Jump to content

[Idea]Ιδέα για Eλληνικό pack.


Recommended Posts

Kαταρχάς το development των συγκεκριμένων pack βασίζεται στη γλώσσα JAVA.

 

ne file 3erw  :P apla egw pisteuw oti an 8es na kaneis ena project prepei na to ftia3eis esy apo tin arxh kai oxi na basisteis se kapio alo... an exw kapou adiko e3hghse m se parakalw thx :D
Link to comment
Share on other sites

ne file 3erw  :P apla egw pisteuw oti an 8es na kaneis ena project prepei na to ftia3eis esy apo tin arxh kai oxi na basisteis se kapio alo... an exw kapou adiko e3hghse m se parakalw thx :D

 

Πώς σχετίζεται η C++ τότε; ο.ο

Link to comment
Share on other sites

Για να διορθώσω τον l2ftw, το πρόβλημα δεν είναι να σηκώσεις πολύ κόσμο. Αυτό το κάνεις και με απλο L2j με λίγο διάβασμα και χωρίς επεμβάσεις στον κώδικα. Το πρόβλημα είναι να διορθώσεις τα προβλήματα σαν αυτά εμφανιστούν.

ok file :D
Link to comment
Share on other sites

Αξιόλογο έλληνα developer δεν θα βρεις. Απλά ξέχνα το. Γενικά δύσκολα θα βρεις αξιόλογο developer.

Πρότασή μου: Αγόρασε και υποστήριξε το pack του Interpid. Μπορεί να είναι βρεφικό αλλά σίγουρα είναι καλύτερο από το καθαρό L2j (ή ακόμα καλύτερα, ΔΕΝ είναι χειρότερο από το καθαρό L2j!).

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο νόημα που μπορώ να βρω σε ένα τέτοιο project είναι ένα SVN με shares όπου ο καθένας θα αναλαμβάνει να συστηρεί και από κάτι. Πχ ο τάδε αναλαμβάνει το share του GM-Shop, ένας άλλος το share για το Sceme Buffer Κλπ

 

Exactly. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αξιόλογο έλληνα developer δεν θα βρεις. Απλά ξέχνα το. Γενικά δύσκολα θα βρεις αξιόλογο developer.

Πρότασή μου: Αγόρασε και υποστήριξε το pack του Interpid. Μπορεί να είναι βρεφικό αλλά σίγουρα είναι καλύτερο από το καθαρό L2j (ή ακόμα καλύτερα, ΔΕΝ είναι χειρότερο από το καθαρό L2j!).

 

1) Unstable

2) Δεν περιλαμβάνει source

3) Γιατί να αγοράσει κάτι που μπορεί να φτιάξει πολύ πιο εύκολα..

4) Πολύ κακή ιδέα γενικά, πίστεψέ με.

Link to comment
Share on other sites

Αξιόλογο έλληνα developer δεν θα βρεις. Απλά ξέχνα το. Γενικά δύσκολα θα βρεις αξιόλογο developer.

Πρότασή μου: Αγόρασε και υποστήριξε το pack του Interpid. Μπορεί να είναι βρεφικό αλλά σίγουρα είναι καλύτερο από το καθαρό L2j (ή ακόμα καλύτερα, ΔΕΝ είναι χειρότερο από το καθαρό L2j!).

 

Δεν το γνωρίζω το pack του, αλλά είμαι σύγουρος οτι δεν μπορεί να μας καλύψει από features πλευρά. Επίσης δεν ενδιαφέρομαι για το άν το pack έχει λιγότερα memory leaks, ή καλύτερη διαχείρηση μνήμης, ή καλύτερο Executor σύστημα γιατί δεν πρόκειτε να έχουμε servers με 3k online, και 1 restart την ημέρα δεν βλάπτει.

 

Αυτό που έχω ώς στόχο είναι να προσθέσουμε λειτουργικότητα, που θα κάνει κάποιον να προτιμήσει τον server λόγο features και gameplay.

 

Υπάρχει ένα πολύ καλό ρηττό:

 

Optimize, only when needed.

