Jump to content

[GR]Επίσημο Ολυμπιακό Τόπικ


MasterDisaster

Recommended Posts

Γυρολόγος των γηπέδων, με τάσεις αυτοκαταστροφής όπως οι περισσότεροι ταλαντούχοι άνθρωποι, αρκετά ιδιαίτερος χαρακτήρας. Αυτά είναι ορισμένα από τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα μιας καθ' όλα ενδιαφέρουσας προσωπικότητας, που περνάει τις πύλες του Ρέντη και λογικά θα μας απασχολήσει κατά το διετές πέρασμά του από την Ελλάδα. Μια χώρα που αγαπάει, μια χώραει που του στάθηκε στα δύσκολα, μια χώρα που πιθανότατα καλώς απαρνήθηκε για την γενέτειρά του, Σερβία, όταν τέθηκε το ζήτημα να αποκτήσει ελληνική υπηκοότητα για να παίξει στην Εθνική ομάδα.

 

Ο Μάρκο Πάντελιτς θα φοράει τη ριγωτή ερυθρόλευκη και το RedPlanet.gr αποκαλύπτει κάποιες από τις πτυχές της πλούσιας καριέρας του. Μια καριέρα με τα πάνω της και τα κάτω της, μια καριέρα με αρκετούς σταθμούς, επιτυχίες, αποτυχίες και πολλά χρήματα. Άλλωστε, ο ίδιος έχει δηλώσει λάτρης του "επίγειου Θεού" και πως αυτό εν πολλοίς καθορίζει τις περισσότερες από τις επιλογές του. Το νέο απόκτημα του Ολυμπιακού περνάει από την "κρησάρα" της ιστοσελίδας μας, ώστε να δουν και οι φίλοι της ομάδας τον 32χρονο Σέρβο φορ από μια άλλη ματιά.

 

Τα πρώτα βήματά του στον Ερυθρό Αστέρα

 

Γεννήθηκε στις 15 Σεπτεμβρίου του 1978 στο Βελιγράδι και σε μικρή ηλικία (8 ετών) φόρεσε για πρώτη φορά τα ερυθρόλευκα του... Ολυμπιακού της Γιουγκοσλαβίας. Ο Ερυθρός Αστέρας "φιλοξένησε" το νεαρό τότε Μάρκο, ο οποίος είχε παρακινηθεί από τον πατέρα του Ράντε να ασχοληθεί με το ποδόσφαιρο. Κλασικά, η μητέρα του -όπως κάθε μητέρα που σέβεται τον εαυτό της- ήταν αντίθετη με το γεγονός αυτό, αλλά ουδείς λογάριασε την άποψή της και ο Πάντελιτς ξεκίνησε την ποδοσφαιρική του σταδιοδρομία, λες και ήταν δεδομένη η μοίρα του...

 

Ο ερχομός στην Ελλάδα και η πορεία στον Ηρακλή

 

Παρ' όλα αυτά, ο εμφύλιος σπαραγμός στην χώρα του, δεν του επέτρεψε να μείνει άλλο στο Βελιγράδι και βρήκε "στέγη" -όπως πάρα πολλά παιδιά εκείνης της εποχής- στην Ελλάδα. Το 1992 και σε ηλικία 14 ετών, η Θεσσαλονίκη αποτέλεσε το "σπιτικό" του και ο Ηρακλής η ομάδα που θα έκανε δικό της ένα ποδοσφαιρικό "διαμάντι", το οποίο ήταν για πολύ παραπάνω βάσει ταλέντου. Ας όψεται ο παραλογισμός του πολέμου όμως... Για όσους ενθυμούνται, μια χρονιά πριν ο Ερυθρός Αστέρας είχε κατακτήσει το Κύπελλο Πρωταθλητριών και μόνο τυχαία ομάδα δεν ήταν. Μέχρι το 1996 ανήκε στους μικρούς του "γηραιού", αλλά έκανε το ντεμπούτο του το 1995 με την πρώτη ομάδα του Ηρακλή, στην οποία έμεινε ως το 1997. Σε σύνολο μόλις οκτώ εμφανίσεων, πρόλαβε να σημειώσει τέσσερα γκολ και αμέσως προκάλεσε το ενδιαφέρον ξένων συλλόγων, κάτι που μοιραία έβαζε τους κυανόλευκους σε δυσχερέστατη θέση.

