Jump to content

Answer!


Guest skaros

Recommended Posts

Ok Loipon xekinaw na lysw KAI yparxiaka provlimata :P plaka kanw...

Loipon egw pisteuw pws dhmiourgithikame gia ton idio logo pou dimhiourghthike to sympan (den xerw pios einai o logos (lol)) alla xerw xerw na sas pw pws dhmiourghthikame (dld proerxomaste apo asteria (OXI AUTA POU ENNOEI O LIAKOPOULOS) alla apo astriki skoni dld otan ena asteri katastrefetai (SuperNova -> OXI I DORYFORIKI THLEORASH <- Psaxto wikipedia :P) i skoni tou diaskorpizetai sto sympan kai ekei vriskontai aeria opws oxygono , ydrogono kai alla ta opoia afou enwthoun me alla sximatizoun neous planhtes, oi opoioi mporei na exoun tis katallhles synthikes gia yparxh zwhs (Vlepe Gh ) i mporei kai oxi (Blepe afroditi i Kronos)

 

Pantws ena einai sigouro peri theou.

1. Einai stereotypa kai dogmatismoi ta opoia kanoun mono kako apo poly palia ( Blepe Iera exetash , kai simera ton fanatismo twn thriskeiwn , o islamismos pou ginontan sfages sto parelthon kai ola ta paremferh)

2.

Σβήστηκε αφού είχε επιθετικό χαρακτήρα

3. Pantws ena einai sigouro oti exei arxh exei telos synepws kai emeis tha teliwsoume kapoia stigmh ektos an mathoume na prosarmozomaste kai exelixthoume i vroume kapoion allo planhth...

4. Peri thanatou -> Exw na pw kati pou xerw apo tin fysiki | Dld otan pethainoume kai to swma mas xanetai apo ylh ginomaste energeia. Kai i energeia den xanete pote apla metratepetai synexws...

Link to comment
Share on other sites

Kai double post epeidi einai spam section kai sto panw den tha fainotan kala.

i zoi den exei kanena noima (kanena idietero noima toulaxiston)

apla zoume gia na zoume

 

o anthropos edose megalo noima stin zoi ke oloi fobounte min tin xasoune !

kaneis den borei na pistepsei oti otan teleionei i zoi ta panta svinoun ke xanonte

(pos ta leo omos!)

edo erxonte oi 8riskeis / fantasmata ke alloi kosmoi ...

 

pos itane prin genithoume ? etc tha einai ke otan pethenoume ...

den nomizo na exei ke kana noima na zisoume,alla apo tin alli

den boro na pethano ...gt ? hmmm akoma to psaxno auto !

 

oreo topic btw

 

Auto pou egrapses einai sxetiko. A3ies opws o erwtas i agaph exoun megalo noima gia merikous anthrwpous an diavaseis froyd tha katalaveis ti ennow. Mporei na min katalavaineis twra , se plhroforw oti oute egw katalavainw , alla ena xerw pws polloi anthrwpoi perasan tin zwh tous psaxnontas noima... Kai telika to noima itan na zhsoun tin zwh tous. Dld apasxolountan me erwthmata kai exanan tin ousia tis zwhs...

 

BTW Oi thriskies erxontai na dwsoun apanthsh se erwthmata pou apasxoloun ton anthrwpo alla to thema einai kata poso einai swstes oi apanthseis?Se plhroforw oti i thriskeies se liga xronia den tha yparxoun epeidi to morfotiko epipedo ston kosmo anevainei synexws, synepws stereotypa opws oi thriskeia pou fanatizoun , arxizoun kai katareoun...

Link to comment
Share on other sites

Respect akoma mia fora!

 

Alla gi'ayta peri 8eoy 8a me kaneis a8eo se ligo!

Tespa perimenoume merika xronakia na doyme tn gnwsti "deytera parousia" kai tote 8a doyme tin ali8eia! xD

Link to comment
Share on other sites

Respect akoma mia fora!

 

Alla gi'ayta peri 8eoy 8a me kaneis a8eo se ligo!

