Jump to content

[GR]Ρόπαλα, μολότοφ και μάσκες αερίων στις αναρχικές καταλήψεις της Πάτρας


Steven7

Recommended Posts

Α, και γυρίσαμε σε θεμελιώδεις έννοιες όπως το "καλό" και το "κακό". Ο καλός Πούτιν που θέλει το καλό του λαού του και τους "επιβάλλει" (γιατί φυσικά η επιβολή δεν έχει αρνητική σημασία από μόνη της, όχι βέβαια!) καλά πράγματα.

mexri to 1940 kai meta to 67 eixame diktaktories kai epivoles

den vlepw arnitika

kai tis 2 periodous sw8ikame apo kom-beep-stes kai axristous kai eginan kala pragmata

i epivoli einai kali otan ena 6% kanei koummanto na er8ei ena 15% na epivalei ;)

stin ellada kuvernaei to 6% tou KKE to 0,1% tou antarsya kai to 3% tou pasok

o samaras einai ena pioni tou dnt kai den metexei stis paparies tis aristeras oxi oti einai polu kaluteros alla sigoura mia epilogi apenanti stin aristera

Link to comment
Share on other sites

mexri to 1940 kai meta to 67 eixame diktaktories kai epivoles

den vlepw arnitika

kai tis 2 periodous sw8ikame apo kom-beep-stes kai axristous kai eginan kala pragmata

i epivoli einai kali otan ena 6% kanei koummanto na er8ei ena 15% na epivalei ;)

stin ellada kuvernaei to 6% tou KKE to 0,1% tou antarsya kai to 3% tou pasok

o samaras einai ena pioni tou dnt kai den metexei stis paparies tis aristeras oxi oti einai polu kaluteros alla sigoura mia epilogi apenanti stin aristera

 

1) Δεν βλέπεις αρνητικά, ντάξ', όντως, πίσω από το PC σου, τον 21ο αιώνα προφανώς δεν βλέπεις αρνητικά, αφού δεν σου 'χουν μάθει να σκέφτεσαι. (Γι'αυτό βέβαια μπορεί να φταίει και η έλλειψη ενός βασικού πράγματος που αφορά τη σκέψη, εγκέφαλος λέγεται, αλλά τέλος πάντων..) Αν απ'την άλλη ήσουν ένας απλός κάτοικος του Διστόμου το καλοκαίρι του '44, θα 'θελα πολύ να δω κατά πόσο θα έβλεπες τα πάντα θετικά. Α, ξέχασα, δεν θα μπορούσες γιατί θα σε είχε σφάξει ο στρατός του αποτυχημένου ζωγράφου. Ντάξει, ίσως απ'την άλλη τα παιδιά σου να έβλεπαν τα πάντα θετικά, για ευνόητους λόγους.

 

2) Η επιβολή η ίδια σαν λέξη έχει αρνητική σημασία, δεν θα κάτσω να φιλοσοφήσω μαζί σου το πόσες διαφορετικές έννοιες μπορεί να πάρει. Όταν κάποιος έρχεται και σου λέει "Θα κάνεις αυτό, αλλιώς", το γεγονός αυτό από τη φύση του είναι αρνητικό, άσχετα από το αν τα αποτελέσματά του μπορεί να είναι θετικά, όπως πιστεύεις (που σκατά θετικά είναι, αλλά λέμε τώρα, έστω ότι).

 

ΥΓ: Μου αρέσει που απ'όλα αυτά, επέλεξες να σχολιάσεις τις 2 πρώτες γραμμές. Δεν σου 'μαθαν να διαβάζεις παραπάνω, οι "Ελληνάρες" που υποστηρίζεις, ή σου 'μαθαν να απαντάς επιλεκτικά;

Link to comment
Share on other sites

den mou ma8ainei kaneis tpt anti8eta esu eisai polu kleistomualos kai alloi omoioi sou

to 44' asxete oti egine egine twra ti kanoume

kai an 8es tin apopsi mou an isoun germanos kai eixes mia tetoia istoria 8A TO VOULWNES twra. Imnoun ton hitler ekei panw sta krufa

emeis omws vrizoume ton papadopoulo kai loipous kai fantasou den ekanan kai polemous

gia auto arakse ligo kai des oti 2 fores diktaktores ellines den feran aimatoxusia

esu proodeutike an8rwpe pia xwra exeis sto mualo sou ws eidwlo?

