Jump to content

Hotelul Pentru Scriitori Netrebnici


Raule

.  

24 members have voted

  1. 1. Cand ia Nervos permisul?

    • Anu asta
      8
    • Anu viitor
      11
    • Niciodata
      5


Recommended Posts

de exeplu esti in a5a si ai 100 kmh

mai ai 200 de m si vre sa o iei la dreapta, curba se poate lua cu max 30 kmh

 

Explica-mi cum procedezi.

de la 200m dau 3, usor frana de motor+ frana de picior(de serviciu cred ca se spune intr-un limbaj mai ridicat la etaj) pana la 30 apoi 2+talpa pe iesire

Link to comment
Share on other sites

ar mere dreptu + facultaea de sport pentru diicot?

am înţeles că ei sunt pe juridic mult de aia trebuie dreptul, foşti procurori/poliţişti, iar cea de sport nu cred că te ajută, nu cred că le trebuie antrenori. noi la j avem de exemplu, atât pt unităţi, centre de antrenament, cât şi pt şcoli. pt unele poţi şi fără şcoala de j să te angajezi şi te face direct ofiţer.
Link to comment
Share on other sites

mi-a zis cineva sa dau pr liber si cand sunt aproape franez si dau a2a

maşina nu se lasă niciodată pe liber, cu atât mai puţin în curbe pt că dacă ai nevoie să accelerezi ce faci?
Link to comment
Share on other sites

de la 200m dau 3, usor frana de motor+ frana de picior(de serviciu cred ca se spune intr-un limbaj mai ridicat la etaj) pana la 30 apoi 2+talpa pe iesire

nu mere pe liber?

Link to comment
Share on other sites

nu mere pe liber?

depinde ce fel conduci. mie imi place la blana. deci liber nu vede niciodata aproape.

oricum, daca nu folosesti frana de motor, decat sa stai cu picioru pe ambreiaj, mai bine dai liber. cred

Link to comment
Share on other sites

depinde ce fel conduci. mie imi place la blana. deci liber nu vede niciodata aproape.

oricum, daca nu folosesti frana de motor, decat sa stai cu picioru pe ambreiaj, mai bine dai liber. cred

am intrebat multi, multi lasa pe liber.

 

Explica-mi cum procedez la frana de motor. Dar inca nu o sa incerc pentru ca tre sa schimb distributia, doar luni pot. In frana de motor se intinde cureaua.

Link to comment
Share on other sites

nu-l învăţa pe Raule la prostii că parcă-l văd pe la ştiri.

 

şi cu frână de motor, la vale când se turează singură e ok dar de la 200 la oră parcă face prea urât... nu se fute nimic? parcă mai bine fut franele decât motorul

Link to comment
Share on other sites

nu-l învăţa pe Raule la prostii că parcă-l văd pe la ştiri.

 

şi cu frână de motor, la vale când se turează singură e ok dar de la 200 la oră parcă face prea urât... nu se fute nimic? parcă mai bine fut franele decât motorul

faza e ca daca folosesti frana de motor, distanta in care masina ajunge la o viteza mica e mai mica. Daca o lasi pe liber, distanta e mai mare ceea ce face folosirea mai putin a acceleratiei

Link to comment
Share on other sites

faza e ca daca folosesti frana de motor, distanta in care masina ajunge la o viteza mica e mai mica. Daca o lasi pe liber, distanta e mai mare ceea ce face folosirea mai putin a acceleratiei

pe liber maşina se duce din inerţie

cu frâna de motor încetineşte mai tare

 

o treaptă mai mică înseamnă că maşina are turatii mai mari şi se mişcă mai puţin = forţă.

când ai viteză nu mai ai nevoie de putere că are inerţie aşa că îi schimbi vitezele pt a putea învârti roţile mai repede ca maşina şi să aibă tracţiune .

ca la bicicletă, când pedalezi in gol la deal dar nu depui efort şi te mişti, ideea e că te mişti. aşa şi a 1a şi a 2a la maşină.

 

eh la frâna de motor ce faci, dai treaptă mică ca roţilor să le fie greu să se învârtă fiind încetinite de motor. => maşina încetineşte

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...