 

H ευρωπαϊκή περιπλάνηση των πρώτων χρόνων

 

Έκτοτε, ξεκίνησε η ευρωπαϊκή περιπλάνηση και επρόκειτο για τα καλά για ένα ταξίδι σε ολόκληρη την Ευρώπη... Σαν τα μικρά παιδιά που δεν μπορούν να σταθούν σε ένα μέρος, έτσι και ο Πάντελιτς, ύστερα από μια σεζόν σε μια ομάδα, λες και δεν τον χωρούσε άλλο ο τόπος και έπρεπε πάση θυσία να αλλάξει περιβάλλον. Μετά την ελληνική συμπρωτεύουσα, μετακόμισε στην γαλλική πρωτεύουσα για την Παρί σεν Ζερμέν. Μπορεί εκείνη την περίοδο να έπαιζαν σπουδαίοι παίκτες στην Παρί όπως οι Ραΐ, Σιμόνε και Λεονάρντο, όμως αυτό δεν σημαίνει ότι έπαιξε και πολύ μαζί τους πλην των οικογενειακών διπλών στις προπονήσεις. Τρεις συμμετοχές στο Σαμπιονά και... μηδέν γκολ, δεν τον έκαναν και ιδιαίτερα δημοφιλή στο Παρίσι, αλλά δεν συνέβη το ίδιο και στην Ελβετία. Την επόμενη χρονιά, δόθηκε δανεικός στη Λωζάννη, έπαιξε σε 21 αγώνες, πέτυχε 14 γκολ και παραλίγο να κατακτήσει το νταμπλ, όμως το νήμα στο πρωτάθλημα έκοψε πρώτη η Γκρασχόπερς. Παρ' όλα αυτά, πήρε το Κύπελλο...

 

Οι εξαιρετικές του εμφανίσεις στην "Μέκκα" του τραπεζικού συστήματος, έκαναν την Θέλτα του Βίγκο να τον φέρουν στη Γαλικία και το Μπαλαΐδος, αλλά δεν έπαιξε ούτε μια φορά στην Πριμέρα Ντιβιζιόν την σεζόν 1999-00. Ένα χρόνο μετά, δόθηκε δανεικός στην Στουρμ Γκρατς (3 αγώνες και 0 γκολ) και μετά στον Ίβερντον-Σπορτ, όπου σε οκτώ αγώνες "πλήγωσε" τρεις φορές τα αντίπαλα δίχτυα. Τον Γενάρη του 2002, επέστρεψε στην πατρίδα του και την Όμπιλιτς, όπου προσπαθούσε να αναρρώσει από έναν σοβαρό τραυματισμό. Πρόλαβε και έπαιξε σε 12 αγώνες πρωταθλήματος και σημείωσε πέντε γκολ, ενώ ήταν εξαιρετικός την επόμενη σεζόν (2002-03) στην Σμεντέρεβο, όταν και σε 31 αγώνες σημείωσε 13 γκολ. Αν μη τι άλλο, άκρως παραγωγική χρονιά...

 

Ο Ερυθρός Αστέρας και το "άλμα" στην Γερμανία

 

