Jump to content

[Guide]Πλήρης οδηγός για έναν newbie Developer


Recommended Posts

to kalitero guide pu exo bri mexri twra megale (kai exo psaksi pola) alla m bgazi ena problima to MySQL an kai dn to ekane paliotera molis pai na kani start service m bgazi the service could not be started.  :-\ help plz.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά....Με αφορμή τα πολλά topics για "εύκολα" θέματα αποφάσισα να φτιάξω αυτό το topic για να εξηγήσω κάποια πράγματα σχετικά με το developing ενός L2Jserver.

 

Μέρος Πρώτο

 

Λοιπόν ας ξεκινήσουμε από τα απλά πράγματα τα οποία είναι και τα ποιο χρήσιμα...Αρχικά κατεβάζουμε 3 προγράμματα τα οποία είναι απαραίτητα για να έναν server.

 

Όνομα προγράμματος: Java

Περιγραφή: Βασικό πρόγραμμα για το στήσιμο ενός Line][Age σέρβερ καθώς απλούστατα χωρίς αυτό δεν μπορεί να τρέξει ένας l2server. Τα java διαφέρουν για τα x32bit και x64bit συστήματα υπολογιστών. Δεν είναι όμως δύσκολο να τα ξεχωρίσετε καθώς λέει για ποιο σύστημα είναι στο όνομα του.

Ιστοσελίδα για να τα κατεβάστε: www.java.com

 

Όνομα προγράμματος: MySQL

Περιγραφή: Δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη περιγραφή για αυτά. Είναι βασικά για την λειτουργία των Navicat για τα όποια θα πούμε αργότερα...

Ιστοσελίδα για να τα κατεβάσετε: http://www.mysql.com/

 

Όνομα προγράμματος: Navicat

Περιγραφή: Μέσα σε αυτό το πρόγραμμα υπάρχει η database του σέρβερ.

Προσοχή Μην κατεβάσετε κάποιο trial πρόγραμμα γιατί μετά από 15 μέρες δεν θα μπορείτε να συνδεθείτε και χαθούν όλες οι ρυθμίσεις σας !

Ιστοσελίδα για να τα κατεβάσετε: http://www.navicat.com/

Υ.Γ: Κατεβάζετε ΠΑΝΤΑ τα Navicat for Mysql για να μπορούν να συνδεθούν με τα Mysql σας!

 

Μέρος Δεύτερο

Αφού κατεβάσουμε και περάσουμε τα προγράμματα κατεβάζουμε το pack του σέρβερ μας. Είναι σημαντικό πριν κάνουμε έναν σέρβερ να ξέρουμε αν θα είναι σοβαρός ή θέλουμε να κάνουμε την πλάκα μας. Αν λοιπόν θέλετε να κάνετε σοβαρό σέρβερ κάντε Compile με Maven+Eclipse. Το compile είναι ένας τρόπος να μπορείτε να περάσετε Java Files κάνοντας τον σέρβερ σας...Φοβερό! ^^ Αφού έχετε τις κατάλληλες γνώσεις στα java. ;) Αν πάλι θέλετε έναν σέρβερ για την πλάκα σας κατεβάσετε ένα pre-configured pack από εδώ. Αυτά τα pack ΔΕΝ έχουν προστασία από phx και ούτε μπορείτε να βάλετε. Σας παραθέτω μερικά pre-configured packs.

Interlude Chronicle ~> C6

Pre-Configured Pack By TheMentaL ~> L2Oneo

Pre-Configured Pack By LightMagik ~>L2JFree

Pack με πολλά protect By Gloom+ZeRo* ~> L2jfree

Gracia part 2 ~>G-Pt2

Pre-Configured Pack By Cobra ~> L2Emu

Pre-Configured Pack By Strike ~> L2jFree

 

 

Αφού κατεβάσετε/Φτιάξετε το pack της αρεσκείας σας ήρθε η ώρα να κάνετε τον δικό σας lineage server ^^

Δεν σας δώσω εγώ τις οδηγίες για αυτή την διαδικασία καθώς υπάρχουν πολλοί οδηγοί για αυτό το θέμα (Αλλά λίγοι καλοί). Θα σας παραθέσω τον καλύτερο (κατά την γνώμη μου!) που είναι του SubzZ3Ro!

Οδηγός για Line][Age server By SubzZ3Ro

 

Μόλις λοιπόν τελειώσετε με επιτυχία τον σέρβερ και πάνε όλα καλά...Θα πρέπει να δημιουργήσετε το system για τον σέρβερ σας.

Έχω κάνει παλιότερα έναν οδηγό για το πως κάνεις δικό σου Lineage system .... Ακολουθήστε το παρακάτω link

Πως κάνεις lineage system By ZeRo*

 

Αφού τελειώσετε και με το System σας θα πρέπει να ανοίξετε και τα ports που πολλοί δεν ξέρετε πως! Λοιπόν η διαδικασία είναι απλή!