Link to comment
Share on other sites

den mou ma8ainei kaneis tpt anti8eta esu eisai polu kleistomualos kai alloi omoioi sou

to 44' asxete oti egine egine twra ti kanoume

kai an 8es tin apopsi mou an isoun germanos kai eixes mia tetoia istoria 8A TO VOULWNES twra. Imnoun ton hitler ekei panw sta krufa

emeis omws vrizoume ton papadopoulo kai loipous kai fantasou den ekanan kai polemous

gia auto arakse ligo kai des oti 2 fores diktaktores ellines den feran aimatoxusia

esu proodeutike an8rwpe pia xwra exeis sto mualo sou ws eidwlo?

 

1) Είμαι κλειστόμυαλος επειδή δεν είμαι ανοιχτός στις ''πρωτοποριακές'' αντιλήψεις της Χρυσής Αυγής; Το γεγονός ότι έχω την κατάλληλη παιδεία και τις γνώσεις για να γνωρίζω πως, αποδεδειγμένα, ο φασισμός και ο ναζισμός είναι η πανούκλα κάθε κοινωνίας δεν με καθιστά λιγότερο ανοιχτόμυαλο.

 

2) Το '44 έγινε ό,τι έγινε και είμαι άσχετος. ΟΚ, μισό, θα καταφέρω να συνδέσω το γεγονός πως με αποκαλείς άσχετο και το γεγονός πως... "ό,τι έγινε, έγινε".. Μισό, το 'χω.. Μπααα, όχι, δεν κολλάνε, πράγμα που σημαίνει ότι για μια ακόμη φορά αποδεικνύεις πως για Ελληνάρας (Αιλυνάρας, για να κρατήσω την παράδοση των προηγούμενων σχολίων), δεν το 'χεις και τόσο με τη γλώσσα. Και σαφώς, ό,τι έγινε, έγινε. Ας το προσπεράσουμε γιατί δεν βοηθάει και πολύ στο να στηρίξουμε το επιχείρημα πως  "βοηθάνε" οι δικτάτορες, ε; Και είδες, δεν μίλησα καν για Εβραίους και Αρύα Φυλή, φαντάζομαι εκεί τι θα μου 'λεγες..

 

3) Θα το βούλωνα; Γιατί; Επειδή ένας αποδεδειγμένα ψυχοπαθής άνθρωπος κατάφερε να πείσει μυριάδες ανθρώπους να τον ακολουθήσουν σε ένα καταστροφικό και απάνθρωπο έργο; Δεν θα ένιωθα ούτε στο ελάχιστο περήφανος για το γεγονός πως η χώρα μου είχε κάποτε καταφέρει να ανθίσει εις βάρος των ζωών και τα εδάφη τόσων εκατομμυρίων ανθρώπων. Μην μιλήσω καν για τις γενοκτονίες και τις αρρωστημένες τους αντιλήψεις. Έχεις διαβάσει το Mein Kampf, μικρέ; Ρίξε μια ματιά τι λέει εκεί ο Χίτλερ και τι πίστευε (παρεμπιπτόντως, χρειάστηκαν δεκάδες άτομα να ξαναγράψουν στην ουσία ό,τι έγραφε επειδή δεν έβγαζε νόημα η ροή των σκέψεών του, κάτι σαν εσένα), και μετά πες μου αν οποιοσδήποτε που θέλει να αυτοαποκαλείται άνθρωπος θα ένιωθε περήφανος έστω και στο ελάχιστο.

 

4) Ναι, οι καλοί μας οι δικτάτορες, που θέλαν κι αυτοί το.... καλό μας (?) Έλα, πες το, κι αυτοί, σαν μερικούς τυράννους της αρχαιότητας, βοήθησαν με το έργο τους [φτιάξαν βιβλιοθήκες σαν τον Πεισίστρατο, ε;].

