Jump to content

[Guide] Διαχωρισμος login και gameserver με ρυθμίσεις ασφαλείας


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Μπορείτε αφοβα πλέον να χρησιμοποιήσετε τον user σε php account manager.

Μπορείτε να δημιουργήσετε εναν παρόμοιο user ειδικα για τον account manager π.χ. web_login user.

 

Καλησπέρα μπορώ να πω ότι έχω προχωρήσει αρκετά :)  ( και αυτό το χρωστάω σ'εσενα ) .  ;)

 

Έχω φάει ένα κόλλημα στο εξής βήμα  :( σε παρακαλώ εάν γνωρίζεις βοήθησε με ( ελπίζω για τελευταία φορά  ) :-[

 

Το πρόβλημα μου είναι το εξής !!! ???

 

Έχω κάνει όλα τα βήμα που μου έχεις πει , αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το πως γίνετε όταν κάνεις account μέσο account manager  να μπαίνεις μέσα στο παιχνίδι .

( δηλαδή μπαίνω μέσα στη σελίδα , μετά πάω στο account manager και δημιουργώ το account (το οποίο το βλέπω μέσα στην SQL) , έπειτα πάω στο παιχνίδι γράφω το account και το password αλλά δεν με βάζει μέσα , λέγοντας μου (the password you have entered is incorrect.)  :'(

 

Μήπως θέλει κάποια ρύθμιση στο login του server ???

 

Μπορεί ( αν και το ελπίζω ) για σένα να είναι ένα χαζό και εύκολο πρόβλημα με δεκάδες λύσεις , αλλά έμενα μου φαίνεται βουνό ( βλέπεις όπως σου έχω πει και από την αρχή είμαι νεοπας )  :-\ αλλά μαθαίνω γρήγορα :) :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μπορώ να πω ότι έχω προχωρήσει αρκετά :)  ( και αυτό το χρωστάω σ'εσενα ) .  ;)

 

Έχω φάει ένα κόλλημα στο εξής βήμα  :( σε παρακαλώ εάν γνωρίζεις βοήθησε με ( ελπίζω για τελευταία φορά  ) :-[

 

Το πρόβλημα μου είναι το εξής !!! ???

 

Έχω κάνει όλα τα βήμα που μου έχεις πει , αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το πως γίνετε όταν κάνεις account μέσο account manager  να μπαίνεις μέσα στο παιχνίδι .

( δηλαδή μπαίνω μέσα στη σελίδα , μετά πάω στο account manager και δημιουργώ το account (το οποίο το βλέπω μέσα στην SQL) , έπειτα πάω στο παιχνίδι γράφω το account και το password αλλά δεν με βάζει μέσα , λέγοντας μου (the password you have entered is incorrect.)  :'(

 

Μήπως θέλει κάποια ρύθμιση στο login του server ???

 

Μπορεί ( αν και το ελπίζω ) για σένα να είναι ένα χαζό και εύκολο πρόβλημα με δεκάδες λύσεις , αλλά έμενα μου φαίνεται βουνό ( βλέπεις όπως σου έχω πει και από την αρχή είμαι νεοπας )  :-\ αλλά μαθαίνω γρήγορα :) :)

 

den eimai sigouros alla nomizo ala3e apo loginserver afto

 

# Default: True

AutoCreateAccounts = True

 

kanto False. Alios kane pm astald :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μπορώ να πω ότι έχω προχωρήσει αρκετά :)   ( και αυτό το χρωστάω σ'εσενα ) .  ;)

 

Έχω φάει ένα κόλλημα στο εξής βήμα  :( σε παρακαλώ εάν γνωρίζεις βοήθησε με ( ελπίζω για τελευταία φορά  ) :-[

 

Το πρόβλημα μου είναι το εξής !!! ???

 

 

 

Έχω κάνει όλα τα βήμα που μου έχεις πει , αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το πως γίνετε όταν κάνεις account μέσο account manager  να μπαίνεις μέσα στο παιχνίδι .

( δηλαδή μπαίνω μέσα στη σελίδα , μετά πάω στο account manager και δημιουργώ το account (το οποίο το βλέπω μέσα στην SQL) , έπειτα πάω στο παιχνίδι γράφω το account και το password αλλά δεν με βάζει μέσα , λέγοντας μου (the password you have entered is incorrect.)  :'(

 

Μήπως θέλει κάποια ρύθμιση στο login του server ???

