Jump to content

[GR] Κάρτα γραφικών


mg13gr

Recommended Posts

Είμαι σε safe mode, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

 

Kατασκευαστής συστήματος: infoquest

Μοντέλο συστήματος: GBTUACPI

Δεν νομιζω να παιζει ρολο. τωρα τετοιο μοντελο μητρικης πρωτη φορα βλεπω >.<

Για να εισαι και ποιο σιγουρος κατεβασε το everest που σου λεει ακριβως τι εχεις πανω στο pc.

Επισης ρολο παιζει τι τροφοδοτικο εχεις και τι pci-e εχει πανω η μητρικη για να κινηθεις αναλογα με το τι εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να παιζει ρολο. τωρα τετοιο μοντελο μητρικης πρωτη φορα βλεπω >.<

Για να εισαι και ποιο σιγουρος κατεβασε το everest που σου λεει ακριβως τι εχεις πανω στο pc.

Επισης ρολο παιζει τι τροφοδοτικο εχεις και τι pci-e εχει πανω η μητρικη για να κινηθεις αναλογα με το τι εχεις.

Ωραία, τα πιάσαμε τα λεφτά μας.

Γαμώ το κέρατό μου γαμώ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, τα πιάσαμε τα λεφτά μας.

Γαμώ το κέρατό μου γαμώ.

Απλα θα παρεις μια καρτα που να μπορει να κρατηθει απ'το τροφοτικο που εχεις τωρα

και να μπορει να κουμπωθει πανω στην μητρικη(αμα η μητρικη εχει PCI-E 2.0 x16 δεν εχεις προβλημα).Για το τι τροφοδοτικο εχεις απλος ανοιξε το κουτι

και δες τους αριθμους που εχει πανω το τροφοδοτικο καπου γραφει το max(πχ 500 max).

Link to comment
Share on other sites

Απλα θα παρεις μια καρτα που να μπορει να κρατηθει απ'το τροφοτικο που εχεις τωρα

και να μπορει να κουμπωθει πανω στην μητρικη.Για το τι τροφοδοτικο εχεις απλος ανοιξε το κουτι

και δες τους αριθμους που εχει πανω το τροφοδοτικο καπου γραφει το max(πχ 500 max).

Μάλιστα..

Ένας γνωστός μου επιμένει πως αυτό έγινε λόγω του ότι η κάρτα θέλει καθάρισμα.

Παίζει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα..

Ένας γνωστός μου επιμένει πως αυτό έγινε λόγω του ότι η κάρτα θέλει καθάρισμα.

Παίζει αυτό?

Πες μου ακριβως τι εγινε χθες για να σου πω
Link to comment
Share on other sites

Πες μου ακριβως τι εγινε χθες για να σου πω

Λοιπόν.

Έπαιζα L2, μέχρι που κάποια στιγμή κοκάλωσε όλο το pc για 1 λεπτό και μετά έφαγα Critical Error το οποίο είναι το εξής:

 

Error setting display mode: CreateDevice failed (D3DERR_NOTAVAILABLE). Please delete your Option.ini file if this error prevents you from starting the game.

 

Στο Google έψαξα και βρήκα κάποιον που λέει πως όντως, το πρόβλημα είναι η κάρτα γραφικών.

 

Πολλές φορές, όταν ανοίγω το pc, αφού περάσει το σημείο που είναι το logo των Windows και η μπάρα από κάτω που φορτώνει(Σημείωση: Πάνω στο logo τώρα υπάρχουν περίεργες γραμμές), το pc κάνει restart μόνο του.

 

Επίσης, ο κέρσορας μου είναι ασπρόμαυρος(!) στην κανονική λειτουργία, ενώ όταν είμαι σε safe mode είναι όλα normal.

 

Έπισης κολλάω, στο σημείο που διαλέγω χρήστη, ενώ σε safe mode πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα. Σήμερα πήγα να μπω κανονικά και αναβόσβηνε η οθόνη και άλλα τέτοια.

 

Τώρα που είμαι με safe mode όμως είναι όλα κομπλέ..

Link to comment
Share on other sites

Α! Επίσης επιμένει πως αν δεν κλείσω το pc σύντομα πρόκειται να την κάψω την κάρτα. :χ

Link to comment
Share on other sites

Α! Επίσης επιμένει πως αν δεν κλείσω το pc σύντομα πρόκειται να την κάψω την κάρτα. :χ

Τοτε ανοιξε το Pc καθαρισε την καρτα απτην σκονη που εχει για να κατεβουν οι θερμοκρασιες μετα κατεβασε τα τελευταια drivers και αμα κανει παλι τα ιδια τοτε σιγα σιγα η καρτα πεθαινει.
Link to comment
Share on other sites

Τοτε ανοιξε το Pc καθαρισε την καρτα απτην σκονη που εχει για να κατεβουν οι θερμοκρασιες μετα κατεβασε τα τελευταια drivers και αμα κανει παλι τα ιδια τοτε σιγα σιγα η καρτα πεθαινει.

