Jump to content

[Idea]Ιδέα για Eλληνικό pack.


Recommended Posts

Και χρειάστεικε να πατήσει τα 35

 

Έχω πολύ μέχρι τα 35, παααααρα πολύ.  :P

 

Ίσως το να γίνει International το project θα ήταν καλύτερη ιδέα. Πάντως άτομα στο επίπεδο του Ovenus θα τέριαζαν καλά στην ομάδα.

Link to comment
Share on other sites

kuba90 έχεις κάνει το κλασσικό λάθος εδώ που κάνουν όλοι δυστυχώς. Σε απασχολούν τα features και όχι τα bugs. Προφανώς δεν έχεις τρέξει κανέναν αξιόλογο server ακόμα και δεν έχεις απολάυσει το αγγούρι. Προσωπικά θα αντάλαζα το L2DC με όλα του τα features για ένα pack με τα features του L2j και 50% λιγότερα bugs από ότι έχει ο L2DC τώρα. Και στο λέει ένα άτομο που έχει 3 χιλιάρικα κόσμο...

 

Coyote™, o Interpid δίνει και πρόσβαση στο SVN. Δεν με απασχολεί και τόσο, παράδειγμα έδωσα.

 

Πρόταση μου (όπως προείπα): Μην φτιάξεις pack αλλά ένα SVN με όλα τα shares (DP side υποθέτω) για Epilogue και συνέχισε να τα ενημερώνεις. Στο DP μπορείς να τρέξεις Java κώδικα άρα δεν χρειάζεσαι επεμβάσεις στον core.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τρέξει server με 1000 άτομα, τα bugs ήταν τα κλασικά του L2JServer. Από τη στιγμή όμως που δεν υπάρχει ανταγωνιστής στην ζώνη highrate δεν θα έδινα και τόση σημασία σε bugs. Ίσως κάνω λάθος αλλά αυτή είναι η στρατιγική μου συνήθως. Οι highrate servers δεν έχουν την σοβαρότητα των lowrate καθώς δεν έχουν τον κατάλληλο κόσμο. Οπότε πιστεύω μπορεί να υπάρξει μια χαλαρότητα στα bugs.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως άτομα στο επίπεδο του Ovenus θα τέριαζαν καλά στην ομάδα.

 

. . .

Θα καταλάβεις με τον καιρό =]

 

Coyote™, o Interpid δίνει και πρόσβαση στο SVN. Δεν με απασχολεί και τόσο, παράδειγμα έδωσα.

 

Κακό παράδειγμα =Ρ

Δες το ΑΙ Folder.

Θα καταλάβεις.

 

Στο DP μπορείς να τρέξεις Java κώδικα άρα δεν χρειάζεσαι επεμβάσεις στον core.

 

Μπορεί να απαιτείται support απ'αυτό όμως.

Link to comment
Share on other sites

egw file exw enan sto msn m pou einai programatistis exei spoudasei....kai einai 24-25 xronon.... twra dn 3erw an exei account stous maxs xD

 

Ξέρεις πόσους ξέρω που έχουν σπουδάσει προγραμματιστές (ή λένε πως έχουν) και δεν ξέρουν να γράφουν μια γραμμή κώδικα;

Το θέμα δεν είναι να ξέρεις όμως απο την άλλη, αλλά να γνωρίζεις τα ενδώτερα του L2j. Δεν μπορείς να γράψεις κώδικα για κάτι που δεν γνωρίζεις. Πχ. εγώ γνωρίζω πάρα πολύ καλά την δομή και την λειτουργία του L2j αλλά δεν είμαι προγραμματιστής και ούτε θέλω να γίνω. Μου αρκεί που ξέρω να διαβάζω τον κώδικα και προσωπικά πιστεύω ότι ένας καλός admin (και μιλάω κυριολεκτικά τον όρο "admin" όχι ο ιδιοκτήτης του server) είναι 2 φορές καλύτερα από 5 μέτριους developers.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τρέξει server με 1000 άτομα, τα bugs ήταν τα κλασικά του L2JServer. Από τη στιγμή όμως που δεν υπάρχει ανταγωνιστής στην ζώνη highrate δεν θα έδινα και τόση σημασία σε bugs. Ίσως κάνω λάθος αλλά αυτή είναι η στρατιγική μου συνήθως. Οι highrate servers δεν έχουν την σοβαρότητα των lowrate καθώς δεν έχουν τον κατάλληλο κόσμο. Οπότε πιστεύω μπορεί να υπάρξει μια χαλαρότητα στα bugs.