Tespa perimenoume merika xronakia na doyme tn gnwsti "deytera parousia" kai tote 8a doyme tin ali8eia! xD

Den exw kamia prothesi na se dogmatisw me ton atheismo pou thewreitai kati blasfhmo apo tis simerines thriskeies.

Apla niwthw tin anagkh na psaxw... Giati otan akouw to rhto "Pisteue kai mh ereuna" trelenomai...

Kai o anthrwpos tou neaterntal ama kathotan se mia sphlia kai dn ebgene exw na exereynhsei ton kosmo akoma se spilies tha eimastan...

Tespa kai pali den thelw na se dogmatisw apla psaxw kai mexri stigmhs den exw vrei kati pou na me wthisei wste na pw nai pisteuw...

Link to comment
Share on other sites

Kai double post epeidi einai spam section kai sto panw den tha fainotan kala.

Auto pou egrapses einai sxetiko. A3ies opws o erwtas i agaph exoun megalo noima gia merikous anthrwpous an diavaseis froyd tha katalaveis ti ennow. Mporei na min katalavaineis twra , se plhroforw oti oute egw katalavainw , alla ena xerw pws polloi anthrwpoi perasan tin zwh tous psaxnontas noima... Kai telika to noima itan na zhsoun tin zwh tous. Dld apasxolountan me erwthmata kai exanan tin ousia tis zwhs...

 

BTW Oi thriskies erxontai na dwsoun apanthsh se erwthmata pou apasxoloun ton anthrwpo alla to thema einai kata poso einai swstes oi apanthseis?Se plhroforw oti i thriskeies se liga xronia den tha yparxoun epeidi to morfotiko epipedo ston kosmo anevainei synexws, synepws stereotypa opws oi thriskeia pou fanatizoun , arxizoun kai katareoun...

Αυτα περι θρησκειες τα ελεγε και ο Τζον Λενον και ειδες πως καταληξε

.Μπορεις να σχηματισεις οποια κοσμοθεωρια και να την δημοσιευσεις εφοσον αυτη δεν προσβαλλει τα πιστευω του αλλου...διαφορετικα κρατα την για τον εαυτο σου.

Η θρησκεια ειναι κατι σχετικο..δεν μπορει να αποδειχτει οτι δεν υπαρχει αλλα ουτε και το αντιθετο.ολα βασιζονται σε ενδειξεις και στην προσωπικη πιστη του καθενος.γι'αυτο σε παρακαλω μην συνεχιζεις με τετοιες απαντησεις"δεν υπαρχει Θεος""οι θρησκειες ειναι ψευτικες"και τα λοιπα..πιστευε οτι θες αλλα κρατα το για τον εαυτο σου

Link to comment
Share on other sites

Αυτα περι θρησκειες τα ελεγε και ο Τζον Λενον και ειδες πως καταληξε

.Μπορεις να σχηματισεις οποια κοσμοθεωρια και να την δημοσιευσεις εφοσον αυτη δεν προσβαλλει τα πιστευω του αλλου...διαφορετικα κρατα την για τον εαυτο σου.

Η θρησκεια ειναι κατι σχετικο..δεν μπορει να αποδειχτει οτι δεν υπαρχει αλλα ουτε και το αντιθετο.ολα βασιζονται σε ενδειξεις και στην προσωπικη πιστη του καθενος.γι'αυτο σε παρακαλω μην συνεχιζεις με τετοιες απαντησεις"δεν υπαρχει Θεος""οι θρησκειες ειναι ψευτικες"και τα λοιπα..πιστευε οτι θες αλλα κρατα το για τον εαυτο σου

Τι σχέση έχει ο Τζον Λένον? το να έχω τα ίδια πιστεύω με κάποιον δεν λέει και πολλά...

Πρόσεχε όμως τις μεταβλητές όπως εποχή και διαφορετικά δεδομένα του τότε με το τώρα...

