Jump to content

...


GeneralKenody

Recommended Posts

Δηλαδη εγω που θα παω ΙΕΚ Ακμη θα εχω την ιδια αναγνωριση οπως ενας ΤΕΙ;

Μην τρελαθουμε δηλαδη

 

 

Εσύ δε θα πήγαινες Αυστρία; ;p

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκατσαν καλα τα οικονομικα.Μετα το ιεκ θα εχω μαζεψει ηδη καποια λεφτα και θα φυγω αργοτερα.σε 4-5 χρονια θελω να εχω φυγει αυστρια.

Link to comment
Share on other sites

http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.paideia&id=28122

 

Εδώ η άποψη μιας Ελληνίδας εκπαιδευτικού-μητέρας. 

Link to comment
Share on other sites

http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.paideia&id=28122

 

Εδώ η άποψη μιας Ελληνίδας εκπαιδευτικού-μητέρας.

Εγώ δεν κατάλαβα που θέλει να καταλήξει, ότι αυτή είχε τα λεφτά και έστειλε τα παιδιά της στο εξωτερικό; Η παθογένεια του εκπαιδευτικού συστήματος αυτού ξεκινάει από τη στιγμή που είναι τόσο εξετασιοκεντρικό, δεν υπάρχει κάτι άλλο στο σχολείο πέρα από τις Πανελλήνιες, έτσι δεν παρέχει ουσιαστικά καμία απολύτως ουσιαστική εκπαίδευση και μόρφωση παρά μόνο σε προετοιμάζει για τη τριτοβάθμια. 

Link to comment
Share on other sites

Εκεί ποντάρεις βασικά. Γιατί δεν ξέρεις αν ο άνθρωπος που θα πάρεις θα μπορέσει να σου βγάλει την δουλειά επειδή έχει ένα μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου.

Επίσης μπορεί να παίξει ρόλο το γεγονός, η εμπειρία του εργοδότη όσο αναφορά την πρόσληψη του προσωπικού. Πάνω κάτω, ξέρουν τι διδάσκεται στις σχολές. Το θέμα είναι αν η εμπειρία του καθενός είναι αρκετή.

Πολλά ΙΕΚ τουλάχιστον σου εξασφαλίζουν με τα κονέ τους και ένα εξάμηνο minimum πρακτική που θα θεωρηθεί ως προϋπηρεσία.

Edited by magaki13
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αυτό δεν ισχύει 100%.

Το ότι είναι εξωτερικό δεν σημαίνει ότι είναι καλύτερο από το Ελληνικό πανεπιστήμιο.

Έχει σχέση πιο ξένο πανεπιστήμιο συγκρίνεις με τα Ελληνικά.

σχεδόν στις περισσότερες χώρες,τα πανεπιστήμιά τους είναι μακράν καλύτερα από τα δικά μας.
Link to comment
Share on other sites

σχεδόν στις περισσότερες χώρες,τα πανεπιστήμιά τους είναι μακράν καλύτερα από τα δικά μας.

Σε ποιον τομέα;

Και τότε γιατί πολλοί Έλληνες φοιτητές διακρίνονται στο εξωτερικό;

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον στον δικό μου τομέα (Πληροφορική) δεν μετράει το πτυχίο. Απλά δεν μετράει. Πάρτο και από το χωριό σου.

 

Αν ξέρεις να κάνεις 2-3 πράματα σωστά, αυτά εκτιμούνται στο τέλος.

 

Ωστόσο: Προφανώς και θα πάρεις παραπάνω γνώσσεις μαθαίνοντας διακριτά μαθηματικά σε σχέση με τα "μαθηματικά για προγραμματιστές" (γελάω μόνο απ' τον τίτλο). Όσο και να μην μας αρέσουν είναι χρήσιμα τα μπουρδέλα (τα μαθηματικά). 

 

Και για τον επίλογο, έχεις πιο πολλές πιθανότητες να κάνεις κάτι σωστά και καλά άμα έχεις τα κατάλληλα εφόδια (που σημαίνει ότι για μένα δεν έχουν ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ τα ΑΕΙ/ΤΕΙ με τα ιδιωτικά).

 

Μιλάω πάντα για το δικό μου τομέα!

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιον τομέα;

Και τότε γιατί πολλοί Έλληνες φοιτητές διακρίνονται στο εξωτερικό;

δεν ειπα οτι τα δικα μας ειναι αχρηστα,εχουμε πολυ καλα μυαλα αλλα σπανιζουν στις μερες μας και ετσι οπως καταντησαμε ακομα και τα λιγα καλα πραγματα που εχουμε πανε να μας τα παρουν.
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον στον δικό μου τομέα (Πληροφορική) δεν μετράει το πτυχίο. Απλά δεν μετράει. Πάρτο και από το χωριό σου.

 

Αν ξέρεις να κάνεις 2-3 πράματα σωστά, αυτά εκτιμούνται στο τέλος.

 

Ωστόσο: Προφανώς και θα πάρεις παραπάνω γνώσσεις μαθαίνοντας διακριτά μαθηματικά σε σχέση με τα "μαθηματικά για προγραμματιστές" (γελάω μόνο απ' τον τίτλο). Όσο και να μην μας αρέσουν είναι χρήσιμα τα μπουρδέλα (τα μαθηματικά). 

 

Και για τον επίλογο, έχεις πιο πολλές πιθανότητες να κάνεις κάτι σωστά και καλά άμα έχεις τα κατάλληλα εφόδια (που σημαίνει ότι για μένα δεν έχουν ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ τα ΑΕΙ/ΤΕΙ με τα ιδιωτικά).

 

Μιλάω πάντα για το δικό μου τομέα!

επειδη σπουδαζουμε το ιδιο,εχεις δικιο αν εχεις πτυχιο ή οχι,αν σου κοβει και εισαι διαβασμενος απο μονο σου και κανεις πανω κατω με ενα που εχει τελειωσει ενα ΤΕΙ για εμενα θα αξιζε να βρεις εσυ δουλεια γιατι διαβαζες μονο σου.Αλλα πλεον ενα χαρτι ειναι χρησιμο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...