 

Bug δεν είναι να μην σου δουλεύει σωστά ένα skill. Bugs επίσης είναι τα deadlocks, livelocks, memory leaks, exploits κλπ. Πράγματα που μπορεί να σου καταστρέψουν την εικόνα, οικονομία, σταθερότητα, πλυθισμό και αυτά είναι ανεξαρτήτως low rate ή high rate το ίδιο σοβαρά.

 

Με την ίδια λογική σε έναν high rate δεν θα σε ενδιέφερε αν δουλέυει η Kamaloka ή όχι. Άρα εσύ τόση ώρα μιλάς για custom features και όχι για retail features όπου τα custom features δεν τα θεωρώ καν features! :D

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Πιστεύω δεν είναι πρώτο μέλημα το να καθήσω να ψάξω γιατί δυό task lockaroun ή γιατί έχω ξεχάσει κάποιο referense και γεμίζει σιγά σιγά η μνήμη. Στον πρώτο μου server μια φορά ξέχνούσα ένα spawn σε μια δομή όταν το έκανα unspawn σε ένα event. Το βρήκα, αλλά δεν μπήκα κάν στον κόπο να το διορθώσω ... its just a memory leak of some kilobytes ... Ούτε κάν μπήκα στον κόπο να διαλέξω Garbage Collector, έδωσα λίγη παραπάνω μνήμη και καθάρισα.

 

Επίσης ναι αν το kamaloka δεν δουλεύει σωστά δεν θα μπώ στον κόπο να το φτιάξω εκτός άν υπάρξει κάποιος ανταγωνιστής σε highrate που το έφτιαξε για τον απλό λόγο οτί είναι τέτοιο το επίπεδο των παικτών στους highrates που πιό πολύ τους αρέσουν τα killing spree και τα χρωματάκια στα ονόματα ή τα Zombie Events παρά το Kamaloka.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς η C++ δεν έχει το ίδιο portability με την Java.

Δεν έχει μεγάλο κέρδος στην απόδοση (ίσως θα ήταν και χειρότερη στην απόδοση).

 

Sto prwto 8a sumfonisw alla sto oti me tn C++ dn 8a exei kerdos stn apodosh 8a diafonisw kai idios sto "isws 8a htan kai xeiroterh sthn apodosh eimai teleiws ka8etos...

katse re man pws to les auto? apodei3eto... gt o official trexei server se C++?

Dhl einai toso xazh h NCSoft kai trexei server se C++ efoson h Java exei kalhterh epidosh? eleos auta pou lete na ta apodikniete...

Link to comment
Share on other sites

Ποιός σου είπε ότι είναι απαραίτητα κακή επιλογή η C++; Δεν υπάρχει μόνο η απόδοση που είναι το πλεονέκτημα.

Επίσης ξεχνάς ναι, έχει χειρότερη απόδοση όταν ο L2Off είναι clustered, χωρισμένος σε NPC Server, L2Server, Cache Server, AuthD Server κλπ, και για να σηκώσει 6000 κόσμο χρειάζεσαι ίσο αριθμό μηχανημάτων, ενώ ο L2j μπορεί να σηκώσει 4000+ άτομα (υπάρχουν τέτοιοι server) χρησιμοποιώντας 2 μηχανήματα, ένα για τον gameserver και ένα για την mysql ή ακόμα και 1 (βλ. Cerberus).

Για παράδειγμα σε πολλά σημεία ο L2Off text files με tabs αντί για database ή XML. Μάντεψε τι έχει την χειρότερη απόδοση.

Επίσης ξεχνάς το λεγόμενο ss-lag και το drop-lag στους L2Off server το οποίο συμβάινει μόνο στους L2Off λόγω κακής σχεδίασης του server.