Θα πάτε www.port-forward.com και θα βρείτε την Μάρκα του rooter σας. Συνήθως την έχουν γραμμένη στο κάτω μέρος τους σε μία ασημένια ετικέτα! Για παράδειγμα η δικιά μου είναι Baudtec όποτε θα ψάξετε στο B και πάει λέγοντας ^^

Μόλις βρείτε την μάρκα του rooter σας θα δείτε από κάτω κάτι άλλες μάρκες...Αυτές είναι οι μάρκες που έχουν τα modem σας. Θα βρείτε λοιπόν την δική σας την οποία μπορείτε να δείτε από το κάτω μέρος του rooter σας...Αφού πατήσετε στην μάρκα του rooter σας θα σας πάει σε μία ιστοσελίδα που λέει "Do you want to deal with forwarding ports?". ΜΗΝ πατήσετε εκεί αλλά στην πορτοκαλί ετικέτα που σας έχει από πάνω και λέει "Skip advertisement" και θα σας πάει σε μία λίστα με διάφορα παιχνίδια. Εσείς βρίσκετε το LineageII και σας πάει στην διαδικασία :)

 

Διαδικασία Compile Pack με Eclipse+Maven σε L2JFree(Δεν είναι για newbies!)

Λοιπόν παιδιά....Εδώ θα εξηγήσω τι ακριβώς είναι το compile τι κάνετε με αυτό και σε τι μας χρησιμεύει. Σας παρουσιάζω σε μορφή ερώτηση/απάντηση.

- Τι είναι το compile ?

Με το compile μπορείτε να κάνετε edit τα java του pack της επιλογής σας (L2j,L2jfree κλπ) αποτρέποντας hackers,bugs,exploits καταφέρνοντας να θωρακίσετε τον σέρβερ σας με την υψηλότερη προστασία!

- Πόσο εύκολη είναι η διαδικασία αυτή ?

Δεν θα έλεγα πως είναι εύκολο αλλά ούτε και δύσκολο. Στο developing όλα έχουν ένα μέτρο...Άλλα είναι εύκολα και άλλα δύσκολα...Έχοντας όμως τις κατάλληλες γνώσεις μπορείτε εύκολα να τα καταφέρετε ! :) Αν μπορούσα να βαθμολογήσω αυτή την διαδικασία με το όριο το 10 θα έβαζα 8/10 και αυτό λόγο των error που πιθανόν να βρείτε.

- Πως γίνεται το compile ?

Αυτή η διαδικασία είναι κάπως χρονοβόρα και θέλει λίγη υπομονή! Θα σας δώσω το καλύτερο κατά την γνώμη οδηγό για ένα κάνετε compile. Ο οδηγός αυτός περιέχει φωτογραφίες καθώς και download link για τα maven και για eclipse. Οδηγός για compile .

Ένας επίσης πολύ καλός οδηγός αλλά στα Αγγλικά Οδηγός για compile στα Αγγλικά

 

Μέρος Τρίτο

Σε αυτό το μέρος θα σας δώσω μερικές extra πληροφορίες για να αρχίσετε το developing :)

 

Q: Πως κάνω τον παίχτη μου Admin?

Α: Θα πάτε Navicat - Characters - θα βρείτε τον παίχτη σας και πάτε στο πινακάκι που λέει "Access Level" εκεί θα βάλετε 200 και είστε έτοιμοι ! :)

Μόλις κάνετε παίχτη βγείτε και βάλτε access ;)

L2jArchid: Σε αυτά τα pack θα βάζετε access level 1

 

Q: Πως περνάω ένα NPC στον σέρβερ μου?

A: Δείτε το παρακάτω Guide Πως περνάω NPC By XxRxX

 

Q: Πως περνάω έναν Buffer στον σέρβερ μου?

A: Δείτε το παρακάτω guide Πως περνάω Buffer Βy Stefoulis15

 

Μερικά βοηθητικά Guides Από μένα ;)

Πως βάζουμε Status σε tattoo/weapon By ZeRo*

CTF,TvT,DM Events By ZeRo*

Πως να αλλάξετε το αρχικό spawn By Ma3x

Πως να αλλάξετε τον χρόνο στα buff σας By Acel

Πως θα βάλετε ένα καινούργιο teleport By pankostrelos

Πως να κάνεις no-ip By ZeRo*

 

-Ο οδηγός είναι 100% δικός μου και δεν έχω κάνει τίποτα Copy/Paste.

-Οποιοδήποτε πρόβλημα αντιμετωπίσετε κάντε ένα Reply εδώ.

-Όποιος κάνει Copy/Paste τον οδηγό μου να δώσει Credits maxcheaters.com by ZeRo*

 

Ελπίζω να σας άρεσε αν και λίγο μεγάλο πιστεύω τα λέω αναλυτικά ...

 

Τελευταίο Update: 3/06/2009

Προσθήκη πληροφοριών για το compile

 

By ZeRo*

 

 

 

opoios mporei na  me help gia na stisw ena l2j server na stilei mail matinporosi@yahoo.com

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.προσπαθω εδω και λιγες μερες να φτιαξω τον δικο μου server για το la2 αλλα εχω καποια προβληματακια.δεν υπαρχει αλλος τροπος απο το να πρεπει να κανω 30 post για να μπορεσω να δω τα Link gia ta arxeia l2j server kai database?

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now



×
×
  • Create New...