Jump to content

[GR]Βοήθεια...Συμβουλές περί web designer


Intigko

Recommended Posts

Δεν είναι official έκδοση αυτό. Το κατεβάζω να δω πως είναι γιατί δεν έχει καν φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι official έκδοση αυτό.

 

Είδα στο Google. Ωραίο είναι το CS6, φτιάχνει τις θολές εικόνες. ED κοίτα λίγο στο τοπικ με το verify ρε..

Link to comment
Share on other sites

Α έβαζες και την php μέσα. Εγώ προσπαθούσα να βάλω κάτι contact forms σε ένα site και όλα τα contacts που κατέβαζα είχαν php.(Ίσως κάνω λάθος. Ακόμα μαθαίνω..)

 

Το να γράψεις μια φόρμα δεν απαιτεί γνώσεις php. Το να την κάνεις να δουλεύει είναι θέμα php. To be more specific:

 

<form action="your_php_script.php" method="post">
<label for="username">Username: </label>
<input type="text" name="username" id="username" />
<label for="email">Email: </label>
<input type="text" name="email" id="email" />
<label for="password">Password: </label>
<input type="password" name="password" id="password" />
<input type="submit" value="Submit/Whatever" />
</form>

 

Αυτό είναι HTML. Το τι θα κάνει η φόρμα όταν γίνει submit το αναλαμβάνει ο developer αν δουλεύεις αποκλειστικά στο design μιας σελίδας. Το να στολίσεις κατάλληλα με css την σελίδα και τη φόρμα, είναι δικιά σου δουλειά. Τα υπόλοιπα του developer.

 

Μου τα είπες καλύτερα εσύ,ευχαριστώ!!!

Εσύ ξεκίνησες να διαβάσεις κανένα βιβλίο ; μήπως έχεις να μου προτείνεις κάποια κατά προτίμηση ;

 

Οποιοδήποτε βιβλίο για PHP 5 σου κάνε. Τώρα αν μιλάς για HTML/CSS/JS η καλύτερη αρχή σου είναι τα tutorials (video tutorials ακόμη καλύτερα, άμα έχεις κάποια γνώση Αγγλικών) και για να αρχίσεις να καταλαβαίνεις τι παίζει με HTML ξεκίνα από εδώ:

 

http://w3schools.com

 

Εγώ από το ιντερνετ ξεκίνησα, μετά πήρα 3-4 βιβλία για να μπορώ να ανατρέχω αν χρειαστώ κάτι αλλά και πάλι είναι νωρίς για να μιλάς για βιβλία. Ασχολήσου με το ιντερνετ και τους τόνους tutorials που υπάρχουν ;-). Όσο για το photoshop δεν είναι δωρεάν και το 90% των χρηστών το έχουν σπασμένο. Μπορεί να χρειαστείς και κάποιο πρόγραμμα για wireframing αλλά είναι νωρίς ακόμη. Ξεκίνα με αυτά που σου είπα :)

 

Ό,τι άλλο θες reply :)

Link to comment
Share on other sites

Το να γράψεις μια φόρμα δεν απαιτεί γνώσεις php. Το να την κάνεις να δουλεύει είναι θέμα php. To be more specific:

 

<form action="your_php_script.php" method="post">
<label for="username">Username: </label>
<input type="text" name="username" id="username" />
<label for="email">Email: </label>
<input type="text" name="email" id="email" />
<label for="password">Password: </label>
<input type="password" name="password" id="password" />
<input type="submit" value="Submit/Whatever" />
</form>

 

Αυτό είναι HTML. Το τι θα κάνει η φόρμα όταν γίνει submit το αναλαμβάνει ο developer αν δουλεύεις αποκλειστικά στο design μιας σελίδας. Το να στολίσεις κατάλληλα με css την σελίδα και τη φόρμα, είναι δικιά σου δουλειά. Τα υπόλοιπα του developer.

Και εγώ αυτό εννοούσα. Να την κάνεις να δουλέψει :P

 

Ρε συ Νάσο, όποτε κάνω ένα site(για χαβαλέ) κολλάω σε 3 πράγματα. Στα margins/paddings(σε διαφορετικούς browsers είναι άνω κάτω) και στο μέγεθος της σελίδας. Αν είναι για παράδειγμα η σελίδα 1600x900 και εσύ έχεις 1024x768 πρέπει να ξεζουμάρεις στον browser για να την δεις ολόκληρη. Ακόμα και όταν βάζω width, height auto ή 100% δεν πιάνει ;/ Το 3ο είναι η contact form, κλαϊν μαϊν με λίγο ψάξιμο θα το βρω στο ιντερνετ, αλλά τα παραπάνω 2 δεν μπορώ..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό εννοούσα. Να την κάνεις να δουλέψει :P

 

Ρε συ Σπύρο(αν θυμάμαι καλά), όποτε κάνω ένα site(για χαβαλέ) κολλάω σε 3 πράγματα. Στα margins/paddings(σε διαφορετικούς browsers είναι άνω κάτω) και στο μέγεθος της σελίδας. Αν είναι για παράδειγμα η σελίδα 1600x900 και εσύ έχεις 1024x768 πρέπει να ξεζουμάρεις στον browser για να την δεις ολόκληρη. Ακόμα και όταν βάζω width, height auto ή 100% δεν πιάνει ;/ Το 3ο είναι η contact form, κλαϊν μαϊν με λίγο ψάξιμο θα το βρω στο ιντερνετ, αλλά τα παραπάνω 2 δεν μπορώ..

