοίτων πανεπιστημίου βρίσκει δουλειά.

 

λολκ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...