Jump to content
  • 0

Πρόβλημα Με Δημιουργία Item.


kapemstyle

Question

Καλησπέρα αλάνια!
Το Project που μαλακίζομαι είναι Interlude οπότε δεν έχει να κάνει και πολύ με .xml όπως το H5, τα πιο πολλά είναι στην sql.
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και την δημιουργία ενός δικού μου item.
Πχ θέλω να πάρω ένα υπάρχον αντικείμενο ας πούμε τα adena και θέλω να χρησιμοποιήσω το εικονίδιό του σε ένα item που θέλω εγώ να δημιουργήσω.
Ας πούμε ότι λέγεται “Test Adena” με id 55555.
Η ενέργειες που κάνω είναι:
1)Περνάω στην βάση, στον πίνακα items τα απαραίτητα στοιχεία ID,Όνομα κτλ.
2)Περνάω στα αρχεία etcitemgrp & itemname-e τα στοιχεία με το id 55555.

Στην ουσία δημιουργό ένα κλώνο το αντικειμένου Adena με ένα άλλο όνομα και id.
Όταν κάνω μέσα στο game, create item με id 55555 μου λέει ότι έχω στο inventory μου ένα item με ID 55555 αλλά όταν ανοίγω να δω, σκατά… Τίποτα δεν μου δείχνει…
Τι λάθος κάνω?

Link to comment
Share on other sites

7 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

για να σου λεει οτι εγινε spawn στο inventory σου παει να πει πως απο server side εισαι κομπλε, συνεπως κατι με client side δεν εχεις κανει σωστα..

ελενξε ξανα το id στο etcitemgrp.dat file αν ειναι σωστο μηπως εχεις κανει καποιο λαθος

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Να έχω κάνει κάποιο λάθος στα αρχεία του system μου φαίνεται λίγο παράξενο γιατί παίρνω την γραμμή με τα δεδομένα του adena στο αρχείο etcitemgrp.dat πχ.

2              57           0              5              4              1              0              DropItems.coin_m00                                     DropItemsTex.coin_t00                DropItemsTex.coin_t01                                icon.etc_adena_i00                                                                        0              0              3                0              0              1                              1                              ItemSound2.itemdrop_etc_money_2                    3              0              0

Και αλλάζω το ID του το 57 σε 55555

Και από το αρχείο  itemname-e.dat

57           Adena                   a,            -1            a,            a,            a,            a,            0              0              0              a,

Ξανά αλλάζω το 57 σε 55555 και το adena σε test adena

Μήπως ξεχνάω να κάνω κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Να έχω κάνει κάποιο λάθος στα αρχεία του system μου φαίνεται λίγο παράξενο γιατί παίρνω την γραμμή με τα δεδομένα του adena στο αρχείο etcitemgrp.dat πχ.

2              57           0              5              4              1              0              DropItems.coin_m00                                     DropItemsTex.coin_t00                DropItemsTex.coin_t01                                icon.etc_adena_i00                                                                        0              0              3                0              0              1                              1                              ItemSound2.itemdrop_etc_money_2                    3              0              0

Και αλλάζω το ID του το 57 σε 55555

Και από το αρχείο  itemname-e.dat

57           Adena                   a,            -1            a,            a,            a,            a,            0              0              0              a,

Ξανά αλλάζω το 57 σε 55555 και το adena σε test adena

Μήπως ξεχνάω να κάνω κάτι άλλο?

l2jfrozen exeis?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

mporeis na kaneis tin apli lush na paris ena item p dn to 8es p den kanei tpt ston server kai na to morfosis.dld na tou alaksis oikonidio na tou alaksis name kai ti 8es na kanei! 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

AdBlock Extension Detected!

Our website is made possible by displaying online advertisements to our members.

Please disable AdBlock browser extension first, to be able to use our community.

I've Disabled AdBlock