Jump to content

Πως Θα Ανοίξετε Έναν L2J Hi Five Server.(+ Compile)


Recommended Posts

μετά από πολύ καιρό που ήμουν inactive ένας φίλος με τσίγκλισε να του δείξω πως να φτιάξει έναν server , έτσι σκέφτηκα με την ευκαιρία να κάνω ένα topic :)

Eπειδή το topic τις Papaditsa είναι παλιό σκέφτηκα να φτιάξω ένα πιο καινούργιο
Εδώ σας δίνω τα link των προγραμμάτων που θα χρειαστούμε ένα προς ένα

*JDK   http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jdk7-downloads-1880260.html

java.png

*MySql   http://dev.mysql.com/downloads/mysql/
mysql.png

*HeidiSql   http://www.heidisql.com/download.php

Heidi_SQL.png

*Eclipse   http://ftp.ntua.gr/eclipse/technology/epp/downloads/release/kepler/SR1/eclipse-standard-kepler-SR1-win32.zip   

*Slick-Subversion   http://www.sliksvn.com/pub/Slik-Subversion-1.7.10-win32.msi

 

λοιπόν λίγο πολλοί ξέρουμε πως να εγκαταστήσουμε το MySQL συν του ότι είναι πολύ πιο εύκολο από τις παλιότερες εκδόσεις γιατί είναι σε βήματα .

εγκαθιστούμε την jdk που κατεβάσαμε παντώντας διπλό κλικ πάνω του και ακολουθούμε τα βήματα της εφαρμογής .

εγκαθιστούμε το HeidiSQL που είναι παρόμοιο με το navicat ( ίδια λειτουργία ) και ακολουθούμε τα έξεις βήματα

heidisql1.png
heidisql2.png

heidisql3.png

heidisql5.png

κάνουμε δεξί κλικ πάνω στην λευκη επιφάνεια μέσα στο πρόγραμμα

heidisql6.png

heidisql7.png

Το password βάζουμε ότι έχουμε βάλει στο MySQL . Στην περίπτωση που δεν έχουμε βάλει κάτι το αφήνουμε καινό

αν αφού πατήσουμε open δεν μας πετάξει κάποιο error σημαίνει ότι τα πάμε καλά μέχρι στιγμής .

δεξί κλικ πάνω στον unnamed -> create new -> database

heidisql8.png

γράφουμε l2jls (login server δηλαδή) όπως στην φωτογραφία

heidisql9.png

κάνουμε το ίδιο βήμα για το l2jcs (community server) και το l2jgs (game server)
τελειώσαμε με το HeidiSQL τόσο εύκολα και απλά . :D

τώρα ας ασχοληθούμε με το θέμα του eclipse . πρώτα κάνουμε install το slik-subversion που κατεβάσαμε εύκολα και γρήγορα όπως και το jdk .
**ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΤΑΝ ΜΑΣ "ΖΗΤΗΣΕΙ" ΠΩΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΙΣΟΥΜΕ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΤΟ COMPLETE**

προχωράμε στο eclipse . το ανοίγουμε κανονικά αν δεν μας ανοίγει το ανοίγουμε "ως διαχειριστής"

** Σε περίπτωση που έχετε windows 7 professional μπορεί το Java να σας κάνει νερά . dont worry υπάρχει λύση , δεν χρειάζεται ούτε θυμος ούτε τίποτα , μονο υπομονή και να ακολουθήσουμε πιστα τα παρακάτω βήματα .

χρησιμοποιουμε την offline installer java σας δείνω και το link
http://sdlc-esd.sun.com/ESD6/JSCDL/jdk/7u51-b13/jre-7u51-windows-i586.exe?AuthParam=1393277970_be7eec2e84b002f5f2409de645d4e217&GroupName=JSC&FilePath=/ESD6/JSCDL/jdk/7u51-b13/jre-7u51-windows-i586.exe&File=jre-7u51-windows-i586.exe&BHost=javadl.sun.com

και όλα κομπλέ .Τώρα θα μας ανοίγει και το eclipse . και θα μας βγάλει την παρακάτω εικόνα
eclipse.png

Τώρα στο workspace βάζουμε την τοποθεσία μέσα στον υπολογιστή μας που θα αποθηκεύουμε όλες τις αλλαγές που θα κάνουμε στον server μας από μεριάς coding.Αφού διαλέξουμε πατάμε ΟΚ.
eclipse2.png

Μετά πατάμε help->Install new software..
eclipse3.png

πατάμε add και στο κάτω κουτάκι βάζουμε αυτό
http://subclipse.tigris.org/update_1.10.x
όπως και στην εικόνα
eclipse4.png