Ο... Ολυμπιακός της Σερβίας δεν θα μπορούσε να μην επανέλθει κάποια στιγμή στο προσκήνιο και ο Πάντελιτς επιθυμούσε να βάλει και πάλι την καριέρα του σε ανοδική τροχιά. Στους ερυθρόλευκους αγωνίστηκε για δυο σεζόν (κατόρθωμα!) και σε 44 ματς έβαλε 26 γκολ. Εξαιρετική η παρουσία του και μάλιστα την πρώτη χρονιά έκανε δίδυμο με το Νίκολα Ζίγκιτς, συμβάλλοντας στο νταμπλ του Ερυθρού Αστέρα. Δεν έγινε και το ίδιο την επόμενη περίοδο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έβλεπαν το ταλέντο και την εξαιρετική του σχέση με τα δίχτυα. Η Χέρτα Βερολίνου αποφάσισε να επενδύσει στον Πάντελιτς και δεν έχασε καθόλου, αν και την πρώτη χρονιά τον πήρε δανεικό έναντι 250.000 ευρώ. Τον Απρίλιο του 2006, πλήρωσε 1,5 εκ. ευρώ στον Ερυθρό Αστέρα και αγόρασε οριστικά τα δικαιώματά του. Για τέσσερα ολόκληρα χρόνια προσέφερε τα μέγιστα, έχτισε πολύ καλό όνομα στην απαιτητική Μπουντεσλίγκα, καθώς αγωνίστηκε 144 φορές, σημειώνοντας 45 γκολ.

 

Το καλοκαίρι του 2009 το συμβόλαιό του ολοκληρωνόταν και αποδέχθηκε την κλήση για διαπραγματεύσεις, ώστε να ανανεώσει. Οι όροι του ήταν οι εξής δυο: να γίνει ένας από τους πιο ακριβοπληρωμένους ποδοσφαιριστές στη Γερμανία και μόλις σταματήσει το ποδόσφαιρο να γίνει διευθυντής ποδοσφαίρου του συλλόγου. Η διοίκηση δεν αποδέχτηκε τους όρους του και η συνεργασία τους ολοκληρώθηκε. Βέβαια, κανένας δεν κατάφερε να τον αντικαταστήσει επάξια και δεν είναι τυχαίο ότι την επόμενη σεζόν η Χέρτα υποβιβάστηκε στην δεύτερη κατηγορία. Ο αγαπημένος των φίλων της ομάδας του Βερολίνουν δεν ήταν πλέον εκεί και οι πρωτευουσιάνοι έχασαν ένα μεγάλο μέρος της δυναμικής τους. Οι Άντριαν Ράμος και Φάνης Γκέκας σε καμία στιγμή δεν έγιναν "Πάντελιτς στη θέση του Πάντελιτς" και η μοίρα ήταν προδιαδεγραμμένη...

 

Η σούπερ σεζόν στον ιστορικό "Αίαντα"

 

Το περασμένο καλοκαίρι, η φήμη του δεν βρισκόταν και στο πικ της, οι αγγλικές ομάδες που τον ήθελαν, έκαναν πίσω λόγω κυρίως του χαρακτήρα του (βλέπε Έβερτον), αλλά δεν συνέβη το ίδιο και με τον Άγιαξ, που σε καμία των περιπτώσεων δεν βγήκε χαμένος από την "επένδυση". Ο Μάρτιν Γιολ πίστεψε στον 31χρονο -τότε- Σέρβο φορ και του έδωσε την δυνατότητα για νέες "απαντήσεις" στο χορτάρι. Η ισοτρική φανέλα με το Νο9 του Αίαντα έγινε δική του, ήταν βασικός και αναντικατάστατος και σε συνολικά 45 παιχνίδια σημείωσε 24 γκολ, κάνοντας "παπάδες" με τον Ουρουγουανό, Λουίς Σουάρεζ και τον επίσης ερυθρόλευκο, Ντένις Ρόμενταλ. Μάλιστα, δήλωσε κάποια στιγμή πως "αισθάνομαι πως βρίσκομαι στην καλύτερη φόρμα της καριέρας μου. Αγαπάω το Αμστερνταμ και πιστεύω ότι το στυλ παιχνιδιού του Αγιαξ μου ταιριάζει". Το κασέ του όμως ήταν υψηλό και δεν θα μπορούσε να καλυφθεί από τον Άγιαξ, που δεν βρίσκεται τα τελευταία χρόνια στα καλύτερά του από οικονομικής απόψεως. Του προτάθηκε μονοετές συμβόλαιο, ο ίδιος ήθελε πολυετές, δεν υπήρξε σημείο τομής και κάπου εκεί ήρθε το πρόωρο τέλος.

