Jump to content

[GR] Ελληνική Εκπαιδευτική Μέθοδος.


Coyote™

Recommended Posts

Δεν μπορω να το κρινω εφ'οσον δεν ειμαι ο αρμοδιος.

Δεν μπορω να ζητησω αυτο που γινεται στις Σκανδιναβικες χωρες.

Δεν μπορω να ζητησω περισσοτερα πραγματα στο σχολειο γιατι μολις το 3% παει στην παιδεια.

Δεν μπορω να αλλαξω τιποτα και δεν σκοπευω να κατεβω στους δρομους να φοναξω γιατι κανεις δεν προκειτε να με ακουσει.

 

Θα πω κατι που αντιπροσωπευει κυριως εμενα αλλα σιγουρα και πολλους αλλους.

Εφ΄οσον γουσταρουν να εχουνε ενα ΚΑΘΑΡΑ εξεταστικο συστημα ωστε να περασεις σε καποια σχολη γιατι μας αναγκαζουνε να μαθαινουμε περιττα πραγματα? Εννοω ολα τα μαθηματα της γενικης παιδειας, εγω για να περασω θα παω να δωσω Μαθηματικα κατευθυνης, δεν θα παω να δωσω ουτε μαθηματικα γ.π. ουτε και Αρχαια, γιατι με αναγκαζουνε λοιπον να χασω 30 λεπτα απο τη ζωη μου στο σπιτι και +45 στο μαθημα για την καθε σχολικη ωρα?

Απο το 2013-2014 θα καταργηθουν οι πανελλαδικες εξετασεις και θα προστεθει μια χρονια στην 3η λυκειου, θα δινεις εξετασεις για την σχολη που θες να περασεις. Δηλαδη η τεταρτη χρονια στο λυκειο θα ειναι η χρονια της ειδικοτητας απο οσο ακουσα.
Link to comment
Share on other sites

Δηδασκαλια μονο μιας θρησκειας

Απο το Συνταγμα της Ελλάδος (που οποτε μας συμφέρει το θυμόμαστε)

 

ΤΜΗΜΑ Β'

 

Επικρατούσα θρησκεία στην Ελλάδα είναι η θρησκεία της Ανατολικής Ορθόδοξης Εκκλησίας του Χριστού. Η Ορθόδοξη Εκκλησία της Ελλάδας, που γνωρίζει κεφαλή της τον Κύριο ημών Ιησού Χριστό, υπάρχει αναπόσπαστα ενωμένη δογματικά με τη Μεγάλη Εκκλησία της Κωνσταντινούπολης και με κάθε άλλη ομόδοξη Εκκλησία του Χριστού· τηρεί απαρασάλευτα, όπως εκείνες, τους ιερούς αποστολικούς και συνοδικούς κανόνες και τις ιερές παραδόσεις. Είναι αυτοκέφαλη, διοικείται από την Ιερά Σύνοδο των εν ενεργεία Αρχιερέων και από τη Διαρκή Ιερά Σύνοδο που προέρχεται από αυτή και συγκροτείται όπως ορίζει ο Καταστατικός Χάρτης της Εκκλησίας, με τήρηση των διατάξεων του Πατριαρχικού Τόμου της κθ' (29) Ιουνίου 1850 και της Συνοδικής Πράξης της 4ης Σεπτεμβρίου 1928.

Link to comment
Share on other sites

Όσο προτιμούμε να τρώμε δισεκατομμύρια στην άμυνα (και καλά για τους Τούρκους παιχνίδια των Αμερικάνων κλασικά για να πάρουμε F-16 και μαλακίες) τόσο η Παιδεία μας θα βουλιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Eimai 1h likiou.

Tha ekfrasw tin apopsi m gia tin elliniki ekpedeusi..

Exw akousi pos sto ekswteriko iparxoun dimosia sxolia opou stin taksi ine parapanw apo 1s daskalos kai kathete sinexos apo panw s linontas sou kathe aporia k voithontas se se kathe askisi

Se emas ti kanoun?

Mpenoune mesa variounte diavazoune efimerida k 5lepta prin xtipisi to koudouni?Parte askisis selides 32-56 oles..

Etc mas protrinoun n imaste oli mera frontistirio me mono 1 ora t mesimeri gia n fame kai mono t vradi ligo relax gia kana misaoro epita diavasma k an perisepsi eleytheros xronos alles asxolies...

I Fasi poia ine, an katalavoune oti pas frontistirio s vazoune kai sto mati k s simperiferonte san na ise ksenos...