 

5) Δεν έχω καμία χώρα ως είδωλο, αλλά υπάρχουν χώρες τα πρότυπα των οποίων θαυμάζω (Αν δεν ξέρεις τη διαφορά προτύπου και ειδώλου, νομίζω τη μαθαίνουν τα παιδιά στο Γυμνάσιο, συμβουλέψου τα, έχουν καλλιεργηθεί περισσότερο από 'σένα), π.χ. Σουηδία. Πες μου τώρα ότι με τα παλληκάρια σας θα προκόψουμε και θα φτάσουμε κι εμείς σε τέτοια επίπεδα!

 

6) Έγινε μια αναφορά προηγουμένως σε Ρωσική νομοθεσία. Παραθέτω αντίστοιχο κείμενο της Katie Halper που αναφέρεται στο νόμο που αναφέρθηκε και το πόσο δημοκρατικός είναι: Click εδώ. Έτσι, για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις.

 

7) Τον Charlie Chaplin τον έχεις ακουστά, μικρέ, ή ούτε από κινηματογράφο έχεις ιδέα, ακριβώς όπως και από ιστορία/γλώσσα;

 

 

Πάρε να μορφωθείς λιγάκι. Ο άνθρωπος εκφώνησε το λόγο του αυτό σε ταινία το 1940. Ναι, καλά διάβασες, το '40! 73 χρόνια πριν, αυτός ο άνθρωπος ήταν πιο μπροστά απ'ότι είσαι εσύ 7+ δεκαετίες αργότερα. Πώς σε κάνει να νιώθεις αυτό; Σίγουρα όχι πρωτοπόρο πάντως, όπως αυτοπαρουσιάστηκες εμμέσως προηγουμένως.

 

my 50 cents, homo habilis.

 

ΥΓ: Homo όπως human, όχι homosexual, μην μας παρεξηγηθείς κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

ma8e na eisai antikeimenikos gamwto tous epise ton psifisan den ta ekane me ta tank stin vouli zwo e zwo

se rwtisa kati allo i dimokratia einai karkinos pou autotrwgete parto xampari san pia xwra 8es na ginoume min grafeis keimena

Link to comment
Share on other sites

ma8e na eisai antikeimenikos gamwto tous epise ton psifisan den ta ekane me ta tank stin vouli zwo e zwo

se rwtisa kati allo i dimokratia einai karkinos pou autotrwgete parto xampari

 

Όχι, δεν με ρώτησες κάτι στο οποίο δεν σου απάντησα. Εσύ από την άλλη με περισσό επαγγελματισμό απέφυγες για ακόμη μια φορά να σχολιάσεις... Για την ακρίβεια δε σχολίασες τίποτα απ'όλα όσα σου είπα. Θα το πάρω σαν αποδοχή του γεγονότος πως δεν έχεις να πεις τίποτα ουσιώδες οπότε το ρίχνεις στις υπεκφυγές. Ντάξει, τι να κάνουμε..

 

Ξέρεις τι είναι αντικειμενικότητα; Ρωτάω γιατί απ'ότι φαίνεται θεωρείς πως δεν είναι αντικειμενικά ορθό το γεγονός πως ο Χιτλερ επηρέασε τόσο μεγάλους αριθμούς ατόμων σε απάνθρωπες πράξεις. Γιατί ναι ρε μελλοντικέ εγκληματία, το να ψεκάζεις με δηλητήριο έναν άνθρωπο είναι απάνθρωπο, ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ. Και ναι, ποτέ δεν είπα ότι ο Χίτλερ πήγε και έπεισε τον κόσμο να τον ακολουθήσουν με τη βία. Όπως μάλλον πρόσεξες, όσο κι αν δεν τον λατρεύω όσο εσύ, ξέρω 2-3 πράγματα παραπάνω για την ιστορία του. Ξέρω πώς κατάφερε να ανέβει από το τίποτα σε "Φύρερ" όπως του άρεσε να αυτοαποκαλείται. Και ξέρω πως ποτέ δεν θα τον τιμούσα για όσα έκανε, όπως εσφαλμένα πιστεύεις πως κάνει ολόκληρο το Γερμανικό έθνος. Αλλά τόσα ξέρεις, τόσα λες.

