Jump to content

(Greek) UML Diagrams - Relashionship


vazlos123123123

Recommended Posts

UML Use Case Diagram

ξέρω τι σημαίνουν  τα "include", "extend", & "generalization" απλά θα ήθελα κάποιος που ξέρει καλά από διαγράμματα να μου εξηγήσει τις σχέσεις...

-παράδειγμα αυτή η φωτογραφία

usecasediagram2.png

 

Επεξήγηση:

Ο Σεφ φτιάχνει "Makaronia",

Για να ετοιμαστούν όμως τα μακαρόνια πρέπει να τα βράσουμε (άρα μια σχέση "include"(απαραίτητο))

Για να βράσουν πρέπει να τα βάλουμε στην φωτιά (άρα μια σχέση "include" διότι δεν γίνεται αλλιώς)

Ο Σεφ θέλει να τα φάει "Eat it",

Για να τα φάει πρέπει να τα ετοιμάσει, όπου εδώ έχουμε μερικές σχέσεις "extend" (kimas,saltsa,alati) οι οποίες είναι προεραιτικές, δηλαδή άμα θέλουμε τα βάζουμε στα μακαρόνια.

Το Αλάτι μπορεί να είναι της Α εταιρείας ή της Β ( Γενική σχέση )

 

το ερώτημα μου είναι η φορά του βέλους, δηλαδή...

"Proetoimasia" ---include-----> "Brasimo", το οποίο για μένα σημαίνει (για να προετοιμάσεις τα μακαρόνια πρέπει να έχουν βράσει)

 

θα μπορούσε να είναι και ...

"Poetoimasia" <-----------include--- "Brasimo", το οποίο σημαίνει (για να τα ετοιμάσεις πρέπει να έχουν βράσει)...

 

είναι πολύ μπέρδεμα, αν μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ευχαριστώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια ερώτηση έγινε και σε καθηγητή αλλά δεν πήραμε συγκεκριμένη απάντηση.

Για αυτόν, λέει, δεν έχει σημασία σε τέτοια παραδείγματα.

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια ερώτηση έγινε και σε καθηγητή αλλά δεν πήραμε συγκεκριμένη απάντηση.

Για αυτόν, λέει, δεν έχει σημασία σε τέτοια παραδείγματα.

θέλω να φτιάξω ένα διάγραμμα, δώσε καμιά ιδέα, εκτός από τα κλασικά (ΑΤΜ, Τράπεζα, Ασθενής-Γιατρός, Δανεισμός-βιβλιοθήκη, εγγραφή-φοιτητής)

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρωτήσεις τα παιδιά στο www.stackoverflow.com και θα πάρεις απάντηση. Βέβαια, στα Αγγλικά αλλά λογικά θα σε βοηθήσουν. Εγώ προσωπικά έφτιαχνα UML Diagrams για κάποια projects στην Java αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς την ερώτησή σου. Το διάγραμμα βασικά δείχνει πως διασυνδέονται οι διάφορες διαδικασίες (λειτουργίες/αρχεία/αλγόριθμοι δεν ξέρω τι είναι). Τα UMLs βοηθάνε στο να οργανώσεις καλύτερα ένα project πρωτού το ξεκινήσεις ουσιαστικά. Είναι σαν μια πρόιμη σκέψη, ένα πλάνο για το πως θα εργαστείς...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα μια άκρη, ουσιαστικά το <<include>> σημαίνει "Συμπεριλαμβάνει"

Παράδειγμα στην παρακάτω εικόνα που είναι λάθος...

 

wwwwwwi.png

 

ΥΓ: "Έλεγχος-Στοιχεία" εννοώ ότι έχει Logari και απλά δηλώνει στοιχεία παραλαβής και γίνεται ένας έλεγχος, όχι έλεγχος ταυτότητας στο Login

λέω ότι η είσοδος συμπεριλαμβάνει τον έλεγχο, ενώ είναι το αντίθετο, δηλαδή για να γίνει έλεγχος πρέπει να έχεις κάνει Login (Έλεγχος συμπεριλαμβάνει Είσοδο) το σωστό...

 

επίσης

 

Έλεγχος συμπεριλαμβάνει το "έλεγχος επιτυχής" είναι λάθος, αυτό που θέλουμε να πούμε είναι ότι (Επιτυχής έλεγχος συμπεριλαμβάνει τον έλεγχο), πως δηλαδή θα πούμε ότι είναι επιτυχής αν δεν έχει γίνει.

 

τέσπα.

 

Y

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...