Signwmi pedia alla ayto dn legete paideia....

As min arxisw gia t xtiria....Etima n pesoune

Ta thrania gemata mikses k tsixles i karekles les k imaste nipiagogio (Mini kareklakia)ELEOS.

Link to comment
Share on other sites

Παρότι ξέρω πως τα 19/20 του forum δεν μπορούν να μιλήσουν σωστά ή να σκεφτούν λογικά, παρότι ήδη γνωρίζω πως ένα αντίστοιχο ποσοστό δεν μπορεί καν να κρίνει ορισμένες καταστάσεις, θα ανοίξω αυτό το topic για να θίξω το συγκεκριμένο θέμα, έπειτα από μια συζήτησή μου σήμερα με ένα παιδί της πρώτης γυμνασίου (!).

 

Ο τίτλος είναι self-explanatory που λένε και στο Αγγλία.

Θέλω να μου πείτε την άποψή σας, σύμφωνα πάντα με τη δική σας οπτική γωνία.

 

Μερικές παρακλήσεις όμως:

- Μην αρχίσετε να μου λέτε τις κλασικές αηδίες που επαναλαμβάνονται σε κάθε συζήτηση περί του συγκεκριμένου θέματος.

- Μην αναφέρετε παιδιάστικες απόψεις όπως π.χ. στην ελλάδα κάνουμε 2 ξένες γλώσσες ενώ στη γερμανία αυτό δεν συμβαίνει. (Εξάλου δεν είναι αυτό το θέμα μας).

Ρε μαλάκα είσαι ο μόνος άνθρωπος που έχω δει όπου η πολύ μαλακία (με το δεξί χέρι προφανώς) διευρύνει το νου.Εύγε!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

^_^

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαλάκα είσαι ο μόνος άνθρωπος που έχω δει όπου η πολύ μαλακία (με το δεξί χέρι προφανώς) διευρύνει το νου.Εύγε!

Μωρέ!

Link to comment
Share on other sites

1) Επίπεδο Μαθήματος: Υπό του μηδενός. Όταν υπάρξει πια υπάρξει 1/10 καθηγητές ο οποίος είναι συνειδητοποιημένος σχετικά με το λειτούργημα που ασκεί και θελήσει να κάνει αυτό για το οποίο πληρώνεται πλέον έρχεται η σειρά των μαθητών να μην του επιτρέψουν να κάνει μάθημα καθώς έχουν μεγαλώσει με την αθάνατη ελληνική νοοτροπία του "πάμε φροντιστήριο, όχι σχολείο". Δε λέω πως  η σχολική ώρα αρκεί για να προετοιμαστεί ένας μαθητής για το βάρβαρο τεστ των πανελληνίων αλλά η απαξίωση του θεσμού του δημοσίου σχολείου δεν επιτρέπει στα περισσότερα παιδιά να δώσουν μια στοιχειώδη προσοχή που στο κάτω κάτω είναι για το καλό τους.

 

2) Ύλη Μαθημάτων: Είναι τεράστια αναλογικά με τις ώρες διδασκαλίες και την ικανότητα του μαθητή να κατανοήσει ή να αποστηθίσει το αντικείμενο που μελετάει κάθε φορά

 

3) Μάθημα Θρησκευτικών Κατά την ταπεινή μου άποψη το ιερατείο είναι η χειρότερη βδέλλα. Γίνεται πολύ εύκολα αποδεκτή από το λαό που έχει χαμηλό μορφωτικό επίπεδο, από το κόσμο δηλαδή που δε ζητάει αποδείξεις γι' αυτά που διδάσκεται και δεν αναζητά το διαφορετικό/καινούριο και στη συνέχει είναι πολύ δύσκολο να αποβληθεί θέτοντας διάφορα διλήμματα ηθικής κτλ. Εφόσον εγώ σέβομαι τη πιστή του συμμαθητή μου γιατί δε μπορούν και αυτοί να σεβαστούν τα δικά μου πιστεύω; Δε λέω μου δίνεται η δυνατότητα να πάρω απαλλαγή από το μάθημα αλλά ύστερα θα είμαι ο δακτυλοδεικτούμενος της κοινότητας των καθηγητών και πολλών άλλων. Αφού έχουμε ανεξιθρησκεία γιατί να μην είναι μάθημα επιλογής ή να μη διδάσκονται και άλλες διδαχές άλλων θρησκειών.