 

Και για να μπω στον κόπο να απαντήσω για ακόμη μια φορά σε αυτά που λες, παρότι ξέρω πως πάλι θα το γυρίσεις κάπου αλλού και δεν θα συνεχίσεις αυτή τη συζήτηση, μιας και δεν θα 'χεις κάτι να πεις:

Καταρχάς ξέρεις τι είναι Καρκίνος και πώς δουλεύει; Απ'ότι φαίνεται όχι, μιας και ο Καρκίνος δεν τρώει τον εαυτό του (το άκουσα κι αυτό..). Κατά δεύτερον, πιστεύεις ότι η Δημοκρατία είναι το πολίτευμα με τις μηδενικές αρετές και τα αρνητικά αποτελέσματα; ΟΚ, έστω πως αρνείσαι πεισματικά να διαβάσεις Ιστορία για να δεις πως κάνεις λάθος, έστω επίσης πως αμφισβητείς χιλιάδες ρήτορες και φιλοσόφους που έχουν μιλήσει για αυτήν ανά τα χρόνια με επιχειρήματα που ξεπερνούσαν τα δικά σου και αριθμητικά αλλά και σε ό,τι αφορά το περιεχόμενο. Έστω επίσης ότι δεν υπήρξε κανείς για να σε μορφώσει και να σε εκπαιδεύσει γενικότερα/ Δική σου κρίση για να καταλάβεις τι θα γινόταν με μια ακόμη δικτατορία δεν έχεις αναπτύξει; Ξέρεις, έστω και στο ελάχιστο.. Αλλά φυσικά και δεν έχεις, μιας και έχεις IQ αμοιβάδας. Και ΟΚ, έστω, έστω ότι σε κάποιο παράλληλο σύμπαν ισχύουν όσα λες. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα είχες οποιαδήποτε αξία υπό απολυταρχικό καθεστώς; Για τους ηγέτες θα 'σουν ένα ακόμη απόβρασμα χωρίς ιδιαίτερη σημασία - μη σου πω πως με τέτοιο IQ θα σε έβαζαν σε φούρνο για να "καθαρίσουν", όπως είπες πριν κάτι σελίδες την Ελλάδα, έτσι ώστε "να μείνουν οι καλοί", όπως πάλι είπες.

 

Έλα, άσε και αυτή τη συζήτηση και πες κάτι άκυρο, για να φανεί πως μιλάω με ντουβάρι και όχι "άνθρωπο", όπως κάνουν όλα τα απαίδευτα μέλη της παράταξης που υποστηρίζεις :)

Link to comment
Share on other sites

eisai polu xazos

katarxas eipa oti einai enas karkinos (a8erapeuto) oso a8erapeutos eisai esu mallon den douleuei to uposinidito na dextei pws i dimokratia einai ena ptwma pou exei karkino kai den ginete pote kala

2on den allazw 8ema kai prepei na katalaveis oti mono e8nikes-e8nikososialistikes(xountikes-stratiwtikes) diktaktories mporoun na or8osoun anastima enantia se ka8e kseni apeili e8nika sumferonta (makedonia-8raki-kupriako-aoz-ekmetaleusi oriktou ploutou kai agwgoi rwssias)

la8rometanasteusi,via,parapoisi istorias,dolofonoi,oikonomikoi egklimaties, dialusi paidias, klp

katalave to i xrusi augi den exei rousfetia kai den 8a exei, den einai uper tis mizas alla tis elladas e8nika dunati kai pagkosmia sevasti

Link to comment
Share on other sites

eisai polu xazos

katarxas eipa oti einai enas karkinos (a8erapeuto) oso a8erapeutos eisai esu mallon den douleuei to uposinidito na dextei pws i dimokratia einai ena ptwma pou exei karkino kai den ginete pote kala

2on den allazw 8ema kai prepei na katalaveis oti mono e8nikes-e8nikososialistikes(xountikes-stratiwtikes) diktaktories mporoun na or8osoun anastima enantia se ka8e kseni apeili e8nika sumferonta (makedonia-8raki-kupriako-aoz-ekmetaleusi oriktou ploutou kai agwgoi rwssias)

la8rometanasteusi,via,parapoisi istorias,dolofonoi,oikonomikoi egklimaties

katalave to i xrusi augi den exei rousfetia

 

