Jump to content

[Gr] Ελληνικό Hip-Hop (Underground Φάση)


Ποιό θεωρείτε το ποιό αξιολογο Crew ή Καλλιτέχνη?  

20 members have voted

  1. 1. Ποιό θεωρείτε το ποιό αξιολογο Crew ή Καλλιτέχνη?

    • Ορθολογιστές
      2
    • Εξάρια
      0
    • Β. Πεις
      1
    • Giants
      1
    • Βόρεια Αστέρια
      0
    • Bong Da City
      9
    • Corona Virus
      0
    • Ladose
      1
    • Απέχεις
      0
    • Νέα Τάξη Πραγμάτων
      0
    • Ανάποδα Καπέλα
      1
    • Terror X Crew
      1
    • RNS
      1
    • Flowjob
      0
    • Ραψωδός Φιλόλογος
      2
    • Λόγος Απειλή
      1


Recommended Posts

Καταρχην να σε ευχαριστησω που δεν εβαλες κανεναν τακη τσαν μεσα στο poll και κατι αλλους σαν αυτους.

 

 

Στο θεμα μας,

 

Εγω προσωπικα δεν μπορω να κανω διακρισεις αναμεσα σε crews. Ευτυχως, το μοναδικο καλο στο ελληνικο hiphop αυτην την εποχη ειναι οτι εχουμε ποικιλες μορφες τραγουδιων.

 

Οποτε δεν θα κατσω να πω οτι καποιο crew ή τραγουδιστης γαμαει.

 

Ο καθενας εχει το style του, για παραδειγμα οι bong da city. Προκειτε για το πιο battlαδικο συγκροτημα που εχει υπαρξει ποτε. Μπορω πραγματικα να καθομαι να ακουω για ωρες τους στοιχους τους και να καυλωνω ολο και πιο πολυ. Επισης οι RNS ειναι το διδυμο των bdc θα ελεγα, ειναι σχεδον ιδιοι.

 

Σιγουρα απο τα πιο "σωστα" crews ειναι οι ladose και οι apexeis. Ειναι οπως ακριβως το λενε, ηχος αντικαταθλιπτηκος. Και σιγουρα ξεχωριζουνε τα beatακια τους και στο τραγουδι ο ρφ μαζι με τον λα. Το μονο σπαστικο για μενα ειναι το πολυ κλαψιμο του ρφ ωρες ωρες

 

Επισης υπαρχουνε crews που οι στιχοι τους εχουνε να κανουνε κυριως για την πολιτικη. Βλεπε javaspa, ντπ και ορθολογιστες. Δεν με εκφραζουν, οποτε δεν μπορω να κρινω. Η αληθεια ειναι παντως πως μου αρεσουνε μερικα τραγουδακια τους.

 

Υπαρχουνε και οι παλιοι καλοι κομπλεξικοι για μενα. Που πραγματικα ειχα κολλησει για αρκετα χρονια μαζι τους. Αναφερομαι σε giants, βηταπεις και ζνηδες. Χειροτεροι εκ των 3 βεβαια οι ζνηδες. Μας πριξανε τα @@ με τα κολοdiss τους συνεχεια και συνεχεια που εφτασε το hiphop σε μια ριξη και οποιον συνανταγες στον δρομο θα σου ελεγε οτι "εκπροσωπευει"(τρομαρα του) ενα crew απο τα 3 παραπανω. Σιγουρα υπηρξανε καποια ωραια κομματια απο πλευρα giants και βπ αλλα ως εκει.

 

Οι txc ανηκουνε σε μια αλλη εποχη και σε μια διαφορετικη φαση οποτε καλα θα εκανες να τους βγαλεις απο το poll.

 

 

 

Φτανοντας στο τελος να πω, οτι δεν ειναι μονο αυτοι οι "γνωστοι". Υπαρχουνε και αλλα παιδια στη φαση και καλα θα κανουμε να τους ακουσουμε εστω και για λιγο.

 

 

Αυτα.

 

Link to comment
Share on other sites

Φτανοντας στο τελος να πω, οτι δεν ειναι μονο αυτοι οι "γνωστοι". Υπαρχουνε και αλλα παιδια στη φαση και καλα θα κανουμε να τους ακουσουμε εστω και για λιγο.

 

Sanjuro MC

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Και οι Ημισκούμπρια μου αρέσουν, αλλά ο στίχος τους είναι κυρίως κωμικός.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά οι bong da city έχωσαν ένα Diss σε Απέχεις και Giants όλα τα $$.

Είμουν ανάμεσα σε bong / ladose και ψύφισα το πρώτο γιατί παρατηρώ και εγώ ο ίδιος πως όταν κάνουμε κανένα freestyle για πλάκα οι ρίμες βγαίνουν παρόμοιες και πάντα για βρισιές.

 

 

"Έχεις το θράσος να μου λές πως ονομάζεσαι LeBroN;"

"Βγάλανε βρόμες κοιτάνε να μιλίσουνε μιλάνε πολύ έχουν σκατά μες το κεφάλι τους δεν νιώθω

μονο το σώμα χωρίς κεφάλι θα αφήσω δεν είσαι γίγαντας βλαμμένε μονάχα μου δίνεις στόχο για το bong"

 

 

"Απέχω , Απέχεις , τα ραπ σας αδερφές είναι για λύπηση δεν ξέρεις με ποιόν μπλέκεις , είναι δυσφήμιση"

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά οι bong da city έχωσαν ένα Diss σε Απέχεις και Giants όλα τα $$.

Είμουν ανάμεσα σε bong / ladose και ψύφισα το πρώτο γιατί παρατηρώ και εγώ ο ίδιος πως όταν κάνουμε κανένα freestyle για πλάκα οι ρίμες βγαίνουν παρόμοιες και πάντα για βρισιές.

 

 

"Έχεις το θράσος να μου λές πως ονομάζεσαι LeBroN;"

"Βγάλανε βρόμες κοιτάνε να μιλίσουνε μιλάνε πολύ έχουν σκατά μες το κεφάλι τους δεν νιώθω

μονο το σώμα χωρίς κεφάλι θα αφήσω δεν είσαι γίγαντας βλαμμένε μονάχα μου δίνεις στόχο για το bong"

 

 

"Απέχω , Απέχεις , τα ραπ σας αδερφές είναι για λύπηση δεν ξέρεις με ποιόν μπλέκεις , είναι δυσφήμιση"

οντως...Αλλα μην ξεχνας τους Giants τι εχουν βγαλει...

Link to comment
Share on other sites

οντως...Αλλα μην ξεχνας τους Giants τι εχουν βγαλει...

Πιο για τον πούτσο συγκρότημα απο αυτούς δεν παίζει να υπάρχει πραγματικά.
Link to comment
Share on other sites

Πιο για τον πούτσο συγκρότημα απο αυτούς δεν παίζει να υπάρχει πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...