 

Δεν είναι και ο ευκολότερος χαρακτήρας του κόσμου

 

Όσον αφορά τον χαρακτήρα του, έχουν γραφτεί αρκετά πράγματα κατά καιρούς, ενώ και ο ίδιος έχει δώσει πατήματα για να ειπωθούν διάφορα. Δεν είναι και ο πιο εύκολος άνθρωπος του κόσμου, ούτε και ο πιο απλός. Δεν δίστασε να πει ότι, όταν στο Παρίσι, είχε το μυαλό του μόνο στα ακριβά αυτοκίνητα, στα ρούχα και στην διασκέδαση, ενώ όταν στην Ελβετία την περίοδο που οι Αμερικανοί έκαναν κάποιες... μη φιλικές εναέριες επισκέψεις στην χώρα του, τάχθηκε ανοιχτά υπέρ του Σάβο Μιλόσεβιτς και κατά των Αμερικανών. Στην Ίβερντον, έπαιξε σε κάποια ματς και μετά εξαφανίστηκε για τρεις εβδομάδες. Όταν επικοινώνησε με την διοίκηση, είπε ότι δεν θα επιστρέψει πίσω. Έτσι απλά... Τέλος, στον Ερυθρό Αστέρα και στην δεύτερη θητεία του έλεγε πως δεν πρόκειται να φύγει ποτέ και μετά από λίγους μήνες πήγε στη Χέρτα, κάτι που προκάλεσε αρκετά μηνύματα μίσους από μερίδα φίλων της ομάδας του Βελιγραδίου σε διάφορα φόρουμ.

 

Μεγάλη ευκαιρία για τον Σέρβο ο Ολυμπιακός

 

Όπως και να 'χει, ο 35 φορές διεθνής με την Εθνική της χώρας του Πάντελιτς (έχει και επτά γκολ) είναι ένας παίκτης που μπορεί εύκολα να κάνει την διαφορά στην Ελλάδα. Έχει αποδείξει ότι γνωρίζει καλά τα μυστικά της "στρογγυλής θεάς" και εύκολα θα γίνει εκ των αγαπημένων της απαιτητικής ερυθρόλευκης εξέδρας. Είναι δεδομένο ότι στην εδώ παρουσία του θα απασχολήσει αρκετά τα ΜΜΕ, διότι ο άνθρωπος δεν αλλάζει εύκολα χαρακτήρα... Όμως, είναι επίσης σίγουρο ότι έχει την δυνατότητα να αποδείξει ότι πολύ καλώς ο Ευάγγελος Μαρινάκης τον έφερε εν μια νυκτί στην χώρα μας για λογαριασμό του Ολυμπιακού. Ωφελημένος θα βγει και ο ίδιος και φυσικά η ομάδα του. Ίδωμεν...

 

Link to comment
Share on other sites

Λεπτομέρειες απομένουν για την ολοκλήρωση μιας ακόμη σπουδαίας μεταγραφής από την διοίκηση του Ευάγγελου Μαρινάκη. Ο Μοϊσές Ουρτάδο απάντησε θετικά στην πρόταση συνεργασίας του Ολυμπιακού και εντός της ημέρας (23/8) αναμένεται να επισημοποιηθεί η οριστική συμφωνία με τον 29άχρονο (20/2/1981) μέσο, ο οποίος αποτέλεσε την νούμερο ένα επιλογή του Ερνέστο Βαλβέρδε για την θέση του ανασταλτικού χαφ. Οι Πειραιώτες προσέφεραν τριετές συμβόλαιο στον Ισπανό ποδοσφαιριστή με ετήσιες οικονομικές απολαβές που φτάνουν τις 850.000 ευρώ, ποσό με το οποίο αμειβόταν μέχρι πρόσφατα από την Εσπανιόλ.

