Jump to content

[GR]Κουραστικό τόπικ πάλι για τη χρυσή αυγή


Vazelos

Recommended Posts

ναι αλλά δε φτεν οι μετανάστες, ξύπνα επιτέλους. Η ΧΑ μόνο μίσος δίνει και τίποτα άλλο, ούτε προτάσεις ούτε τίποτα. Νομίζουν ότι θα χτίσουν το Βυζάντιο στις πλάτες του κάθε αγράμματου οικοδόμου-σκουπιδιάρη-delivery-άνεργο που τους ακολουθεί 

 

 

Διόρθωση, εσείς το νομίζετε, όχι αυτοί

 

 

Δεν έχει νόημα

 

 

img1_FZdtn_22619.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά δε φτεν οι μετανάστες, ξύπνα επιτέλους. Η ΧΑ μόνο μίσος δίνει και τίποτα άλλο, ούτε προτάσεις ούτε τίποτα. Νομίζουν ότι θα χτίσουν το Βυζάντιο στις πλάτες του κάθε αγράμματου οικοδόμου-σκουπιδιάρη-delivery-άνεργο που τους ακολουθεί 

 

 

Διόρθωση, εσείς το νομίζετε, όχι αυτοί

file tin oikodomi tin ekanan ntropi oi perissoteroi alodapoi pou doulevoun xwris xartia kai me skoupidia lefta kai klepsan douleies

sto ekswteriko o oikodomos einai top douleia

edw ellada to exoun sapisei to sustima

apla i analogia mas meiwnete auto fteei gia ola!

Link to comment
Share on other sites

απ ότι σου είπα θεώρησες σωστό να σχολιάσεις το πόσο καλή είναι η δουλειά του οικοδόμου;

εντάξει λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

o pateras mou plakakia vazei 20 xronia twra kai kserei apo prwto xeri ti pezei

mporei na min einai xrusi augi alla to swsto einai swsto etsi exoun ta pragmata

Link to comment
Share on other sites

πρέπει κατά βάθος να πονάει που ούτε αγγλικά ξέρεις ούτε ελληνικά και είσαι Χρυσή Αυγή.

Τέλος πάντων, το σωστό είναι σωστό.

Link to comment
Share on other sites

δινω απειρα respect στον βαζελο για ολες τις παραεμπειρες απαντησεις που ειδα στο τοπικ!

Link to comment
Share on other sites

o pateras mou plakakia vazei 20 xronia twra kai kserei apo prwto xeri ti pezei

mporei na min einai xrusi augi alla to swsto einai swsto etsi exoun ta pragmata

 

Κρίμα γιατί όταν δούλεψα εγώ οικοδομή ήμουν ο μόνος Έλληνας και τα μεροκάματα που παίρναμε ήταν x2 φορές πάνω από του δημόσιου υπαλλήλου (του 2003). Μιλάμε για τρελά λεφτά. Φυσικά εγώ έπαιρνα λιγότερα στην αρχή αφού δεν είχα εμπειρία αλλά αργότερα ο μισθός μου έφτασε αυτό που έδιναν και στους υπόλοιπους μάστορες. Όποτε το συζητούσα με τους εργολάβους γιατί μόνο εγώ ήμουν Έλληνας και γιατί δεν έρχονταν άλλοι να δουλέψουν, μου έλεγε ότι το θεωρούν ντροπή οι Έλληνες, συν ότι με το παραμικρό κόψιμο στο δάχτυλο αρχίζουν να φωνάζουν θεούς δαίμονες και τα κανάλια για τις συνθήκες εργασίας, άλλο που ποτέ δε καταδεχόντουσαν να πάρουν μέτρα προστασίας. Δυστυχώς ή ευτυχώς την παράτησα την δουλειά μετά από 1 χρόνο για να σπουδάσω. Πάντως όλοι οι μάστορες που δουλεύαμε μαζί ήταν πολύ καλά παιδιά, με κορόιδευαν ότι θα τα παρατήσω στην αρχή αλλά είχαν δίκιο. Οι περισσότεροι από αυτούς, πλέον (για την ακρίβεια όλοι εκτός από έναν) έκαναν γερό κομπόδεμα, πούλησαν τα σπίτια που είχαν εδώ και γύρισαν στην Αλβανία και άνοιξαν μαγαζιά.

 

Άμα αλλάξεις τα ονόματα των εθνών, θα μπορούσε να είναι η ζωή των Ελλήνων μεταναστών στην Αυστραλία ή τις ΗΠΑ πριν από 30 χρόνια. Μόνο που εμείς δεν τα κάναμε μαγαζιά αλλά διαμερίσματα και σπίτια. Είχαμε λεφτά και προτιμήσαμε να τα σκορπάμε σε εισαγόμενα προϊόντα και σπίτια. Μηδενικές επενδύσεις με το συνάλλαγμα που φέραμε.

 

Μακράν η πιο καλοπληρωμένη δουλειά που έχω κάνει ποτέ μου. Αν η οικονομία δεν ήταν σκατά και υπήρχαν οικοδομές, θα την ξαναέκανα.

 

Υ.Γ. Στα κοκτέιλ δούλευα. Αρχίστε τώρα να βρίζετε πόσο Αλβανός είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί συζητάτε για το μισθολόγιο. Προσωπικά δυσκολεύομε να ξεχωρίσω τον οικοδόμο απ τα τούβλα.

Αν δε κρατάει amstel και μαλπούρα τότε είναι μπέρδεμα

Link to comment
Share on other sites

no man kserw polla lefta oikodomi fantasou o pateras mou edine 40eu tin imera anasfalista ston alvano kai evgaze trelo kerdos akoma...

den eipe kaneis oxi alla den einai sigouri douleia

oso afora ti 8a kanw egw fusika den mou aresei i oikodomi as exw doulepsei apeires fores kai an den exw douleia fusika 8a tin kanw den eimai akuros se auto to 8ema apla den me ekfrazei i douleia auti mou aresoun alla pragmata na kanw stin zwi mou

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί συζητάτε για το μισθολόγιο. Προσωπικά δυσκολεύομε να ξεχωρίσω τον οικοδόμο απ τα τούβλα.

Αν δε κρατάει amstel και μαλπούρα τότε είναι μπέρδεμα

min to les auto o pateras mou krataei Kent kai frappe ekeinon ton pseftiko pou kanei 1 eu an kai ekopse to kapnisma

Link to comment
Share on other sites

oxi re o alvanos den eixe xartia

o pateras mou apodeikseis kai ola komple

twra evgale xartia o alvanos pou o pateras mou den exei douleia 8 mines

gt oi pakistanoi pernoun 5euro to metro sta plakakia enw normal times 2005 itan 17eu kai twra einai kai 13...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...