πατάμε select all και μετά next
eclipse5.png

πατάμε next στο επόμενο παράθηρο που θα μας εμφανηστεί και μετά I AGREE  όπως και στην εικόνα και μετα Finish .
eclipse6.png

περιμένουμε λίγα λεπτά , αν μας βγάλει κάποιο error πατάμε ok και συνεχίζουμε . μόλις τελειώσει η εγκατάσταση του νέου μας λογισμικού στο eclipse πατα στην επανακίνηση του προγράμματος.
Μετά πάμε Window -> Preferences-> Team -> SVN -> Console
recommend.gif

Μετά αν θέλουμε βάζουμε και την εντολή να βρίσκει τα καινούργια update του eclipse
eclipseupdated.gif

Μετά πάμε Window -> Show View -> Other και επιλέγουμε SVN Repository.

svn.gif

Πατάμε οπουδίποτε στο SVN Repository παράθηρο,δεξί click
Choose New -> Repository Location

newrepo.gif

Βάζουμε για Hi-five από l2jserver το : http://svn.l2jdp.com/trunk/L2J_DataPack/
και http://svn.l2jserver.com/trunk/L2J_Server

eclipse7.png

ομοιως και με το Datapack . (http://svn.l2jdp.com/trunk/L2J_DataPack/)

Μετά δεξί click στο l2j_server και πατάμε Checkout και finish
scheckout.gif

Αφού τελειώσει το checkout αριστερά μας θα έχει εμφανηστεί ενας φάκελος με το όνομα L2j_server ή l2j_Datapack ανάλογα τι κάναμε πρώτο checkout .
Κάνουμε exband το φάκελο και βρίσκουμε το build .
Δεξί click στο build.xml -> Run As -> 1 Ant Build

sbuild.gif

Αφού τελειώσει το compile θα εχει δημιουργηθεί στο worckspace σας μεσα στο l2j_server ή l2j_datapack μεσα στο build ένα .zip άρχειο το κάνετε extract μέσα σε ενα φάκελο και από το l2j_server και από το l2j_datapack . Μέσα στο φακελο που κάναμε το extract θα είναι ο server μας .
Για να ανοίξουμε το server μας το μαρτύριο μας συνεχίζεται αλλα σύντομα θα τελειώσει και θα είναι έτοιμος για χρήση .

Κάνουμε install το L2J DataBase στο MySQL DataBase

  1. παμε στο φάκελο που κάναμε extract και πατάμε στο φάκελο tools .

Για Windows

  • Ανοίγουμε το database_installer.bat

Για Linux

  • Ανοίγουμε το database_installer.sh

και ακολουθούμε τα βήματα που θα μας εμφανηστούν.
 

  • Για να κάνουμε install μια καινούτγια L2J DataBase πατάμε FULL (f).
  • Για να κάνουμε upgrade μια υπάρχουσα L2J DataBase πατάμε UPGRADE (u).

LoginServer Setup

  • Ανοίγουμε το login/config/loginserver.properties

Μέσα στο αρχείο θα δούμε :

# Database user info (default is "root" but it's not recommended)
Login = root

# Database connection password
Password = εδώ βαζουμε το κοδικο του mysql (αν δεν εχουμε βάλει το αφήνουμε κενό )

GameServer Setup

  • Ανοίγουμε game/config/server.properties

Μέσα στο αρχείο θα δούμε :

# Database user info (default is "root" but it's not recommended)
Login = root

# Database connection password
Password = εδώ βαζουμε το κοδικο του mysql (αν δεν εχουμε βάλει το αφήνουμε κενό )

 

Registering GameServer Windows

  • Ανοίγουμε /login/RegisterGameServer.exe

ή

  • Ανοίγουμε /login/RegisterGameServer.bat

Linux

  • Ανοίγουμε /login/RegisterGameServer.sh

και διαλέγουμε τον αριθμό με το όνομα που θέλουμε να εμφανίζετε στο GameServer, μετά κάνουμε αντιγραφή το "hexid(server-x).txt" στο /game/config/ φάκελο του  GameServer και το μετονομάζουμε σε  "hexid.txt".