 

Όσον αφορά τις δυο ομάδες (Ολυμπιακό & Εσπανιόλ), οι δυο σύλλογοι έχουν έρθει επίσης σε συμφωνία για την μετακίνηση του Μοϊσές Ουρτάδο, με τους Ισπανούς να βάζουν στα ταμεία τους 1.500.000 ευρώ. Αργά το βράδυ της Κυριακής (22/8), ο μάνατζερ του 29άχρονου χαφ, Αλμπέρτο Σάλας, ενημέρωσε την ερυθρόλευκη ΠΑΕ πως ο πελάτης του απάντησε θετικά στην πρόταση των Πειραιωτών και εντός της ημέρας (23/8) αναμένεται να ανακοινωθεί επίσημα η απόκτηση του σπουδαίου ανασταλτικού χαφ, ο οποίος θα αποτελέσει τον παρτενέρ του Ντουντού στον άξονα της μεσαίας γραμμής στην ανανεωμένη ενδεκάδα του Ολυμπιακού.

 

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε είναι απόλυτα ικανοποιημένος από την εξέλιξη της μεταγραφής, καθώς σχολίαζε πως ο Μοϊσές Ουρτάδο είναι ένας εξαιρετικός ποδοσφαιριστής, ένας δυναμικός κόφτης που θα σφυρηλατήσει και θα ανεβάσει το επίπεδο της μεσαίας γραμμής του Ολυμπιακού. Με την ολοκλήρωση της αναμενόμενης απόκτησης του Ισπανού χαφ, οι ερυθρόλευκοι -κατά πάσα πιθανότητα- θα ολοκληρώσουν τις μεταγραφικές τους κινήσεις για το φετινό καλοκαίρι, λίγες μέρες πριν την πρεμιέρα της Superleague, με τους Πειραιώτες να αντιμετωπίζουν τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη το ερχόμενο Σάββατο (28/8).

 

Ανεπιβεβαίωτες φήμες, αναφέρουν πως είναι πολύ πιθανό εντός της ημέρας (Δευτέρα, 23/8), να έρθει στην Ελλάδα ο Μοϊσές Ουρτάδο, μαζί με τον μάνατζερ του Αλμπέρτο Σάλας, ώστε να υπογράψει ο Ισπανός ποδοσφαιριστής το νέο του τριετές συμβόλαιο με τον Ολυμπιακό.

Link to comment
Share on other sites

Mε τα καλύτερα λόγια για την ομάδα του Ολυμπιακού μίλησε ο νέος γκολτζής των ερυθρολεύκων, Μάρκο Πάντελιτς, στην εφημερίδα "Zurnal". Ο 32άχρονος (15/9/1978) στράικερ είναι ενθουσιασμένος με την μεταγραφή του στους Πειραιώτες και όπως σχολίασε: "Διάλεξα το ιδανικό περιβάλλον για να ζήσω και έναν τεράστιο σύλλογο. Θα μείνω στην Αθήνα για να ετοιμαστώ για το παιχνίδι. Δεν θα είναι εύκολο κόντρα στον Ηρακλή και στη Θεσσαλονίκη", τόνισε ο Σέρβος επιθετικός κάνοντας τις πρώτες του σκέψεις για το ματς με τον Ηρακλή για την έναρξη του πρωταθλήματος.

 

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε ο Μάρκο Πάντελιτς:

 

Η μεταγραφή σου ολοκληρώθηκε και επίσημα...

 

"Διάλεξα το ιδανικό περιβάλλον για να ζήσω και έναν τεράστιο σύλλογο. Ο,τι ζητούσα το έχω. Περίμενα αρκετά να υπογράψω ένα συμβόλαιο, αλλά στο τέλος δικαιώθηκα. Το ελληνικό πρωτάθλημα είναι καλό, ενδιαφέρον και σίγουρα θα το απολαύσω με τον Ολυμπιακό".