 

Το θέμα δεν είναι αυτό, το θέμα είναι ότι:

Υπάρχουν περισσότεροι καλοί developer σε C++ από ότι Java.

Όταν φτιάχτηκε το Lineage 2, η Java ήταν πρακτικά στα σπάργανα.

To compiled java γίνεται πολύ εύκολα decompile σε αντίθεση με την C++.

Είμαστε τελείως off-topic.

 

Επίσης ξεχνάτε έναν πολύ σημαντικό παράγοντα:

Η κάθε γλώσσα έχει διαφορετική απόδοση σε σχέση με την χρήση της. Υπήρχε μια μελέτη επί JDK 1.5 η οποία έλεγε ότι λόγω της φύσης της Java, είναι καταλληλότερη για game servers από άλλες γλώσσες. Μπορώ να το αναλύσω στην θεωρία αλλά πάλι μπούρδες θα λέμε γιατί θα είμαστε εκτός θέματος.

 

Επίσης έδωσα και ένα "ίσως"...

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και παραπάνω, δεν θα βρείς εύκολα (μπορεί να μην βρείς και καθόλου) Έλληνες developers της προκοπής ή Έλληνες που να έχουν την υπομονή να fixάρουν όλη την ώρα. Εγώ τον server μου τον κάνω μόνος μου, έτσι ξέρω τι κάνω, τι έχω κάνει και τι μου μένει να κάνω, είναι λίγο ρίσκο να έχεις άλλον ένα dev. κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος το μετακίνησε εδώ; ο.ο

 

είναι λίγο ρίσκο να έχεις άλλον ένα dev

 

Αυτό είναι το θέμα, να βρεθούν ικανοί, έμπιστοι, έξυπνοι και έμπειροι developers για το project..

Όμως είναι 'λίγο' δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτοί που προτείνατε C++ είστε τελείως εκτός τόπου και χρόνου. Αφου σε java είναι γραμμένο το L2J, τι θα κάνουμε θα το ξαναγράψουμε όλο από την αρχή σε C++ ? Δεν θέλει γνώσεις για να το καταλάβει κανείς αυτό , λιγη λογική χρειάζεται ...

 

 

Τί μαλακίες είναι αυτές " εγω σου προτείνω C++ " ? :)

 

Όσο για το Java vs C++ ασφαλώς και έχει καλύτερη απόδωση η C++ αφού γίνεται γλώσσα μηχανής στο compile και την διαβάζει κατευθείαν η αρχιτεκτονική του υπολογιστή. Η java τρέχει πάνω σε εικονική μηχανή που μεσολαβεί μεταξύ του κώδικα και της αρχιτεκτονικής. Αλλα η java είναι 100 φορές προτιμότερη γιατί δεν χρειάζεται διαχείρηση μνήμης, το ΝΙΟ Package έχει απίστευτη αφαίρεση στην σχεδίαση του συστήματος επικοινωνίας, και δεν χρειάζεται να ασχολείσαι ούτε με pointers. Έχει γενικά πολύ μικρότερο TTM.

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν μπορούμε να κάνουμε Interlude pack. Για τον απλό λόγο, καμία αξιοόλογη ομάδα δεν συντηρεί πλέον Interlude. Εκτός αν κάποιος πιστεύει οτι μπορεί να κάνει την δουλειά 10 ατόμων διορθώνοντας bugs όλη μέρα. Σε γενικές γραμμές δεν γίνεται. Και τα αποτελέσματα είναι εμφανή. Δεν υπάρχει κανένας αξιόλογος L2J Interlude server εδώ και ... 2 χρόνια. Επίσης η ναυαρχίδα του L2J Interlude, το L2Archid απέτυχε πανηγυρικά ενώ είχε καταπληκτικό developer (seketh) , απλά γιατί για να συντηρηθεί χρειάζεται πολύ περισσότερο απο 1 καλό developer όταν δεν υπάρχει υποστήρηξη από τον L2JServer. Όλοι εσείς οι υπερασπιστές του Interlude, λυπάμαι αλλά κάνετε λάθος.

 

It failed cus i left it to fail. Old story.

Get ur ass on msn when you got the time. I got some things... to discuss.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...