Επείσης μπορύμε να χρησιμοποιήσουμε το RegisterGameServer.exe (για Windows) ή RegisterGameServer.sh (για Linux)

registergs.gif

Πως τρέχουμε το  L2J Server μας για Windows

  • για να ανοίξουμε το  LoginServer πατάμε το /login/startLoginServer.bat
  • για να ανοίξουμε το GameServer πατάμε το /game/startGameServer.bat

για Linux

  • για να ανοίξουμε το LoginServer πατάμε το /login/startLoginServer.sh
  • για να ανοίξουμε το GameServer πατάμε το /game/startGameServer.sh

Για να καταλάβουμε οτι δουλεύει ο server μας σωστά θα πρέπει το login και το gameserver να είναι παρόμοια με τα παρακάτω.
L2J Login Server.

Loading LoginController...
Cached 10 KeyPairs for RSA communication
Stored 20 keys for Blowfish communication
GameServerTable: Loaded 127 server names
GameServerTable: Loaded 1 registered Game Servers
GameServerTable: Cached 10 RSA keys for Game Server communication.
Loaded 2 IP Bans.
Listening for GameServers on 127.0.0.1:9014
Telnet server is currently disabled.
Login Server ready on *:2106

και το Game Server:

Loaded 6 Filter Words.
-----------------------------------------------------------------=[ Database ]
L2J Server Version: 5592
L2J Datapack Version: 9116
Updated characters online status.
Cleaned 0 elements from database in 0 s
Cleaned 0 expired timestamps from database.
BitSetIDFactory: 102912 id's available.
------------------------------------------------------------------=[ Engines ]
Script Engine: BeanShell Engine 1.0 - Language: BeanShell - Language Version: 2.
0b5
Script Engine: Mozilla Rhino 1.7 release 3 PRERELEASE - Language: ECMAScript - L
anguage Version: 1.8
Script Engine: jython 2.2.1 - Language: python - Language Version: 2.2.1
Script Engine: java 1.7 - Language: java - Language Version: 1.7
--------------------------------------------------------------------=[ World ]
InstanceManager: Multiverse Instance created.
InstanceManager: Universe Instance created.
InstanceManager: Loaded 160 instance names.
L2World: (128 by 136) World Region Grid set up.
MapRegionManager: Loaded 57 map regions.

etc...

etc...

etc ...

[EnhanceYourWeapon] Loaded 240 npc Leveling info data.
Bandit StrongHold siege scheduled for: Fri Sep 07 12:00:00 CEST 2012
Beast Farm siege scheduled for: Fri Sep 07 12:00:00 CEST 2012
Devastated Castle siege scheduled for: Fri Sep 07 12:00:00 CEST 2012
Fortress of Resistance siege scheduled for: Fri Sep 07 12:00:00 CEST 2012
Fortresss of the Dead siege scheduled for: Fri Sep 07 12:00:00 CEST 2012
Loaded: 634 quests
Loaded: 111 transformations.
SevenSignsFestival: Initialization bypassed due to Seal Validation in effect.
Event ID: (Valentines Event) has passed... Ignored.
FaenorScriptEngine: Loaded Valentines.xml successfully.
AutoChatHandler: Loaded 32 handlers in total.
AutoSpawnHandler: Loaded 131 handlers in total.
Mail Manager: Successfully loaded 0 messages.
IdFactory: Free ObjectID's remaining: 1878999690
TvTEventEngine[TvTManager.TvTManager()]: Engine is disabled.
GameServer Started, free memory 221 Mb of 928 Mb
Connecting to login on 127.0.0.1:9014
CommunityServerThread: Deactivated by config.
Maximum Numbers of Connected Players: 100
Server Loaded in 125 seconds
AutoAnnoucements: Loaded 0 Auto Annoucement Data.
Telnet server is currently disabled.
Registered on login as Server 1 : Bartz

ΘΑ ΠΡΟΣΤΕΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΜΟΛΙΣ ΦΤΙΑΞΩ ΤΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ONLINE ΤΟΝ SERVER ΜΑΣ , ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΤΑ PORTS ΚΑΙ ΑΛΛΑ .

Edited by slayerofdark
Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει πολλές φόρες άλλα μπράβο σου για την προσπάθεια θα βοηθήσεις πολλά παιδιά.. 

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίγω το RegisterGameServer.exe ή .bat, στο .exe όταν το ανοίγω με βγάζει ένα error:

No available names for GameServers, verify servername.xml file exists in the LoginServer 
folder.

Ή

 

Όταν ανοίγω το .bat, μου λέει το εξής:

Error: Could not find or load main class com.l2jserver.toolsgsregistering.BaseGameServerRegister
Press any key to continue...