Μου πρότεινε να το πάω σε μάστορα γιατί, λέει, θα πρέπει να την ανοίξω στα 2 και κάτι άλλα. Με άλλα λόγια, μου λέει πως θα την γαμήσω αν το κάνω μόνος μου. xD
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αντιμετωπίζω το ιδιο προβλημα με το παιδι μονο που εγω δεν μπορώ καν να ανοιξο το pc ουτε σε "Safe Mode" γτ το εκανα φορματ..νομιζοντας οτι εχει ιο και δεν μπορώ να φτιάξω προφίλ ώστε να μπώ στο "Safe Mode" μπορεί κάποιος να μου πει τι να κανω? και οταν πάρω καινούργεια κάρτα να εχο και την παλαιά μαζι μου για να δούν αν τερειάζει?πειτε μου σας παρακαλώ γιατι ειμαι άσχετος απο αυτά.Επίσεις δεν ξέρω αν εχει σχέση αλλα εμενα στο πρώτο λεπτο λειτουργείας του υπολογιστη υπερθαιρμένετε η καρτα και οταν πάω να την βγάλω καίει πολυ (και εγω το πρόβλημα οταν επεζα l2 το έπαθα :)

 

Magaki13:Θα σου πρότεινα τήν nVidia GeForce 9800GT γιατι μού έχουν πει οτι ειναι πολυ καλή αν και λιγο ακριβή :)

Link to comment
Share on other sites

Μου πρότεινε να το πάω σε μάστορα γιατί, λέει, θα πρέπει να την ανοίξω στα 2 και κάτι άλλα. Με άλλα λόγια, μου λέει πως θα την γαμήσω αν το κάνω μόνος μου. xD

Και εγω στο προτεινω αλλα αυτος λεει να να βγαλεις την ψυκτρα της Καρτας και να το καθαρισεις που δεν χρειαζεται εγω σου λεω οπως ειναι το ανεμιστηρακι να βγαλεις την σκονη οσο γινεται.

 

Παιδια αντιμετωπίζω το ιδιο προβλημα με το παιδι μονο που εγω δεν μπορώ καν να ανοιξο το pc ουτε σε "Safe Mode" γτ το εκανα φορματ..νομιζοντας οτι εχει ιο και δεν μπορώ να φτιάξω προφίλ ώστε να μπώ στο "Safe Mode" μπορεί κάποιος να μου πει τι να κανω? και οταν πάρω καινούργεια κάρτα να εχο και την παλαιά μαζι μου για να δούν αν τερειάζει?πειτε μου σας παρακαλώ γιατι ειμαι άσχετος απο αυτά.Επίσεις δεν ξέρω αν εχει σχέση αλλα εμενα στο πρώτο λεπτο λειτουργείας του υπολογιστη υπερθαιρμένετε η καρτα και οταν πάω να την βγάλω καίει πολυ (και εγω το πρόβλημα οταν επεζα l2 το έπαθα :)

 

Magaki13:Θα σου πρότεινα τήν nVidia GeForce 9800GT γιατι μού έχουν πει οτι ειναι πολυ καλή αν και λιγο ακριβή :)

Αμα καιει πολυ τοτε η καρτα χτυπαει κοκκινο στις θερμοκρασεις καθαρισε το απ'την σκονη δεν ειναι δυσκολο απλα θελει λιγο προσοχη.

αμα ομως δεν εχει σκονη τοτε το ανεμιστηρακι βγηκε off

Link to comment
Share on other sites

Και εγω στο προτεινω αλλα αυτος λεει να να βγαλεις την ψυκτρα της Καρτας και να το καθαρισεις που δεν χρειαζεται εγω σου λεω οπως ειναι το ανεμιστηρακι να βγαλεις την σκονη οσο γινεται.

Καλώς, θα το τεστάρω.

Thanks για την βοήθεια και την υπομονή σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς, θα το τεστάρω.

Thanks για την βοήθεια και την υπομονή σου.

Τιποτα οσο μπορω βοηθαω και εγω :D.Αμα παλι δεν γινει τιποτα τοτε πηγαινε σε τεχνικο.
Link to comment
Share on other sites

το άνοιξα και το δούλεψα ολα δουλεύουν GG πάντος το ανεμιστιράκι κουνιέτε :P  και τα έχω ξεσκωνίσει ολα 100φορές

Link to comment
Share on other sites

texnikos mporei na se klepsei kiolas legontas

nea karta grafikwn

kalitera psaxto monos sou ma8e tin mitriki kai to trofodotiko

btw ti CPU exeis?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...