Jump to content

[GR] Σύνθεση Υπολογιστή


vagelis17

Recommended Posts

Μια χαρα ειναι, απλα το συστημα ψυξης επεξεργαστη δεν χρειαζεται τοσο, ολοι οι CPU εχουν δικο τους.

Μονο αμα θες να κανεις overclock CPU, αλλα και παλι, κρατα καλυτερα το sharkoon μονο, δεν θα χεις προβλημα.

Ασε που μπορει να κανει και θορυβο (δεν βλεπω db πανω και ανησυχω). Αnyway, εσυ αποφασιζεις στην τελικη.

Link to comment
Share on other sites

Πόπο μη μου μιλάς για εξωτερικούς σκληρούς δίσκους που χρειάζονται εξωτερική τροφοδοσία ρεύματος! Έχω κακές εμπειρίες με έναν maxtor 500gb. ΛΣ θα βάλω windows xp pro.

 

Το overclock τι είναι; Και μιας και το θυμήθηκα πια η διαφορά μεταξυ ddr2 και ddr3;

 

**EDIT**

 

18db είναι η ψύκτρα. Είναι πολλά;

Link to comment
Share on other sites

Πόπο μη μου μιλάς για εξωτερικούς σκληρούς δίσκους που χρειάζονται εξωτερική τροφοδοσία ρεύματος! Έχω κακές εμπειρίες με έναν maxtor 500gb. ΛΣ θα βάλω windows xp pro.

 

Το overclock τι είναι; Και μιας και το θυμήθηκα πια η διαφορά μεταξυ ddr2 και ddr3;

 

http://compreviews.about.com/od/cpus/l/aaOverclock.htm

 

DDR3 ειναι πιο γρηγορες, αλλα δεν το καταλαβαινεις τοσο. Πρεπει να βλεπεις και τα Mhz κυριως.

18db είναι η ψύκτρα. Είναι πολλά;

Οχι, αλλα δεν ειναι ουτε λιγα. Αμα το προσθεσεις στον συνολικο ηχου του PC, ακουγεται. Αλλα δεν ειναι και ενοχλητικο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω εδώ και 2 χρόνια ένα εξωτερικο σκληρο δίσκο (ΕΣΔ θα το λέμε γιατί βαριέμαι να το γράφω όλο :p) WD My Book το είχα πάντα συνδεμένο σε laptop και είμουν μια χαρά τι Maxtor τώρα ποιος ξέρει αυτή την εταιρία δεν έχει ποιότητα πάνω κάτώ σαν seagate ;p

 

Μετά από ένα χρόνο πείρα άλλον έναν WD My Book και αυτός μια χαρά είναι μέχρι τώρα (συνδεμένοι και οι 2 σε laptop)

 

 

 

Overclocking : http://en.wikipedia.org/wiki/Overclocking

 

AMD

 

 

Intel

 

 

(τύχαια βρήκα τα video μέσο google ψάξου καλύτερα)

 

 

DDr2-DDr3

 

http://anandtech.com/memory/showdoc.aspx?i=2989

Link to comment
Share on other sites

A εντάξει κατάλαβα τι είναι το overclock! Έχεις να μου προτείνεις καμία άλλη ψύκτρα; Ή μήπως να μη βάλω καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ ξερω αλλά πιστεύω ότι αυτή είναι καλή. Αλλά και αυτή καλή φαίνεται.

Ψυκτρα πεταλουδα? xd

Anyway, σου λεω, αν δεν σκοπευεις να κανεις overclock μη βαλεις καν, αν παλι θες βαλε τη δευτερη. Ειναι και συμβατη και καλη. Και κατι αλλο, μη φανταστεις οτι με το overclock το συστημα γινεται super. Εγω αυτη την CPU εχω και την εχω overclocked στα 3.3Ghz. Η διαφορα φαινεται, αλλα πανω κατω το ιδιο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ψυκτρα πεταλουδα? xd

Anyway, σου λεω, αν δεν σκοπευεις να κανεις overclock μη βαλεις καν, αν παλι θες βαλε τη δευτερη. Ειναι και συμβατη και καλη. Και κατι αλλο, μη φανταστεις οτι με το overclock το συστημα γινεται super. Εγω αυτη την CPU εχω και την εχω overclocked στα 3.3Ghz. Η διαφορα φαινεται, αλλα πανω κατω το ιδιο ειναι.

