Jump to content

[GR]Dual boot.


HellRanger

Recommended Posts

Έχω στο PC windows και θέλω να βάλω και Linux. Είδα έναν οδηγό ( http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=455 ) αλλά με αυτόν τον τρόπο δεν τα κατάφερα σωστά. Αν κάνω το Partition με ένα πρόγραμμα μέσα από τα Windows θα μου το βγάλει ώστε να εγκαταστήσω εκεί το Linux; Αν γίνεται μπορείτε να μου πείτε ένα πρόγραμμα για Partitions εκτός από το Partition Magic της Power Quest;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download

Αυτο ή το Windows Installer(recommended )

Λέω να δοκιμάσω με Windows Installer, αλλά ας δούμε και μια άλλη γνώμη από κάποιον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εβαλα σε 2 PC με windows installer και αλλα 3 με το CD (link που σου εδωσα) χωρις partition και ηταν gg

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εβαλα σε 2 PC με windows installer και αλλα 3 με το CD (link που σου εδωσα) χωρις partition και ηταν gg

Εεε, δεν ξέρω αλλά δεν μπορώ να βρω link για να κατεβάσω το Windows Installer..

Link to comment
Share on other sites

http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/windows-installer

Ξερω γω,εχει ενα μεγαλο κουμπι Start Download ?

Αν σου πω ότι δεν το δοκίμασα γιατί ήμουν σίγουρος πως αυτό το κουμπί θα μου κατέβαζε πάλι το Linux, θα με πιστέψεις; Αίσχος!!

Link to comment
Share on other sites

Αν σου πω ότι δεν το δοκίμασα γιατί ήμουν σίγουρος πως αυτό το κουμπί θα μου κατέβαζε πάλι το Linux, θα με πιστέψεις; Αίσχος!!

Ο windows installer(wubi) συμπεριλαμβάνεται στο Ubuntu iso αλλά δεν συνιστάται εγκατάσταση μέσω αυτού!! Καλύτερο είναι να κάνεις καθαρή εγκατάσταση με Dual boot.
Link to comment
Share on other sites

Ο windows installer(wubi) συμπεριλαμβάνεται στο Ubuntu iso αλλά δεν συνιστάται εγκατάσταση μέσω αυτού!! Καλύτερο είναι να κάνεις καθαρή εγκατάσταση με Dual boot.

Έκανα εγκατάσταση με το Wubi αλλά όταν επιλέγω να ανοίξει το Pc με Ubuntu ανοίγει μέχρι ένα σημείο βλέπω το περιβάλλον του λειτουργικού και μετά από λίγο μου βγάζει ένα παράθυρο που λέει:

 

Εγκατάσταση

Επιβεβαίωση των ρυθμίσεων εγκατάστασης...

Apr 10 20:04:10 dedconf (filter): error widg

et found for partman-target/no_rout

 

Και βγαίνει ένα παραθυράκι ακόμη που λέει:

 

Μη ορισμένο βασικό σύστημα αρχείων

Δεν έχει οριστεί βασικό σύστημα αρχείων!

Παρακαλώ διορθώστε αυτό το λάθος από το

μενού διαμέρισης.

                                                     ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό, λογικά, ευθύνεται ο wubi.

Και τι μπορώ να κάνω τώρα; Γίνεται να διαγράψω το λειτουργικό αυτό; Και για να γίνει σωστά πως θα κάνω το Dual Boot;;

Link to comment
Share on other sites

Προσθαφαίρεση προγρ/των>Αφαίρεση Wubi ή ubuntu.

 

Για να κάνεις κανονική εγκατάσταση θα κάψεις το iso σε ένα cd/dvd/usb και θα bootαρεις από αυτό. Έπειτα, κατά την εγκατάσταση θα σου ζητήσει να χωρίσεις τον δίσκο κατάλληλα για την εγκατάσταση του Λειτουργικού. Υπάρχουν πληροφορίες για το πως θα γίνει αναλυτικά στο site που προανέφερες.

Link to comment
Share on other sites

Προσθαφαίρεση προγρ/των>Αφαίρεση Wubi ή ubuntu.

 

Για να κάνεις κανονική εγκατάσταση θα κάψεις το iso σε ένα cd/dvd/usb και θα bootαρεις από αυτό. Έπειτα, κατά την εγκατάσταση θα σου ζητήσει να χωρίσεις τον δίσκο κατάλληλα για την εγκατάσταση του Λειτουργικού. Υπάρχουν πληροφορίες για το πως θα γίνει αναλυτικά στο site που προανέφερες.

Αν το κάνω απεγκατάσταση από την προσθαφαίρεση δεν θα έχει κανένα πρόβλημα δηλαδή; Το έχω κάψει σε cd και δοκίμασα να κάνω και Partition μέσα από τo Ubuntu με το πρόγραμμα που έχει δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή το όνομα του, αλλά δεν μπορούσα ήταν "κλειδωμένος" ο δίσκος.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνω απεγκατάσταση από την προσθαφαίρεση δεν θα έχει κανένα πρόβλημα δηλαδή; Το έχω κάψει σε cd και δοκίμασα να κάνω και Partition μέσα από τo Ubuntu με το πρόγραμμα που έχει δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή το όνομα του, αλλά δεν μπορούσα ήταν "κλειδωμένος" ο δίσκος.

Αν κάνεις απεγκατάσταση δεν θα υπάρχει πλέον το Ubuntu.

Το πρόγραμμα που λες είναι το gparted(μάλλον). Για να πειράξεις τον σκληρό πρέπει πρώτα να κάνεις Δεξί κλικ στο partition>Unmount(αποπροσάρτηση) κι έπειτα τις ενέργειες που θες.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις απεγκατάσταση δεν θα υπάρχει πλέον το Ubuntu.

Το πρόγραμμα που λες είναι το gparted(μάλλον). Για να πειράξεις τον σκληρό πρέπει πρώτα να κάνεις Δεξί κλικ στο partition>Unmount(αποπροσάρτηση) κι έπειτα τις ενέργειες που θες.

Δεξί κλικ στο partition>Unmount(αποπροσάρτηση) κι έπειτα τις ενέργειες που θες. Δηλαδή; Μπορείς να μου εξηγήσεις καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...