Link to comment
Share on other sites

ne file 3erw  :P apla egw pisteuw oti an 8es na kaneis ena project prepei na to ftia3eis esy apo tin arxh kai oxi na basisteis se kapio alo... an exw kapou adiko e3hghse m se parakalw thx :D

 

Καταρχάς η C++ δεν έχει το ίδιο portability με την Java.

Δεν έχει μεγάλο κέρδος στην απόδοση (ίσως θα ήταν και χειρότερη στην απόδοση).

 

Ο L2j στηρίχθηκε στα reports διαφόρων άσχετων στις διορθώσεις της ομάδας (καμιά 5ρια ενεργά άτομα) και στις διορθώσεις κάποιων άσχετων επίσης (1-2 ανά δίμηνο). Ο L2j έχει ήδη 5 χρόνια ζωής, ποιός σου είπε ότι μπορείς να καταφέρεις το ίδιο σε λιγότερο από 12 μήνες (διότι αυτό είναι το αποδεκτό) ξεκινώντας από το μηδέν; Πέρνεις τον L2j σαν βάση (πολύ καλή μάλιστα) και ξεκινάς το ξεκαθάρισμα/ rewrites. Με 5 πραγματικά ιδιοφυείς προγραμματιστές java, αποκτάς έναν πραγματικά καλό emulator σε λιγότερο από 12 μήνες.

 

Το θέμα είναι ότι δνε θα βρεις αυτούς του 5 πραγματικά ιδιοφυείς. Εγώ προσωπικά μόνο έναν τέτοιο γνώρισα, τον fordfrog, που ήταν μέλος στο L2DC και τα παράτησε διότι κουράστικε. Και χρειάστεικε να πατήσει τα 35, έχοντας γυναίκα και παιδιά για να αποκτήσει αυτή την εμπειρία. Και ένας τέτοιος άνθρωπος δεν πρόκειτε να ασχολείται τσάμπα για ένα τέτοιο project, ούτε καν φτηνά.

 

Δεν σου λές να τα παρατήσεις, να παρατήσεις την ιδέα δηλαδή, απλά να της δώσεις άλλη τροπή.

Link to comment
Share on other sites

dn 3erw..... lew re pedi mou.....  prin esy eipes gia ton kuba... e logika o kuba.... esy....kai apokliete na min uparxoun kialoi... :P

 

Ποτέ δεν ανέφερα τον εαυτό μου, πολύ απλά επειδή δεν είμαι.

Και ναι, αποκλείεται, εκτός και αν υπάρχει κάποιος που τόσο καιρό κρύβεται.

Link to comment
Share on other sites

5-6 είναι υπεραρκετοί. Και στο κάτω κάτω θα μάθουν όταν μπούν στην ομάδα τα προχωρημένα πράγματτα. Δεν περιμένω δηλαδή κάποιος να γνωρίζει πώς να χρησιμοποιεί Design Patterns, να κάνει Profiling, Optimization, Java Nio,reflection κτλ. Να ξέρει να γράφει απλά, τα άλλα του τα μαθαίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν ανέφερα τον εαυτό μου, πολύ απλά επειδή δεν είμαι.

Και ναι, αποκλείεται, εκτός και αν υπάρχει κάποιος που τόσο καιρό κρύβεται.

 

egw file exw enan sto msn m pou einai programatistis exei spoudasei....kai einai 24-25 xronon.... twra dn 3erw an exei account stous maxs xD

Link to comment
Share on other sites

5-6 είναι υπεραρκετοί. Και στο κάτω κάτω θα μάθουν όταν μπούν στην ομάδα τα προχωρημένα πράγματτα.

 

Αυτός ήταν και ο υποτιθέμενος σκοπός του Ovenus.

Να διδάξει, μόνο που το έκανε με έναν απόλυτα λανθασμένο τρόπο, και δίχως τις απαραίτητες γνώσεις.

Συμφωνώ με αυτό επομένως.

 

Δεν σου λές να τα παρατήσεις, να παρατήσεις την ιδέα δηλαδή, απλά να της δώσεις άλλη τροπή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...