Δε σκέφτομαι να το κάνω overclock (τουλάχιστον προς το παρόν). Τώρα η ψήκτρα πεταλούδα επειδή ήταν η μόνη στα 0 db. Αν είχε ψήκτρα action man να έβαζα  ;D ;D ;D! Πάντως χωρίς πλάκα τώρα πιστεύω ότι μία καλύτερη ψήκτρα θα πρέπει αν υπάρχει. Να παίρνει λίγο αέρα ο επεξεργαστής...... Έστω μία ASUS TRITON 85

Link to comment
Share on other sites

mia paromoia sizitisi eixame palia gia tous sklirous diskous pou eixe arxisei apo mia teniosizitisi pou eixame arxisei sto spam topic :P  Egw loipon eixa skeftei na parw SSD skliro disko me para poli kala statistika kai apodosi, ala den to prolava distixws ta pirane ola. ama epernes skliro disko tha s prwtina ena SSD kai as einai 64 gb ( http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.320647 ) ala tha exeis ligotero latency+kalyteri apodosi kai na exeis ena ekswteriko pou na min spatalas kai adika ram. egw afto skopeva na kanw ala afou eksantlithike perimenw gia kenourgio..

 

Tespa, skeftika k egw na stisw ena diko mou pc gyrw sta 1300-1700 euro ala tha ginei malon meta apo afto to xrono giati yparxei periptosi na paw strato..perimenw kai tous ypolipous na dw ti tha poune sxetika me to thema kai meta tha dw mexri pou tha kimenetai i timi, efoson tha parw to pc tou xronou malon.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι αυτή η καινούρια τεχνολογία των ssd δίσκων είναι πολλή καλή αλλά οι τιμες τους είναι υψηλές. Δε συμφέρει να δώσω 200€ για 64GB. Απλά θα περιμένω να πέσουν κι άλλο οι τιμές και μετά θα αγοράσω. Τώρα για εξωτερικό σκληρό δίσκο δεν είναι κακή ιδέα αφού θα μπορώ να μεταφέρω τα αρχεία μου σε κάποιον άλλο υπολογιστή εύκολα. Για εσωτερικό σκληρό δίσκο ίσως είναι πολλά τα 750GB. Μάλλον ένας 500GB θα ήταν καλύτερος.

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ ΕΣΔ

 

 

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303995

 

 

180 γραμμάρια είναι :p αυτό χοράει και στην κολότσεπη του παντελονιού

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά δε συμφέρει να αγοράσω σκληρό δίσκο με 10000 rpm γιατί αν αγοράσω ένας εσωτερικό σκληρό δίσκο με 10000 rpm για παιχνίδια, προγράμματα κλπ και έναν εξωτερικό για διάφορα αρχεία όπως εικόνες, βίντεο, ταινίες, μουσική κλπ θα χρειαστώ ακόμα έναν για backup! Θα σας δώσω ένα απλό παράδειγμα. Σκεφτείτε ότι για πέντε χρόνια να βάζετε αρχεία στον εξωτερικό σας σκληρό δίσκο όπως βίντεο, εικόνες και έγγραφα (ας αφήσουμε την μουσική γιατί μπορούμε να την ξανα κατεβάσουμε από το ίντερνετ) και μία μέρα ξαφνικά ο σκληρός δίσκος "καίγεται" π.χ. λόγω υπέρτασης, ή επειδή σας έπεσε κάτω με δύναμη, ή επειδή ρίξατε επάνω νερό, ή επειδή τον κατούρησε ο σκύλος σας ;D, ή για κάποιον λόγο τέλος πάντων. Τα προσωπικά σας αρχεία που θα τα ξανά βρείτε; ΠΟΥΘΕΝΑ! Γι' αυτό πιστεύω ότι είναι απαραίτητο ένα backup.

Καλά τώρα έγραψα ένα ολόκληρο κατεβατό αλλά τέσπα :P.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

AdBlock Extension Detected!

Our website is made possible by displaying online advertisements to our members.

Please disable AdBlock browser extension first, to be able to use our community.

I've Disabled AdBlock