 

Πόσο γρήγορα θα προσαρμοστείς στο νέο σου περιβάλλον; Θα βοηθήσει ο Κοβάσεβιτς;

 

"Κάθε βοήθεια θα την εκτιμούσα. Ειλικρινά όμως δεν θα έχω πρόβλημα με την προσαρμογή μου. Φημίζομαι ως άνθρωπος και ως παίκτης να προσαρμόζομαι εύκολα στο νέο μου περιβάλλον. Δεν θα έχω κανένα πρόβλημα".

 

Θα είσαι έτοιμος για την έναρξη της σεζόν, από την στιγμή που δεν έκανες προετοιμασία με την ομάδα;

 

"Είμαι έτοιμος. Δούλεψα ατομικά με τον Αντρέι Μιλουτίνοβιτς. Εδειξα και στο παιχνίδι με την Ελλάδα ότι δεν έχω πρόβλημα φυσικής κατάστασης".

 

Περιμένεις ν' αγωνιστείς το Σάββατο κόντρα στην πρώην σου ομάδα τον Ηρακλή;

 

"Δεν θα γυρίσω στο Βελιγράδι. Θα μείνω στην Αθήνα για να ετοιμαστώ για το παιχνίδι. Δεν θα είναι εύκολο κόντρα στον Ηρακλή και στη Θεσσαλονίκη. Το ελληνικό πρωτάθλημα είναι ενδιαφέρον και οποιαδήποτε ομάδα μπορεί να κάνει τη ζημιά".

 

Το διάλεγες επίτηδες ή έτυχε και πήγες πάλι σε ομάδα με ερυθρόλευκες εμφανίσεις;

 

"Οντως. Πρώτα ο Ερυθρός Αστέρας, μετά ο Αγιαξ. Ο Ολυμπιακός είναι η τρίτη ομάδα που θα παίξω με ερυθρόλευκη εμφάνιση. Ακόμα και η εθνική Σερβίας έχει τα ίδια χρώματα. Δεν το υπολόγισα, αλλά είμαι χαρούμενος που θα φοράω πάλι ερυθρόλευκα".

 

Εχουν περάσει 15 χρόνια από τότε που ήσουν στον Ηρακλή, αλλά δεν έχεις ξεχάσει τα ελληνικά...

 

"Δεν θα υπάρχει πρόβλημα σε αυτό. Μιλάω ελληνικά, αγγλικά, γερμανικά".

 

Link to comment
Share on other sites

Στην ιστοσελίδα, "Sunday Mercury", ο Ματ Ντάρμπισιρ αναφέρθηκε στο πέρασμα του στον Ολυμπιακό, μίλησε για τον Ερνέστο Βαλβέρδε, στάθηκε στον Όλοφ Μέλμπεργκ, ενώ έκανε κουβέντα και για την νέα του ομάδα, Μπέρμιγχαμ, στην οποία έχει παραχωρηθεί με μορφή δανεισμού για ένα χρόνο από τους ερυθρόλευκους. Η Μπέρμιγχαμ έχει μεγάλη αντιπαλότητα με την συμπολίτισσα της και άσπονδο "εχθρό", Άστον Βίλα, ομάδα στην οποία για εφτά χρόνια αγωνίστηκε ο Σουηδός στόπερ των Πειραιωτών και ο Άγγλος σέντερ φορ σχολίασε το γεγονός:

 

"Ήταν γείτονας μου ο Όλοφ στο διάστημα που ήμουν στον Ολυμπιακό. Μίλησε για την μετακίνηση μου στην Μπέρμιγχαμ, αλλά δεν είπαμε πολλές λεπτομέρειες. Από πλευράς του μου πρότεινε κάποια μέρη για να μείνω και μου τόνισε πως πρόκειται για μια όμορφη πόλη. Γνωρίζω πως ήταν παίκτης της Άστον Βίλα και όταν έμαθε πως θα πάω δανεικός στην Μπέρμιγχαμ, συζητήσαμε για αυτό το θέμα. Η σύζυγος του Μέλμπεργκ μίλησε επίσης στη γυναίκα μου και τις έκανε κουβέντα κυρίως στο τι θα πρέπει να προσέχει, που δεν πρέπει να πάει και τέτοια είδους πράγματα. Αλλά εντάξει, δεν θα.... τηλεφωνήσω ξανά στον Όλοφ. Αυτό ήταν, από τώρα τον μισώ", σχολίασε αστειευόμενος ο Ματ Ντάρμπισιρ για τον Μέλμπεργκ, με τον οποίο διατήρησε εξαιρετικές φιλικές σχέσεις στο διάστημα που υπήρξαν συμπαίκτες στον Πειραιά.