Γιατί εγώ νομίζω πως έχουμε δημοκρατία (λέμε τώρα γιατί ούτε η δημοκρατία είναι αντιπροσωπευτική) και μπορώ να εκφράζω ελεύθερα την γνώμη μου , άρα μπορώ να εκφράζω ελεύθερα τα πιστεύω μου...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εγώ νομίζω πως έχουμε δημοκρατία (λέμε τώρα γιατί ούτε η δημοκρατία είναι αντιπροσωπευτική) και μπορώ να εκφράζω ελεύθερα την γνώμη μου , άρα μπορώ να εκφράζω ελεύθερα τα πιστεύω μου...

δεν αντιλεγω σε αυτο αλλα στο οτι εισαι απολυτος σε αυτα τα πιστευεις.

Εγω για παραδειγμα πιστευω σε αυτο που εσυ θεωρεις ανυπαρκτο επομενως με κανεις να φαινομαι σαν φρενοβλαβης εφοσον πιστευω σε κατι που ουσιαστικα συμφωνα με εσενα δεν υπαρχει.Πιστευε οτι θελεις απλα μην εισαι απολυτος

Link to comment
Share on other sites

δεν αντιλεγω σε αυτο αλλα στο οτι εισαι απολυτος σε αυτα τα πιστευεις.

Εγω για παραδειγμα πιστευω σε αυτο που εσυ θεωρεις ανυπαρκτο επομενως με κανεις να φαινομαι σαν φρενοβλαβης εφοσον πιστευω σε κατι που ουσιαστικα συμφωνα με εσενα δεν υπαρχει.Πιστευε οτι θελεις απλα μην εισαι απολυτος

Προσπαθώ να μην είμαι απόλυτος σε αυτό που πιστεύω αλήθεια και προσπαθώ να το ερευνήσω και να εξαντλήσω κάθε πτυχή του αλλά όταν βλέπω ρατσισμό σε τέτοιο επίπεδο (δεν μιλάω για αυτό το φόρουμ) αναγκάζομαι να αμυνθώ.

Και μιλάω για τον ρατσισμό και τον δογματισμό που υπάρχει εκεί έξω.

Link to comment
Share on other sites

O kathenas mporei na ekfrasei tis apopseis tou ..kai kaneis den tha tou pei (krata tes gia ton eauto sou ..)

 

Ean htan etsi opios hthele na ferei kapia apopsei tha milage me ton eayto tou ... Nomizo oti exoume eleutheria gnwmeis.

 

Kai o kathenas mporei na pei tin gnwmei tou afova ... xwreis afto an prosvali kapion allon ....!!

 

Pantos to ean i yparxei i den yparxei meta thanatou kati allo.... tha to anakalispoume kapia mera.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να μην είμαι απόλυτος σε αυτό που πιστεύω αλήθεια και προσπαθώ να το ερευνήσω και να εξαντλήσω κάθε πτυχή του αλλά όταν βλέπω ρατσισμό σε τέτοιο επίπεδο (δεν μιλάω για αυτό το φόρουμ) αναγκάζομαι να αμυνθώ.

Και μιλάω για τον ρατσισμό και τον δογματισμό που υπάρχει εκεί έξω.

Επειδη ολα αυτα βασιζονται σε ενδειξεις και δεν εχουμε καμια απολυτως αποδειξη ειναι ουσιαστικα αδυνατον να απαντησεις σε τετοια ερωτηματα.

Επιπλεον:

(oxi tis gnwstes p@p@ri3$ peri theou

O "Theos" einai apla mia epinohsh tou anthrwpou gia na niwthei anwteros apo ta zwa kai tis ypoloipes dimhourgies toy sympantos...

Αν εδω δεν εισαι απολυτως τοτε ενταξει νιπτω τας χειρας μου

 

Link to comment
Share on other sites

Θα σας θέσω ένα πρόβλημα το οποίο ψάχνω να λύσω εδώ και καιρό και δεν μπορώ...

Υποτίθεται πως πρώτα δημιουργήθηκαν οι Πρωτόπλαστοι , Ο Αδάμ και η Εύα δηλαδή...

Πως προήλθαν οι υπόλοιποι άνθρωποι? Από τα παιδιά του Αδάμ και της Εύας και μετά????