Λοιπόν;

Edited by PqnnZ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

ρε παιδια,εκανα οτι εγραψε ο φιλος αλα παντα στο compile μου βγαζει error και δεν ξερω γιατι,τσατιστικα και τα διεγραψα ολα,οτι και να κανω παντα εκι τα βρησκω σκουρα

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια,εκανα οτι εγραψε ο φιλος αλα παντα στο compile μου βγαζει error και δεν ξερω γιατι,τσατιστικα και τα διεγραψα ολα,οτι και να κανω παντα εκι τα βρησκω σκουρα

giati o filos mas mou fenetai kati exei mperdepsei kai exei mperdepsei kai mas

emena ta arxeia ta zip pou les sto workspace den mou ta vgazei kai sta built mesa exei codes. extract den mporw na kanw  archive omws mporw gia vres to lathos

Link to comment
Share on other sites

οι διευθηνσεις για το svn που χρειαζετε να κατεβασεις datapack και gameserver δεν λειτουργουν,εψαξα αλες διευθηνσεις τις οπιες μου τις φορτονει αλα μου βγαζει error 2,γενικοτερα εδω και μια εβδομαδα προσπαθω να ξεκηνισω και ακομη δεν εχω κανει τιποτα.Ουτε και εμενα μου βγαζει κατι στο workspace,το jdk ειναι στην 8η εκδοση του πλεον,απο os εχω τωρα τα 8.1 pro χ64 αλα και πριν ειχα τα 7 ultimate x64

Edited by Seirios
Link to comment
Share on other sites

οι διευθηνσεις για το svn που χρειαζετε να κατεβασεις datapack και gameserver δεν λειτουργουν,εψαξα αλες διευθηνσεις τις οπιες μου τις φορτονει αλα μου βγαζει error 2,γενικοτερα εδω και μια εβδομαδα προσπαθω να ξεκηνισω και ακομη δεν εχω κανει τιποτα.Ουτε και εμενα μου βγαζει κατι στο workspace,το jdk ειναι στην 8η εκδοση του πλεον,απο os εχω τωρα τα 8.1 pro χ64 αλα και πριν ειχα τα 7 ultimate x64

pare auto to pack http://www.maxcheaters.com/topic/178701-l2ps-phoenix-fandc-based-pack-and-svn-h5/?hl=l2ps aksizei polu parapano

Link to comment
Share on other sites

๖ۣۜinfamousbytes๖ۣ  να σε καλα,αφου μου εδωσες αυτην την λυση θα ξανακατεβασω τα προγραματα απο την αρχη και θα το δοκιμασω,σε ενα τοπικ εδω ειδα οτι για τα 64 μπιτα pc πρεπει να κατεβασω και τις 2 εκδοσεις απο το π.χ  jdk 8,αληθευει;

 

 

volitakis  φιλε εψαξα ενα παρομιο guide και κοιτα τι εγραψε ο   xdem και θα δανιστω λιγα απο τα λογια του .la9os to eclipse giati einai pia Indigo, la9os i DataBase gia tora exoun xoristei, la9os o tropos p katevazeis to pack apo to source tora pia den ginete etsi ginete me SVN Turtoise i alo,εγραψε και κατι ακομα

 

παιδια εαν δεν ξερετε ακριβως πως μπορουμαι να ανοιξουμαι εναν hi5 τοτε μην το ποσταρετε να ποσταρετε εαν κατεχετε το αντικειμενο 100% (φανταστιτε ειδηκα εμας που δεν ξερουμαι την τυφλα μας πως νιωθουμαι οταν βλεπουμαι τα errors να πηγενοερχονται :-)  )βλεπω σε πολα guide οτι δεν υπαρχουν φωτογραφιες και ο εκαστοτε ''μαστορας'' δεν λεει να το διορθωσει

Edited by Seirios
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μεχρι εδω ολα καλα... πιος μπορει να μου πει πως θα κανω login στον δικο μου σερβερ ειτε απο το pc μου ειτε απο αλλο pc.

 

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι εδω ολα καλα... πιος μπορει να μου πει πως θα κανω login στον δικο μου σερβερ ειτε απο το pc μου ειτε απο αλλο pc.

 

 

Ευχαριστω!

1* Για να μπεις στον δικο σου σερβερ απο το PC σου ανοιγεις L2Fileedit βρισκεις την διαδρομη για να πας στο system και μεσα στο system βρισκεις το l2.ini το ανοιγεις και γραφεις εκει που λεει SerAddr= "Εδω βαζεις 127.0.0.1"

 

2* Για να μπεις απο αλλο PC στον σερβερ σου πρεπει να τον κανεις πρωτα online.Εχουν γινει παρα πολλα guides πως να κανεις εναν σερβερ online.

 

Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...