 

Μπορεί ( αν και το ελπίζω ) για σένα να είναι ένα χαζό και εύκολο πρόβλημα με δεκάδες λύσεις , αλλά έμενα μου φαίνεται βουνό ( βλέπεις όπως σου έχω πει και από την αρχή είμαι νεοπας )  :-\ αλλά μαθαίνω γρήγορα :) :)

 

kanto na min sou zitaei e-mail i na min xriazete na energopieiseis to account sou meso e-mail kai exei ginei :)

Link to comment
Share on other sites

den eimai sigouros alla nomizo ala3e apo loginserver afto

 

# Default: True

AutoCreateAccounts = True

 

kanto False. Alios kane pm astald :)

 

Φίλε σε ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά δυστυχώς δεν γίνετε έτσι ( αν το κάνω True τότε κάνει account και χωρίς το account manager )  :(

 

kanto na min sou zitaei e-mail i na min xriazete na energopieiseis to account sou meso e-mail kai exei ginei :)

 

Ακουγετε οτι ετσι θα δουλεψει .

 

Θα ήθελα να καταγράφει το Email του κάθε account  επομένως το μόνο που θέλω είναι να το κάνω να μην ζητάει επιβεβαίωση ..  ???  και για αυτό σε παρακαλώ μήπως μπορείς να μου πεις τι ακριβός πρέπει να κάνω  ::)

 

Link to comment
Share on other sites

ma den katalaves False lew na to kanis :P

 

χαχαχα ναι φίλε μου σε ευχαριστώ τελικά τα κατάφερα ,τελικά το noobadiko αίμα ρέει μέσα μου  ::)

 

Το λάθος ήταν ΟΛΟ για ΟΛΟ δικό μου !!! :-X 

 

Σας ευχαριστώ όλους σας να είστε καλά  :)

 

Το σίγουρο είναι ότι δεν θα χαθώ και το ότι θα τα ξαναπούμε σε ένα άλλο τοπικ .

 

ΑΑΑ  για να μην το κάνει και κάποιος άλλος το λάθος που έκανα είναι το εξής .

 

Δεν είχα κάνει execute στην SQL το παρακάτω  :-[

 

ALTER TABLE `accounts` ADD `email` VARCHAR( 255 ) NULL DEFAULT NULL ;

 

CREATE TABLE IF NOT EXISTS `account_data` (

  account_name VARCHAR(45) NOT NULL DEFAULT '',

  var  VARCHAR(20) NOT NULL DEFAULT '',

  value VARCHAR(255) ,

  PRIMARY KEY  (account_name,var)

);

 

#cleaning account

 

ALTER TABLE `accounts` ADD `created_time` TIMESTAMP NOT NULL DEFAULT CURRENT_TIMESTAMP ;

UPDATE `accounts` SET `created_time` = NOW( );

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πολι καλο για προτι φορα που το εκανα καταφερα να το κανω μεσα σε 5 λεπτακια

λογο οτι το εκανα απο phpmyadmin λιγο ποιο ευκολο

ευχαριστο πολι παιδια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Thelw na rwthsw kati...

 

akousa oi to pio swsto k protect g ton server  einai na trexei se ksexwristes databases kai h kathe database na einai se ksexwristo sklhro disko...

 

etsi wste na trexei apo ton ena sklhro t login k ap ton allo to gameserver...

 

 

to guide s me voithise 100% na diaxwrisw db pws mporw twra thn mia db tou login na thn metaferw ston d: ??

 

mias k h mysql m einai ston c: apothikeymenh...

 

 

ektimw ton xrono sas...perimenw apanthseis..

Link to comment
Share on other sites

Αυτος που σου ανέφερε αυτο για 2 δισκους είναι βλακεία μεγάλη...

Βασικα οταν στηνουμε 1 live server τον κανουμε dedicated και με καμια 4G ram.

Επίσης ρυθμίζουμε και τον mySql να δουλευει dedicated. Αυτο σημαίνει οτι καταναλωνει όλη την μνήμη για τον εαυτό του ο mySql, που επίσης σημαινει ότι ολα τα δεδομένα τα σηκωνει κατα την εκκινηση του στην μνημη του υπολογιστή ( τα data του l2server ειναι μικρα).

Απο που θα τα φορτώσει δεν ενδιαφερει κανενα, και ο haker δεν καιει δισκους, κανει delete τα data της mySql βάσης... που κατοπιν αποθηκευονται κενα ή υπεργεμισμενα στο αποθηκευτικό μέσο. Δεν καιγεται ο δισκος και ο υπολογιστής, η mySql κρασαρει, οποτε ασε την βαση εκει που ειναι κανενα προβλημα.

Αν ομως επιμένεις πήγαινε στον δίσκο c και επελεξε να φαινονται τα αόρατα αρχεία και οι φάκελοι. Θα δεις και τον φακελο του mySql, εκει μεσα ειναι κωδικοποιημένα τα αρχεία της βάσης. Παρε τα login ή τα gameserver data και βαλτα οπου θέλεις. Ανοιξε για ευκολία το navicat και δήλωσε την νεα διαδρομή της βάσης ή τρεξε εκ νεου τις ρυθμισεις του mySql και δώσε την νεα διαδρομή λειτουργίας. Ομως δεν προτείνεται και ειναι παραδειγμα προς αποφυγή. Ασε που θα μπερδεψει και το firewall.... αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...