1) Ο καρκίνος δεν είναι αθεράπευτος, πολύ απλά επειδή δεν υπάρχει "Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ". Υπάρχουν εκατοντάδες διαφορετικές μορφές καρκίνου, άλλες θεραπεύσιμες και άλλες αθεράπευτες (προς το παρόν). Και το πτώμα δεν γίνεται να έχει Καρκίνο, γίνεται να έχει πεθάnει ΛΟΓΩ του Καρκίνου. Ούτε από Βιολογία σκαμπάζουμε, ε; Ντάξει, όσο περνάει η ώρα αποδεικνύεται ότι δεν έχεις καμία ελπίδα σε κανέναν τομέα ;)

 

2) Ουυυ, το πήγαμε και στους ξένους εχθρούς, τις απειλές τους και στο Κυπριακό. Και τι εννοείς "Σε κάθε ξένη απειλή εθνικά συμφέροντα" ; Ρε δεν μπορείς να συντάξεις ούτε μια πρόταση, αν είναι ποτέ δυνατόν! Και κάτσε, κάτσε, κάτσε, κάτσε.. Μιλάς ΕΣΥ, ένα ακόμα θύμα πλύσης εγκεφάλου (τι λέω.. για να πλυθεί πρέπει να υπάρχει) της ΧΑ, για Βία, Ιστορική παραποίηση και δολοφονίες; Χαχαχαχαχαχαχαχα, όχι ρε φίλε, ντάξει, βρήκαμε σε τι είσαι καλός, έχεις Χιούμορ!

 

Αχχ, ντάξει, το 'βγαλα το συμπέρασμα, είσαι χειρότερος και απ'τον Devon. Κι εκείνος μαλακίες έλεγε, αλλά τουλάχιστον είχε διαβάσει και κάνα βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

1)O karkinos epi to pliston skotwnei kai elaxistes periptwseis afinei to 8uma

kai ili8ie ptwma leme otan o allos einai kourasmenos apo douleia i xtupimenos varia les na to leme kuriolektika? agrammate dimotiko den exeis kanei?

kurioleksia metafora

kai ase se pion tomea kai ti kanw egw na to kserw egw oute prokeite na katsw na sou grafw mpampiniwti edw pera grafw grigora na teleiwnw

 

 

2)egw vlakako uparxw prin uparksei i xrusi augi kai psifiza LAOS

ostoso prepei na katalaveis pws esu kai omoioi sou kiniste me tin maza

 

Anoixte to mualo sas prin ginoume meiwnotita stin xwra mas

prin i kupros ginei tourkiki

prin i fyrom kai ta guftakia ginoun makedonia

prin i 8raki ginei kosovo kai meta tourkia

prin mas fane to aerio kai to petrelaio

prin arxisoun na mas daxtulodeixnoun kai alloi laoi meta ton germaniko

prin arxisoun na xrwstan prin geni8oun ta eggonia mas afou idi ta paidia mas einai xrewmena

prin katargi8ei o stratos kai i astunomia

prin KATASTRAFEI TO E8NOS I 8RISKEIA I PAIDEIA KAI I OIKOGENEIA

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο κακομοίρης ο Wile E σου κάνει αναλύσεις ανάλογες με τις δικές μου και το μόνο πράγμα που έχεις να πεις είναι να ψηφίσουμε Χρυσή Αυγή για να μη μας πάρει τη Μακεδονία η FYROM. Μιλάμε για μηδενικό επίπεδο, IQ ραδικιού. Καληνύχτα πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Ο κακομοίρης ο Wile E σου κάνει αναλύσεις ανάλογες με τις δικές μου και το μόνο πράγμα που έχεις να πεις είναι να ψηφίσουμε Χρυσή Αυγή για να μη μας πάρει τη Μακεδονία η FYROM. Μιλάμε για μηδενικό επίπεδο, IQ ραδικιού. Καληνύχτα πραγματικά.

o Wile E o kakomoiris...san esena

krataw auta

ti analuseis re analutes kai dimoskopoi na kanete eseis?

gurna pleuro 8a ta poume stis ekloges

Link to comment
Share on other sites

o Wile E o kakomoiris...san esena

krataw auta

ti analuseis re analutes kai dimoskopoi na kanete eseis?

gurna pleuro 8a ta poume stis ekloges

"Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες". Έχει αποδειχτεί άπειρες φορές, τώρα άλλαξε πλευρό και ονειρεύσου ότι ήρθε η Χρυσή Αυγή στην εξουσία και όλα άλλαξαν προς το καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

"Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες". Έχει αποδειχτεί άπειρες φορές, τώρα άλλαξε πλευρό και ονειρεύσου ότι ήρθε η Χρυσή Αυγή στην εξουσία και όλα άλλαξαν προς το καλύτερο.

den 8elw eksousia 8elw ena vrontero 20ari na niwsoun ta kormia sas kai na perasei alli mia xronia me poreia imia stin V.Sofias gemati e8nikia me simaies pou opoio arxidaki pou petaei petres itan ekei isws na to kremagan anapoda

auto gia to pleuro to eipa prwtos e

prosexe min deis kana oneiro oti 8a epikratisei anarxia kai ksipniseis

kai katalaveis oti auto pou zeis kai nomizeis oti eisai enas magkas enantia sto sustima einai ena oneiro pou me8aurio 8a agoraseis mia BMW kai 8a ksexaseis oti ekanes auti tin kouventa kai pws kapote tsakonosoun gt sou eftegan ola alla otan voleuteis 8a gineis san tous allous

20 anarxia 30 peace 40 bmw vila ekkali kai sustima

Link to comment
Share on other sites

den 8elw eksousia 8elw ena vrontero 20ari na niwsoun ta kormia sas kai na perasei alli mia xronia me poreia imia stin V.Sofias gemati e8nikia me simaies pou opoio arxidaki pou petaei petres itan ekei isws na to kremagan anapoda

auto gia to pleuro to eipa prwtos e

prosexe min deis kana oneiro oti 8a epikratisei anarxia kai ksipniseis

kai katalaveis oti auto pou zeis kai nomizeis oti eisai enas magkas enantia sto sustima einai ena oneiro pou me8aurio 8a agoraseis mia BMW kai 8a ksexaseis oti ekanes auti tin kouventa kai pws kapote tsakonosoun gt sou eftegan ola alla otan voleuteis 8a gineis san tous allous

20 anarxia 30 peace 40 bmw vila ekkali kai sustima

Δεν έχω ονειρώξεις με bmw και πλουσιοπάροχη ζωή όπως εσύ γιατί δυστυχώς για σένα έχω καταλάβει κάποια πράγματα γύρω μου, συνέχισε να ζεις στο συννεφάκι σου που ονειρεύεσαι 20αρια σε ένα σάπιο σύστημα όταν καταλάβεις ότι η ανατροπή ενός συστήματος δε γινεται από την εξουσία αλλά από τα κάτω τότε ίσως να χει και νόημα να συζητήσω μαζί σου, προς το παρόν να ονειρεύεστε υπουργικές καρέκλες γιατί πραγματικά δε διαφέρετε σε τίποτα από τη Ν.Δ, το ΠΑΣΟΚ και τα υπόλοιπα κόμματα που έχουν στήσει όλο αυτό το φαγοπότι.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ονειρώξεις με bmw και πλουσιοπάροχη ζωή όπως εσύ γιατί δυστυχώς για σένα έχω καταλάβει κάποια πράγματα γύρω μου, συνέχισε να ζεις στο συννεφάκι σου που ονειρεύεσαι 20αρια σε ένα σάπιο σύστημα όταν καταλάβεις ότι η ανατροπή ενός συστήματος δε γινεται από την εξουσία αλλά από τα κάτω τότε ίσως να χει και νόημα να συζητήσω μαζί σου, προς το παρόν να ονειρεύεστε υπουργικές καρέκλες γιατί πραγματικά δε διαφέρετε σε τίποτα από τη Ν.Δ, το ΠΑΣΟΚ και τα υπόλοιπα κόμματα που έχουν στήσει όλο αυτό το φαγοπότι.

eisai polu xazos

gia pes re vlima otan rikseis to sustima kai tin kuvernisi ti 8a exoume? tpt?

8a rikseis sto keno ton dimosio tomea? to kratos tin suntirisi dromwn tis dimosies epixeiriseis?

eisai polu xazos

i xrusi augi mpike gia na ksilwsei to sustima apo mesa den ginete alliws parto xampari

8a nikiseis to paixnidi tous alliws apla eisai enas xamenos

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...