νασος
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό εννοούσα. Να την κάνεις να δουλέψει :P

 

Ρε συ Σπύρο(αν θυμάμαι καλά), όποτε κάνω ένα site(για χαβαλέ) κολλάω σε 3 πράγματα. Στα margins/paddings(σε διαφορετικούς browsers είναι άνω κάτω) και στο μέγεθος της σελίδας. Αν είναι για παράδειγμα η σελίδα 1600x900 και εσύ έχεις 1024x768 πρέπει να ξεζουμάρεις στον browser για να την δεις ολόκληρη. Ακόμα και όταν βάζω width, height auto ή 100% δεν πιάνει ;/ Το 3ο είναι η contact form, κλαϊν μαϊν με λίγο ψάξιμο θα το βρω στο ιντερνετ, αλλά τα παραπάνω 2 δεν μπορώ..

 

νασος

 

:P

 

Όταν σχεδιάζεις μια ιστοσελίδα το κεντρικό περιεχόμενο πρέπει να έχει ένα μέγιστο width. Βάσει των σημερινών στάνταρς μια καλή διάσταση είναι 960px (εξού και www.960.gs). Τώρα όσον αφορά τα margins/paddings οι σημερινοί browsers έχουν διαφορετική αντίληψη περί του θέματος. Δηλαδή από browser σε browser αλλάζουν τα margins/paddings που έχουν στα default τους. Γι' αυτό οι webdesigners χρησιμοποιούν αυτό που λέμε reset css. Που τα μηδενίζει όλα και έτσι είναι πιο εύκολο να δουλέψεις. Ένα πολύ διάσημο και καλό είναι το: normalize.css . Απλά το βάζεις πριν από το βασικό σου stylesheet και έτσι το πρόβλημα λύθηκε! :D

 

Τώρα για τις φόρμες τι να σου πω... Πρέπει να έχεις βασικές γνώσεις php για να μπορείς να καταλάβεις τι παίζει στο παρασκήνιο αλλά και με έτοιμες δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Δεν είναι κάτι δύσκολο...

 

Ελπίζω να βοήθησα! :)

Link to comment
Share on other sites

:P

 

Όταν σχεδιάζεις μια ιστοσελίδα το κεντρικό περιεχόμενο πρέπει να έχει ένα μέγιστο width. Βάσει των σημερινών στάνταρς μια καλή διάσταση είναι 960px (εξού και www.960.gs). Τώρα όσον αφορά τα margins/paddings οι σημερινοί browsers έχουν διαφορετική αντίληψη περί του θέματος. Δηλαδή από browser σε browser αλλάζουν τα margins/paddings που έχουν στα default τους. Γι' αυτό οι webdesigners χρησιμοποιούν αυτό που λέμε reset css. Που τα μηδενίζει όλα και έτσι είναι πιο εύκολο να δουλέψεις. Ένα πολύ διάσημο και καλό είναι το: normalize.css . Απλά το βάζεις πριν από το βασικό σου stylesheet και έτσι το πρόβλημα λύθηκε! :D

 

Τώρα για τις φόρμες τι να σου πω... Πρέπει να έχεις βασικές γνώσεις php για να μπορείς να καταλάβεις τι παίζει στο παρασκήνιο αλλά και με έτοιμες δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Δεν είναι κάτι δύσκολο...

 

Ελπίζω να βοήθησα! :)

Πο πο σ'αγαπώ! Κρίμα που δεν έχω υπολογιστή να τα δοκιμάσω :P Καϊκε.
Link to comment
Share on other sites

Πο πο σ'αγαπώ! Κρίμα που δεν έχω υπολογιστή να τα δοκιμάσω :P Καϊκε.

 

Np. Άμα έχεις κάποια άλλη απορία, let me know.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι εύκολο να μου δώσετε οδηγό για το πως να φτιάχνεις template μέσο photoshop ;

 

Ψάχνω tutorial μέσο YouTube αλλα δεν βρίσκω κάτι κατανοητό μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι εύκολο να μου δώσετε οδηγό για το πως να φτιάχνεις template μέσο photoshop ;

 

Ψάχνω tutorial μέσο YouTube αλλα δεν βρίσκω κάτι κατανοητό μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε ;

Αυτό λίγο δύσκολο. Δες εδώ για tutorials:

photoshoplady.com

psd.tutsplus.net

nettuts.com

 

Αν κάποιο απο τα site δεν δουλεύει το λινκ ψάξ' το στο Google, τα είχα στο speed dial στο άλλο ψ.

Link to comment
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now



×
×
  • Create New...