Πως προήλθαν οι αμέσως επόμενοι?? Με αιμομιξίες?? Αφού η θρησκεία μας το απαγορεύει ρητώς...

Λέω αυτά στην προσπάθεια μου να σας παρακινήσω να ψάξετε όχι να σας δογματίσω... Ζητώ συγνώμη πάντως εάν φάνηκαν επιθετικά τα σχόλια μου πάνω στο οποιοδήποτε θέμα...

 

Edit:

Ναι είμουν απόλυτος αλλά δεν είδα κανέναν να παρεξηγήθηκε εάν κάποιος μου το έλεγε θα το άλλαζα.

Και επειδή μάλλον φένεται επιθετικό και είχα κάτι άλλο στο νου μου όταν το έγραφα θα το φτιάξω αμέσως.

 

Edit:

Μόλις διαγράφτηκαν τα αρχνητικά σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

οταν λεμε αδαμ και ευα μην μενεις σε τοσο ρηχα επιπεδο.Μελετησε λιγο παραπανω αφου σε ενδιαφερει κιολας :P

αν διαβασεις ακριβως την αγια γραφη θα δεις οτι αναφερεται "στα περι του Αδαμεος και της Ευας γενους"

Αδαμ και Ευα ειναι εννοιες που εχουν δωθει στα δυο γενη ... απλα στην συνεχεια εξελιχτηκε στο γνωστο παραμυθακι που γνωριζουν οι περισσοτεροι για δυο αποκλειστικα ανθρωπους.Ο Αδαμ αντιπροσωπευει ολοκληρο το ανδρικο και η Ευα το γυναικειο γενος :)

Link to comment
Share on other sites

οταν λεμε αδαμ και ευα μην μενεις σε τοσο ρηχα επιπεδο.Μελετησε λιγο παραπανω αφου σε ενδιαφερει κιολας :P

αν διαβασεις ακριβως την αγια γραφη θα δεις οτι αναφερεται "στα περι του Αδαμεος και της Ευας γενους"

Αδαμ και Ευα ειναι εννοιες που εχουν δωθει στα δυο γενη ... απλα στην συνεχεια εξελιχτηκε στο γνωστο παραμυθακι που γνωριζουν οι περισσοτεροι για δυο αποκλειστικα ανθρωπους.Ο Αδαμ αντιπροσωπευει ολοκληρο το ανδρικο και η Ευα το γυναικιο γενος :)

Δεν είδα κάτι τέτοιο στην Παλαιά Διαθήκη , άλλα έγραφε και η Παλαιά και η Καινή και αυτό πιστευώ πως γίνονταν επειδή μέχρι τότε δεν υπήρχαν οι απαραίτητες γνώσεις των επιστημών για να κατανοήσει ο κόσμος πως είναι αδύνατον να προερχόμαστε όλοι από 2 άτομα (απλά θέλει να τονίσει το ότι όλοι είμαστε ίδιοι χωρίς να έχει άδικο σε αυτό)...

 

Edit:

Επειδή πάω για ύπνο θα συνεχίσουμε αύριο την κουβέντα προς το παρόν Καληνύχτα σε όλους.

 

Edit:

Πέρα από αυτά η ιδέα του Θεού δεν είναι έμφυτη στον άνθρωπο δηλαδή ο άνθρωπος δεν ξύπνησε μια μέρα και άρχισε να λατρεύει τον Θεό ( σε οποιαδήποτε μορφή όπως ειδωλολατρεία). Ο άνθρωπος λάτρεψε τον Θέο και πίστεψε στην ύπαρξη του όταν είδε φαινόμενα που δεν μπορούσε να εξηγήσει πχ ο κεραυνός ( Οι αρχαίοι έλληνες θα έλεγαν ο Δίας... Εμείς όμως που έχουμε τις γνώσεις άμα λέγαμε ο Δίας θα μας χλέυαζαν...). Ακόμη και σήμερα αυτό εκμεταλλεύονται τέτοια στερεότυπα όπως η θρησκεία για να μας κρατούν πίσω για διάφορους λόγους...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...