 

Μπορώ να πω και άλλα πολλά αλλά βαριέμαι να γράφω ;P

Link to comment
Share on other sites

3) Μάθημα Θρησκευτικών Κατά την ταπεινή μου άποψη το ιερατείο είναι η χειρότερη βδέλλα. Γίνεται πολύ εύκολα αποδεκτή από το λαό που έχει χαμηλό μορφωτικό επίπεδο, από το κόσμο δηλαδή που δε ζητάει αποδείξεις γι' αυτά που διδάσκεται και δεν αναζητά το διαφορετικό/καινούριο και στη συνέχει είναι πολύ δύσκολο να αποβληθεί θέτοντας διάφορα διλήμματα ηθικής κτλ. Εφόσον εγώ σέβομαι τη πιστή του συμμαθητή μου γιατί δε μπορούν και αυτοί να σεβαστούν τα δικά μου πιστεύω; Δε λέω μου δίνεται η δυνατότητα να πάρω απαλλαγή από το μάθημα αλλά ύστερα θα είμαι ο δακτυλοδεικτούμενος της κοινότητας των καθηγητών και πολλών άλλων. Αφού έχουμε ανεξιθρησκεία γιατί να μην είναι μάθημα επιλογής ή να μη διδάσκονται και άλλες διδαχές άλλων θρησκειών.

γουη όπεν άουρ άηζ

 

 

 

Απο το Συνταγμα της Ελλάδος (που οποτε μας συμφέρει το θυμόμαστε)

 

ΤΜΗΜΑ Β'

 

Επικρατούσα θρησκεία στην Ελλάδα είναι η θρησκεία της Ανατολικής Ορθόδοξης Εκκλησίας του Χριστού. Η Ορθόδοξη Εκκλησία της Ελλάδας, που γνωρίζει κεφαλή της τον Κύριο ημών Ιησού Χριστό, υπάρχει αναπόσπαστα ενωμένη δογματικά με τη Μεγάλη Εκκλησία της Κωνσταντινούπολης και με κάθε άλλη ομόδοξη Εκκλησία του Χριστού· τηρεί απαρασάλευτα, όπως εκείνες, τους ιερούς αποστολικούς και συνοδικούς κανόνες και τις ιερές παραδόσεις. Είναι αυτοκέφαλη, διοικείται από την Ιερά Σύνοδο των εν ενεργεία Αρχιερέων και από τη Διαρκή Ιερά Σύνοδο που προέρχεται από αυτή και συγκροτείται όπως ορίζει ο Καταστατικός Χάρτης της Εκκλησίας, με τήρηση των διατάξεων του Πατριαρχικού Τόμου της κθ' (29) Ιουνίου 1850 και της Συνοδικής Πράξης της 4ης Σεπτεμβρίου 1928.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε Κώστα όταν ο καθηγητής μπαίνει πραγματικά σαν δημόσιος υπάλληλος να κάνει το μάθημα του και να φύγει τι κίνητρο έχουν οι μαθητές να προσέξουν και να συμμετέχουν ; Έτσι είναι οι περισσότεροι καθηγητές σε εμάς αλλά σε αυτούς τους 2-3 που έχουμε και έχουν αντιληφθεί το λειτούργημα που κάνουν σε πληροφορώ ότι όλοι προσέχουν και δε βγάζει κανείς τσιμουδιά.

 

Συμφωνώ και για την ύλη των μαθημάτων αλλά και για το μάθημα των Θρησκευτικών.

Link to comment
Share on other sites

γουη όπεν άουρ άηζ

 

 

 

Απο το Συνταγμα της Ελλάδος (που οποτε μας συμφέρει το θυμόμαστε)

 

ΤΜΗΜΑ Β'

 

Επικρατούσα θρησκεία στην Ελλάδα είναι η θρησκεία της Ανατολικής Ορθόδοξης Εκκλησίας του Χριστού. Η Ορθόδοξη Εκκλησία της Ελλάδας, που γνωρίζει κεφαλή της τον Κύριο ημών Ιησού Χριστό, υπάρχει αναπόσπαστα ενωμένη δογματικά με τη Μεγάλη Εκκλησία της Κωνσταντινούπολης και με κάθε άλλη ομόδοξη Εκκλησία του Χριστού· τηρεί απαρασάλευτα, όπως εκείνες, τους ιερούς αποστολικούς και συνοδικούς κανόνες και τις ιερές παραδόσεις. Είναι αυτοκέφαλη, διοικείται από την Ιερά Σύνοδο των εν ενεργεία Αρχιερέων και από τη Διαρκή Ιερά Σύνοδο που προέρχεται από αυτή και συγκροτείται όπως ορίζει ο Καταστατικός Χάρτης της Εκκλησίας, με τήρηση των διατάξεων του Πατριαρχικού Τόμου της κθ' (29) Ιουνίου 1850 και της Συνοδικής Πράξης της 4ης Σεπτεμβρίου 1928.