 

"Δεν πίστεψε σε μένα ο Βαλβέρδε"

 

Ο Άγγλος στράικερ στη συνέχεια έκανε αναφορά στο πέρασμα του από τον Ολυμπιακό ενώ μίλησε και για τον Ερνέστο Βαλβέρδε: "Δεν ξέρω γιατί ο Ερνέστο Βαλβέρδε δεν πίστεψε σε μένα. Υπό τις οδηγίες του έπαιξα το καλύτερό μου ποδόσφαιρο. Είναι παράξενο. Ο ατζέντης μου με ενημέρωσε πως υπήρχαν ευκαιρίες να φύγω και ρώτησα τον προπονητή μου εάν θα με άφηνε να επιστρέψω στην Αγγλία για να παίξω ποδόσφαιρο. Μου απάντησε πως θα μιλούσε με τον πρόεδρο (Ευάγγελο Μαρινάκη), αλλά η πραγματικότητα είναι πως δεν είχε πρόβλημα".

 

"Έβλεπα τετραπλούς παίκτες"

 

To όνομα του Ματ Ντάρμπισιρ στους φίλους του Ολυμπιακού, είναι άρηκτα συνδεδεμένο με το αλησμόνητο γκολ του Άγγλου στράικερ στον τελικό Κυπέλλου Ελλάδος του 2009 κόντρα στην ΑΕΚ και ο 24άχρονος επιθετικός μίλησε για εκείνη την φάση στους συμπατριώτες του: "Tα πάντα έγιναν πριν πετύχω το δεύτερο γκολ. Πήγα να πάρω μια κεφαλιά και ο Σωτήρης Κυργιάκος, που τώρα αγωνίζεται στην Λίβερπουλ, πραγματικά με συνέθλιψε χυπώντας με από πίσω. Δεν ξέρω με τι, ένιωσα σαν να με χτύπησε με ρόπαλο του μπέιζμπολ. Έχασα τις αισθήσεις μου. Μετά τις πρώτες βοήθεις, δεν μπορούσαν να πιστέψω ότι ήμουν και πάλι στο γήπεδο, υπήρχε αίμα παντού στην φανέλα μου. Μπήκα μέσα στην περιοχή και κατάφερα να σκοράρω. Αυτό ήταν. Ειλικρινά, δεν θυμάμαι πολλά άλλα πράγματα. Αφού σκόραρα, από εκεί και πέρα τα έχασα. Έβλεπα τετραπλούς παίκτες, όχι διπλούς. Έπρεπε να γίνω αλλαγή".

 

Link to comment
Share on other sites

Στις 19 Αυγούστου η ΠΑΕ Ολυμπιακός ανακοίνωσε την απόκτηση του Κρίστιαν Νέμεθ, "κλέβοντας" τον ταλαντούχο Ούγγρο στράικερ -κυριολεκτικά- μέσα από τα χέρια του Παναθηναϊκού, με τους "πράσινους" ακόμη και τώρα να το... φυσάνε, αλλά να μην κρυώνει.

 

Η διοίκηση του Ευάγγελου Μαρινάκη μέσα σε χρόνο ρεκόρ συμφώνησε τόσο με την Λίβερπουλ, όσο και με τον 21άχρονο (5/1/1989) επιθετικό και ο ποδοσφαιριστής για τα επόμενα -τουλάχιστον- τρία χρόνια θα αγωνίζεται με τον δαφνοστεφανωμένο έφηβο στο στήθος.