 

 

Και τι πάει να πει αυτό ; Ότι όλοι πρέπει να πιστεύουμε στο Χριστιανισμό ; Ξεκόλλα λίγο...

Link to comment
Share on other sites

γουη όπεν άουρ άηζ

 

 

 

Απο το Συνταγμα της Ελλάδος (που οποτε μας συμφέρει το θυμόμαστε)

 

ΤΜΗΜΑ Β'

 

Επικρατούσα θρησκεία στην Ελλάδα είναι η θρησκεία της Ανατολικής Ορθόδοξης Εκκλησίας του Χριστού. Η Ορθόδοξη Εκκλησία της Ελλάδας, που γνωρίζει κεφαλή της τον Κύριο ημών Ιησού Χριστό, υπάρχει αναπόσπαστα ενωμένη δογματικά με τη Μεγάλη Εκκλησία της Κωνσταντινούπολης και με κάθε άλλη ομόδοξη Εκκλησία του Χριστού· τηρεί απαρασάλευτα, όπως εκείνες, τους ιερούς αποστολικούς και συνοδικούς κανόνες και τις ιερές παραδόσεις. Είναι αυτοκέφαλη, διοικείται από την Ιερά Σύνοδο των εν ενεργεία Αρχιερέων και από τη Διαρκή Ιερά Σύνοδο που προέρχεται από αυτή και συγκροτείται όπως ορίζει ο Καταστατικός Χάρτης της Εκκλησίας, με τήρηση των διατάξεων του Πατριαρχικού Τόμου της κθ' (29) Ιουνίου 1850 και της Συνοδικής Πράξης της 4ης Σεπτεμβρίου 1928.

 

 

Nομίζω την άποψη σου την είπες και πριν. Το είδαμε το C/P σου.

 

Τι θες τώρα? Να υποβαθμίσεις τη δικιά μου spammarontas τις μαλακίες? Και ποιός σου είπε ότι θεωρώ το σύνταγμα σωστό?

 

ΕΛΕΟΣ ΣΚΕΨΟΥ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΑΣ ΛΕΜΕ ΕΔΩ ΔΕΝ ΠΑΠΑΓΑΛΙΖΟΥΜΕ

Link to comment
Share on other sites

Και τι πάει να πει αυτό ; Ότι όλοι πρέπει να πιστεύουμε στο Χριστιανισμό ; Ξεκόλλα λίγο...

Aμα θέλεις Νικολή και δεν αντεχεις το μάθημα των θρησκευτικών μπορείς να πας στο διευθυντή σου και να του επίς να σε απαλάξει ;)

 

 

 

 

 

* Το εκανα c/p για να το τονίσω...

 

Nομίζω την άποψη σου την είπες και πριν. Το είδαμε το C/P σου.

 

Τι θες τώρα? Να υποβαθμίσεις τη δικιά μου spammarontas τις μαλακίες? Και ποιός σου είπε ότι θεωρώ το σύνταγμα σωστό?

 

ΕΛΕΟΣ ΣΚΕΨΟΥ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΑΣ ΛΕΜΕ ΕΔΩ ΔΕΝ ΠΑΠΑΓΑΛΙΖΟΥΜΕ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΕΓΩ Ο ΚΑΚΟΣ!ΕΡΧΕΣΕ ΣΤΟ MXC ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΕΝΩ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΜΟΝΟ 5-6 ΑΤΟΜΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ;

Link to comment
Share on other sites

Aμα θέλεις Νικολή και δεν αντεχεις το μάθημα των θρησκευτικών μπορείς να πας στο διευθυντή σου και να του επίς να σε απαλάξει ;)

Το έκανα φίλτατε στην Α'Λυκείου αλλά δε με άφησε γιατί ήθελε λέει χαρτί από τους γονείς μου ε οι γονείς μου δε δέχτηκαν και δεν ασχολήθηκα ξανά.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΕΓΩ Ο ΚΑΚΟΣ!ΕΡΧΕΣΕ ΣΤΟ MXC ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΕΝΩ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΜΟΝΟ 5-6 ΑΤΟΜΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ;

εγω κύριε κακέ ? εγω απλα απάντησα στο πόστ που ελεγε για το μάθημα των θρησκευτικών...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...