 

Ο Kρίστιαν Νέμεθ πέρασε την Κυριακή (22/8) με επιτυχία τις ιατρικές εξετάσεις και σήμερα (Δευέρα, 23/8) θα υπογράψει το νέο του συμβόλαιο με τον Ολυμπιακό στα γραφεία της ερυθρόλευκης ΠΑΕ, στην Καστέλλα του Πειραιά, ώστε να ολοκληρωθεί και το τυπικό σκέλος της μεταγραφής του Κρίστιαν Νέμεθ.

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπάμε Πάντελιτς!

Έτσι ! <3 Να πω και κάτι τώρα εδώ μιας και είναι το topic μας..ΤΖΙΓΚΕΡ ΚΡΑΤΑ ΜΕΙΝΕ !

Link to comment
Share on other sites

Ο Ντουντού Σεαρένσε λίγο μετά το τέλος του φιλικού αγώνα με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Βόλου αναφέρθηκε στην απόδοση του, στον τρόπο παιχνιδιού του, αλλά και για ερχόμενο παιχνίδι με τον Ηρακλή: "Κοιτάζω να κάνω την δουλειά μου σε όποια θέση και αν χρησιμοποιηθώ", σχολίασε ο Βραζιλιάνος μέσος, καθώς σε εκείνο το ματς αγωνίστηκε σαν ανασταλτικός χαφ και συνέχισε: "Δεν σουτάρω πολύ, αλλά θέλω όταν σουτάρω έστω και μια φορά να σκοράρω όπως και πριν δυο χρόνια στο "Καυταντζόγλειο". Ελπίζω να το καταφέρω πάλι κόντρα στον Ηρακλή και φυσικά να πάρουμε τη νίκη. Θα είμαστε έτοιμοι για την πρεμιέρα της Superleague".

 

O Oλυμπιακός το ερχόμενο Σάββατο (23/8), στην αυλαία του ελληνικού πρωταθλήματος, θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή εκτός έδρας. Την περσινή σεζόν οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν στο "Καυταντζόγλειο" με σκορ 1-0 και φέτος ζητούν "εκδίκηση" από τον "Γηραιό", καθώς τη σεζόν 2009-10 στη Superleague, οι Πειραιώτες έχασαν τέσσερις βαθμούς από τους Θεσσαλονικείς. Πριν δυο σεζόν, όμως, την πρώτη χρονιά του Ερνέστο Βαλβέρδε στο μεγάλο λιμάνι, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Ηρακλή με σκορ 0-4. Χάιλαϊτ εκείνης της αναμέτρησης, το εκπληκτικό γκολ-φωτοβολίδα του Ντουντού Σεαρένσε.

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ! <3 Να πω και κάτι τώρα εδώ μιας και είναι το topic μας..ΤΖΙΓΚΕΡ ΚΡΑΤΑ ΜΕΙΝΕ !

XAXAXA!Mαλάκα αυτοί τσακώθηκαν πριν αρχίσει το πρωτάθλημα.Κάτσε να πέσει το πρώτο κάζο να δεις γέλιο μετά!
Link to comment
Share on other sites

Για να μας προσφέρετε και άλλες στιγμές γέλιου.

Τωρα τελειωσαν αυτα.... Φετος θα σας προσφερουμε κ αλλες στιγμες κλαματος...Ελπιζω ο ΠΑΟΚ η ΑΕΚ και Ο Αρης να συμβαλουν σε αυτο οπως περυσι....
Link to comment
Share on other sites

Τωρα τελειωσαν αυτα.... Φετος θα σας προσφερουμε κ αλλες στιγμες κλαματος...Ελπιζω ο ΠΑΟΚ η ΑΕΚ και Ο Αρης να συμβαλουν σε αυτο οπως περυσι....

Φέτος τελειώσαν τα ψέματα πήρες ένα νταμπλ έσκασε ένα χαμόγελο στο χειλάκι αλλά φέτος πάλι βούρτσα όπως πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...